Metoda kasowa - faktury za media

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Metoda kasowa - faktury za media

Post autor: Xięgowa »

Czy dobrze myślę, że mały podatnik, który wybierze metodę kasową odlicza podatek naliczony (w całości lub w części) dopiero, gdy ureguluje całość (lub część) zobowiązania z tej faktury, ale nie wcześniej niż w okresie, w którym przypada termin płatności wskazany na fakturze?
Czyli - nie wystarczy sama zapłata, ale jeszcze musi być spełniony ten dodatkowy warunek w postaci terminu płatności z faktury?
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Metoda kasowa - faktury za media

Post autor: lubię_podatki »

Dobrze myślisz:)
W przypadku faktur za media, zastosowanie znajdzie art. 86 ust. 16 ustawy o VAT, który dotyczy małych podatników i tego, że mogą oni odliczać podatek naliczony dopiero w okresie, w którym uregulowali należność z faktury, zawiera też stwierdzenie, że ,,Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio". A ten przepis 10 - w punkcie 3 - stanowi o tym, że w przypadku mediów odliczenie jest możliwe w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.
Czyli - VAT od mediów odliczasz w terminie płatności, pod warunkiem, że faktura jest już opłacona. Jeśli nie ejst opłacona - czekasz z odliczeniem, aż zapłacisz.
Niełatwo być podatnikiem kasowym:(
Ale są też plusy tego rozwiązania.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Metoda kasowa - faktury za media

Post autor: pinezka11 »

Zgadzam się, w przypadku mediów najważniejszy jest termin płatności i to on ma największe znaczenie nie tylko w przypadku małych podatników. Oczywiście zapłata też jest wymagana. VAT odlicza się wówczas w rozliczeniu za okres, w którym upływa termin płatności (jeżeli faktura zawiera informacje, jakiego okresu dotyczy) i jeśli zostala już opłacona, z tym, że przy kasowej metodzie obowiązkowe jest rozliczenie kwartalne.
aadi3229
Posty: 1
Rejestracja: 6 lut 2015, o 07:03
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Metoda kasowa - faktury za media

Post autor: aadi3229 »

Bardzo dobrze opisane informacje dla początkujących:) Dzięki, bo napewno nikt nie zapomni żadnego punktu:) Polecam____________
Aadi
AaDi
ODPOWIEDZ