dochody dziecka w PIT

Moderator: Admin1

miki
Posty: 14
Rejestracja: 26 lut 2013, o 19:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

dochody dziecka w PIT

Post autor: miki »

Moje dziecko - 15 lat miało dochody w 2012. Co mam z tym zrobić? To mała kwota, ok. 2000 zł
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dochody dziecka w PIT

Post autor: Xięgowa »

Rozliczyć trzeba nawet najmniejszy dochód.
Ale sposób tego rozliczenia, tzn. czy masz dodać dochody dziecka do swojego zeznania rocznego, czy też dziecko rozliczyc na osobnym zeznaniu zalezy od tego, jakiego rodzaju jest to dochód.
Zasadą jest, że dochody z pracy, stypendiów i rent oraz przedmiotow oddanych dziecku do swobodnego użytku rozlicza się na zeznaniu dziecka. Przy czym przez dochody z pracy rozumie się także dochody z umów zlecenia czy o dzieło. Takie zeznanie wypełniasz na imię i nazwisko dziecka, ale podpisujesz je sam (lub matka dziecka).
Pozostałe dochody należy wykazać na zeznaniu składanym przez rodziców (po połowie każde z nich je dolicza). Wypełnia się w tym celu załącznik PIT/M.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dochody dziecka w PIT

Post autor: Andźka »

Z tego co ja wiem, jeżeli dochód dziecka małoletniego jest typu: renta, jakieś prawa majątkowe, kapitały pieniężne, najem, to taki dochód dolicza się do dochodów rodziców.
Przy czym trzeba tutaj uważać, bo część osób jako dochód traktuje alimenty albo rentę rodzinną a takie świadczenia nie są dochodami dziecka małoletniego.
Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o PIT jako oddzielne dochody należy wykazać dochody wynikające ze stosunku pracy, umów zlecenie i o dzieło, praktyk uczniowskich oraz stypendiów i dochód ze sprzedaży nieruchomości.
Tak, jak napisała Xięgowa, jeżeli dochody wykazujemy łacznie z dochodami rodziców, to trzeba wypełnić w tym celu załącznik PIT/M.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dochody dziecka w PIT

Post autor: izabelar »

Ale są też dochody dziecka, które co prawda podlegają doliczeniu do zeznania rodziców, ale nie składa się PIT/M;)
To PIT-38 - dochody kapitałowe. Też po połowie każdy rodzic dopisuje te dochody.
ODPOWIEDZ