delegacja

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

podatkowa
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2015, o 14:08
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

delegacja

Post autor: podatkowa »

Witam,

potrzebuję porady odnośnie rozliczania diet pracownikom. Naczytałam się już wiele interpretacji i musiałam przyjąć jakiś sposób rozliczenia jednak wciąż nie wiem czy robię to dobrze. 2 przypadki:

1. Pracownik był w delegacji 1 dzień, z tego tytułu wypłacono mu dietę 30 zł, do rozliczenia delegacji przedłożył również rachunek w wysokości 60 zł za usługę gastronomiczną był to obiad z kontrahentem w celu omówienia ważnych spraw biznesowych.

Czy powinnam mu za ten obiad potracić z diety 15 zł (30-(30*15%))? Co z usługą gastronomiczną, czy nadwyżka ponad limit diety stanowi w tym przypadku przychód pracownika ze stosunku pracy, czy nie?

2. Pracownik był w delegacji 1 dzień, z tego tytułu wypłacono mu dietę 30 zł, do rozliczenia delegacji przedłożył również rachunek w wysokości 60 zł za usługę gastronomiczną - śniadanie w hotelu.

Potrącam mu zatem z diety 7,5zł. Czy nadwyżka ponad limit diety tj. 52,5 zł (60-7,5zł) stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu?
wacza
Posty: 1
Rejestracja: 16 wrz 2016, o 18:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: delegacja

Post autor: wacza »

no i co w tym złego widzisz ?:)
anddreii
Posty: 5
Rejestracja: 9 lis 2016, o 18:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: delegacja

Post autor: anddreii »

No ja również nie wiem co koledze w tym nie odpowiada ;)
Awatar użytkownika
czar82
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2016, o 23:14
Lokalizacja: Łódź
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: delegacja

Post autor: czar82 »

Jak dla mnie - a takie mam doświadczenie, delegacja jest po to, żeby załatwiać sprawy biznesowe. W związku z tym dieta służy jako "narzędzie" do pomocy przy tej pracy, ergo nie rozumiem dlaczego pracownik chce się jeszcze rozliczać z dodatkowych kosztów, tym bardziej gastronomicznych. Jest to jego prywatny wydatek i po to ma dietę. Jeśli obiad z klientem miałby być rozliczony, to raczej z faktury i pieniądze do zwrotu, o ile pracodawca wyrazi zgodę. Żadnego opodatkowania tu nie widzę.
Awatar użytkownika
Kolport
Posty: 4
Rejestracja: 9 lis 2017, o 23:36
Lokalizacja: Grodzisko
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: delegacja

Post autor: Kolport »

Nie odliczaj. 30 zł to dieta, która mu przysługuje na prywatne cele (tzw. do przeżycia), a obiad biznesowy jadł z klientem, czyli wykonywał pracę, czyli firma powinna za to zapłacić.
ODPOWIEDZ