umowa o pracę a ZUS

Nasz ulubiony ZUS

Moderator: Admin1

Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

umowa o pracę a ZUS

Post autor: Arwena »

Tak się zastanawiam jakie obowiązki miała by fundacja w zawiązku z zatrudnienie kogoś w opraciu o umowę o pracę względem ZUS-u? Jakie są z tym związane formalności?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: umowa o pracę a ZUS

Post autor: pinezka11 »

Należało by odprowadzać składki ZUS dotyczące ubezpieczeń społecznych, ubezpieczeń zdrowotnych i funduszu pracy za zatrudnione (ubezpieczone) osoby.

System naliczania składek ZUS i rejestracji ubezpieczonych jest dość zawiły.
By ułatwić, a w niektórych przypadkach w ogóle umożliwić przesyłanie danych, niezbędnych do rozliczenia z ZUS, dostępny jest darmowy program Płatnik. Za jego pomocą sporządzić można wszystkie dokumenty związane ze zgłaszaniem niezbędnych danych i rozliczaniem należnych składek. Sporządzane w nim dokumenty są w dużej mierze weryfikowane, co pozwala uniknąć wielu błędów. Program Płatnik umożliwia także przekazywanie dokumentów drogą elektroniczną. Może z tej formy przekazu skorzystać każdy rozliczający się z ZUS.
Możliwe jest też składanie dokumentów wypełnionych ręcznie – stosowne druki do ręcznego rozliczania dostępne są we wszystkich oddziałach ZUS. Jednak ze względu na pracochłonność i duże ryzyko popełnienia błędu nie jest to polecane.

Trochę formalności jest, ale do ZUS trzeba zgłoszać nie tylko umowy o pracę ale również osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, gdy odprowadzana jest składka od zleceń na ubezpieczenie zdrowotne..
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: umowa o pracę a ZUS

Post autor: obeliks »

jesli chodzi o umowę o pracę osoby zatrudnionej w funadcji to podobnie jak w normalnej spółce trzeba odprowadzić tzw ZUS51, 52 i 53, stosowne naliczenie płacy można dokonac w kazdym dobrze skonfigurowanym programie do prowadzenia ksiąg, następnie tak jak pinezka wspomniała należy imortowac naliczoną liste płac do płatnika czyli darmowego programu dedykowanego przez nas ukochaqny ZUS i tam stworzyc odpowiednie deklaracje które po wydrukowaniu mozna wysłac pocztą lub majać elektroniczny podpis droga bezpośrednią
lovecrazy
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2015, o 12:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: umowa o pracę a ZUS

Post autor: lovecrazy »

Za jego pomocą sporządzić można wszystkie dokumenty związane ze zgłaszaniem niezbędnych danych i rozliczaniem należnych składek. Sporządzane w nim dokumenty są w dużej mierze weryfikowane, co pozwala uniknąć wielu błędów. Program Płatnik umożliwia także przekazywanie dokumentów drogą elektroniczną. Może z tej formy przekazu skorzystać każdy rozliczający się z ZUS.??

_________________
GuL
ODPOWIEDZ