zaliczka

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

miki
Posty: 14
Rejestracja: 26 lut 2013, o 19:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

zaliczka

Post autor: miki »

Klient ma mi dać zaliczkę. Co mam zrobić?
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zaliczka

Post autor: Xięgowa »

Przede wszystkim brać zaliczkę;)
Jeśli to klient prowadzący działalność gospodarczą, wtedy w terminie do 7 dni od daty otrzymania zaliczki musisz wystawić fakturę zaliczkową. Kwotę zaliczki traktujesz jako brutto na fakturze, obliczając VAT metodą ,,w stu".
Jeśli nie prowadzi działalności, a Ty ewidencjonujesz obrót za pomocą kasy fiskalnej - zaliczkę trzeba nabić na tej kasie.
WAŻNE - obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki powstaje w dniu jej otrzymania, a nie na zasadach ogólnych, że jak wystawisz fakturę w ciągu 7 dni od zdarzenia, to liczy się dzień wystawienia tej faktury.
Faktura zaliczkowa rodzi obowiązek tylko w podatku VAT. Jeśli więc ujałeś tę sprzedaż na kasie fiskalnej, trzeba dokonac odpowiedniej korekty obrotu, tak, aby nie płacić podatku dochodowego od przychodu.
Rozliczenie kwoty netto zaliczki nastąpi dopiero po wykonaniu usługi (dostarczeniu towaru).
Jeśli zaliczka była na 100% należności - nie wystawia się faktury końcowej.
I to chyba wszystko ze spraw najważniejszych.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zaliczka

Post autor: pinezka11 »

zgadzam się z Xięgowa
Nawet w sytuacji gdyby przedmiot sprzedaży korzystałby np. ze zwolnienia w zakresie VAT (np. przedmiot używany) to i tak trzeba wystawić fakturę zaliczkową w terminie 7 dni i otrzymaną zaliczkę wykazać w deklaracji za okres, w którym powstał od niej obowiązek podatkowy, a obowiązek ten powstaje w chwili otrzymania zaliczki. Wynika to z tego, że pomimo że korzysta się ze zwolnienia w podatku VAT, i nie trzeba obliczać od takiej zaliczki podatku, kwoty netto i brutto, to przepisy nie zwalniają podatnika z prawidłowego udokumentowania tej czynności. Obowiązki są identyczne, jak w przypadku sprzedaży opodatkowanej.
ODPOWIEDZ