zarząd spółki z o.o.

Księgi handlowe (pełna rachunkowość)

Moderator: Admin1

Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

zarząd spółki z o.o.

Post autor: Arwena »

Zastanawia mnie czy członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą jakąś odpowiedzialność z tytułu długów powstałych w firmie? Zauważyłam, że spółek z o.o. jest coraz więcej. Wybierają je ci nawet, którzy prowadzą niewielkie firmy.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zarząd spółki z o.o.

Post autor: Xenia45 »

Tak członkowie zarządu ponoszą zarówno odpowiedzialność cywilną, karną, jak i odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz wobec ZUS. Wynika to z faktu, że na spółce z o.o. spoczywa odpowiedzialność za nieuregulowane zobowiązania. W określonych przepisami prawa przypadkach odpowiedzialność ta może być jednak przeniesiona na członków zarządu spółki.
Podstawą odpowiedzialności członków zarządu jest bezskuteczność egzekucji prowadzonej przeciwko spółce.
Najważniejszym przepisem jest w tym zakresie art. 299 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), który stanowi, że jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe albo że niezgłoszenie wniosku nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku wierzyciel nie poniósł szkody.

Zatem pomimo faktu, że zdawało by się, że odpowiedzialność za długi jest w zasadzie ograniczona, istnieje jakaś możliwość sięgnięcia do prywatnego majątku osób zarządzających spółką. W tym celu trzeba jednak wykazać, że działały one na szkodę spółki lub przynajmniej, że nie pracowały w sposób prawidłowy i wymagany w danych okolicznościach.
ODPOWIEDZ