Kiedy dostanę zwrót z US?

Moderator: Admin1

Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Kiedy dostanę zwrót z US?

Post autor: Holka »

Jak długo czeka się na zwrot podatku z urzedu skarbowego? Swoje rozliczenie złożyłam 3 lutego. W jakim terminie mniej wiecej mozna sie spodziewac wplywu ze zwrotu? I jak mozna przyspieszac zwrot podatku, czy to prawda, że im wczesniej sie złoży PIT tym krócej mozna czekać niż kiedy złoży się go na koniec - w kwietniu?
Iwona
Posty: 23
Rejestracja: 3 mar 2013, o 18:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy dostanę zwrót z US?

Post autor: Iwona »

To prawda, jeśli zlozysz na poczatku roku, urzad wyplaci ci zwrot szybciej, a jest to uzależnione od tego, że pod koniec okresu rozliczeniowego urzedy mają natłok pracy i wszystko trwa dłuzej:)
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy dostanę zwrót z US?

Post autor: pinezka11 »

A w jaki sposób złożyłaś swojego PITa? Papierowo czy przez internet? Jeśli przez internet, to możesz się spodziewać szybszego zwrotu niż gdy się składa zeznanie w formie papierowej. Wynika to z tego, że taki przesłany e-PIT jest zatwierdzony przez skarbowkę już następnego dnia. Jest to możliwe, ponieważ dane, które są zawarte w elektronicznym formularzu nie wymagają czasochłonnego wprowadzania do systemu przez urzędnika. W ten sposób uproszoną mają pracę urzędnicy i szybciej mogą sprawdzić takie zeznanie i tym samym jest możliwy szybszy zwrot podatku.

Zgodnie z przepisami urząd skarbowy na zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych ma trzy miesiące od momentu złożenia zeznania rocznego. W praktyce jeśli złoży się PIT dużo wcześniej niż 30 kwietnia, to nie trzeba czekać aż trzech miesięcy, choć różnie bywa. Wszystko zależy też od urzędu. Prawo pozwala im na zwrot nadpłaty nawet ostatniego dnia upływu trzymiesięcznego terminu. Jeśli urząd nie zmieści się w tym terminie, to masz prawo do odsetek za zwłokę. Odsetki te są równe karnym odsetkom za zwłokę w uiszczaniu podatków i zaliczek na podatki :)
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy dostanę zwrót z US?

Post autor: Xięgowa »

Urząd ma max 3 miesiące na zwrot nadpłaty. Jeśli nie dotrzyma tego terminu - musi doliczyć do kwoty zwrotu odsetki od zaległości podatkowych.
Warto pamiętać o tym, że jeśli była złożona korekta zeznania, termin ten biegnie na nowo od dnia złożenia korekty (ewentualnie - od dnia wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę).
Ale to prawda, że jak złoży się zeznanie w styczniu-lutym, zwrot następuje znacznie szybciej. ,,Maruderzy" składający na ostatnią chwilę zwykle dostają zwrot również na ostatnią chwilę, czyli pod koniec lipca.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy dostanę zwrót z US?

Post autor: Marti »

Ja złożyłam swoje zeznanie rok temu na początku lutego i czekałam prawie 3 miesiące, więc to chyba nie ma reguły, albo też zależy od urzędu skarbowego. Choć podzielam opinie, że im szybciej się złoży deklarację, tym szybciej można otrzymać zwrot i z własnego doświadczenia wiem, że szybciej przychodzą zwroty z deklaracji przesyłanych przez internet. Czasem znaczenie też ma, czy się podało rachunek bankowy czy pieniążki mają zostać przesłane pocztą. Na rachunek bankowy krócej się czeka, bo żeby US wysłał zwrot pocztą to przeważnie zajmuje się tym oddzielny dział funkcjonujący w urzędzie i czasem to idzie sprawnie a czasem tam zalega (wiem bo pracowałam kiedyś w US:)).
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy dostanę zwrót z US?

Post autor: aga »

Też potwierdzam, że złożony PIT przez internet=szybszy zwrot. osobiście też doświadczyłam tego, że im szybciej jest złozona deklaracja tym ktrócej czeka się na pieniadze, chociaz tak jak pisze Marti sa odstepstwa od reguły.Generalnie jednak urzędnicy na początku roku maja mniej pracy, potem jest taki natłok składanych zeznań, że niestety i ze zwrotem trzeba dłuzej poczekać.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy dostanę zwrót z US?

Post autor: Arwena »

Przed złożeniem rozliczenia PIT należy jednak dobrze się upewnić czy wykazaliśmy w nim wszystkie dochody osiągnięte w ubiegłym roku. Często osoby, którym szczególnie zależy na szybkim zwrocie podatku, składają swoje pity do urzędu skarbowego, zapominając o tym, że np. na początku poprzedniego roku uzyskali jeszcze dochody od innych pracodawców (chociażby z umowy o dzieło czy krótkoterminowe umowy zlecenia) czy np. zasiłek z ubezpieczenia społecznego. (Pamięc ludzka bywa zawodna ;) )
Może to powodować konieczność złożenia korekty zeznania (najpóźniej 30 kwietnia) w której trzeba wykazać wszystkie dochody za cały rok. Niestety, złożenie korekty, jak to już ktoś wspomniał wczesniej może znacznie odwlec moment zwrotu nadpłaconego podatku. Dlatego warto się upewnić, że wszystko zostało uwzględnione. Mamy koniec marca więc teoretycznie każdy już powinien dostać pity za poprzedni rok, jednak jeśli chcemy złożyć pit już w luty, to warto się upewnić czy faktycznie nic więcej już do nas nie przyjdzie.
Barakuda
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2013, o 23:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy dostanę zwrót z US?

Post autor: Barakuda »

ja kiedys czekałam tylko 2 tygodnie, mimo że złożyłam w formie papierowej i przed samą końcówką kwietnia :) może to jakiś fart
AntyUS
Posty: 1
Rejestracja: 8 kwie 2014, o 09:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy dostanę zwrót z US?

Post autor: AntyUS »

Złożyłem zeznanie 9ego marca, droga elektroniczna. większość US ma opcje śledzenia postępu i tu kręcą bata same na siebie... Moje zeznanie tkwi w martwym punkcie. Zeznanie takie trafia automatycznie do systemu wiec niby szybciej. Nic bardziej mylnego bo okazuje się iż do tej pory nie zostało zweryfikowane (urzędnik nie widział go) po miesiącu... Do tego należy dodać czas oczekiwania na przelew. Żałosny kraj. Nie dziw ze wszyscy stad uciekaja
Pandora
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2014, o 12:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy dostanę zwrót z US?

Post autor: Pandora »

Moja koleżanka też złożyła w marcu, a do tej pory nie otrzymała jeszcze..
ODPOWIEDZ