Amortyzacja mieszkania

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

miki
Posty: 14
Rejestracja: 26 lut 2013, o 19:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Amortyzacja mieszkania

Post autor: miki »

Witam.
Prowadzę działalność w mieszkaniu stanowiącym moją własność. Czy mogę je amortyzować?
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: izabelar »

Czy na działalność przeznaczyłeś jeden cały pokój (ew. więcej pomieszczeń) albo całe mieszkanie?
Jeśli tak - to idź do urzędu gminy, zgłoś przeznaczenie części mieszkania pod działalność gospodarczą (wiąże się z tym niestety dużo wyższy podatek od nieruchomości). Potem wprowadź ten pokój (mieszkanie) do ewidencji środków trwałych i można od nastepnego miesiąca amortyzować.
Uwaga - w wartości nabycia nie mozna uwzględniać wartości gruntu. Grunt nie podlega amortyzacji. Niestety rzadko w którym akcie notarialnym wyodrębniona jest cena mieszkania i cena gruntu. Trzeba to więc zrobic samemu. Jesli grunt jest w użytkowaniu wieczystym, za podstawę można wziąć cenę gruntu, jaką posługuje się gmina przy ustalaniu stawek opłat za użytkowanie wieczyste. Jeśli to własność - ceny rynkowe (z ogłoszeń, cen agencji itp.).
Nie można natomiast amortyzować jakiegoś % mieszkania (w sytuacji, gdy masz np. jednopokojowe mieszkanie i w nim i pracujesz i mieszkasz i na potrzeby działalności przeznaczasz np. 10%). Środek trwały musi byc bowiem kompletny, zdatny do uzytku. Ten wymóg kompletności oznacza, że musi to być co najmniej jeden cały pokój (lokal mieszkalny).
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: aga »

Możesz również amortyzować lokal metodą uproszczoną. Stanowi o tym art. 22 g ust. 10 - Podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości. Należy jednak zaznaczyć, że jest to metoda najprostsza, ale niestety najmniej korzystna. Kwota 988 zł jest w dzisiejszych czasach kwotą nieadekwatną do rzeczywistej wartości 1 m2 mieszkania.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: pinezka11 »

Pamiętaj, ze w przypadku wyboru metody uproszczonej, o której pisze aga, nie wprowadzasz lokalu do ewidencji środków trwałych i tym samym nie ustalasz też wartości początkowej części amortyzowanego mieszkania czy domu, jedynie ustalasz ich zryczałtowaną wartość. Konkretnie przeliczasz powierzchnię użytkową w m2 wykorzystywaną na cele działalności gospodarczej x 988zł. W ciągu roku możesz w ten sposób ująć w koszty 1,5% tak ustalonej wartości, a więc miesięcznie to będzie kwota będąca wynikiem działania: wartość początkowa x 1,5%/12. Masz oczywiście możliwość jednorazowo ująć taki odpis roczny w grudniu.
Korzystniej jest wybrać jednak metodę amortyzacja na zasadach ogólnych od faktycznej wartości lokalu. W przypadku jej wyboru musisz tym razem wprowadzić jej wartość do ewidencji środków trwałych.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: Andźka »

Witajcie,

mnie również zainteresował poruszony przez Was temat, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałam, dlatego będę wdzięczna za pomoc.

Moja znajoma będzie prowadzić działalność gospodarczą ale w kawalerce - równocześnie będącej jej lokalem mieszkalnym.
Z powyższych odpowiedzi zrozumiałam, że nie można amortyzować części lokalu (bo nie jest to kompletny środek trwały), można jedynie zastosować metodę uproszczoną (jeśli chodzi o własność, to jest to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu).

Ja natomiast znalazłam taką indywidualną interpretację podatkową:
"...gdy tylko część lokalu mieszkalnego wykorzystywana jest do prowadzenia działalności gospodarczej, kosztami uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne dokonywane jedynie od tej części lokalu. Zauważyć także należy, że odpisów amortyzacyjnych dokonywać można zarówno od budynków i lokali stanowiących odrębną własność (środki trwałe), jak i od spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (wartości niematerialne i prawne)." - (na podstawie art. 22f ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Czy to znaczy, że powyższa interpretacja odnosi się do metody uproszczonej?

I jeszcze jedno pytanie, jak w praktyce ustalić część mieszkania na działalność gospodarczą jeżeli metrażem nie można tego zrobić?
Znajoma będzie wykorzystywała w tym celu całe mieszkanie, czy można w takiej sytuacji ustalić proporcję na podstawie liczby godzin przeznaczanej na pracę w ciągu doby?
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: izabelar »

Zaczęłam drążyć temat i zobaczyłam, że stanowisko organów podatkowych w kiepskim kierunku dla podatników idzie.
Nie dość, że jak nie ma ,,całego" pokoju, to nie ma mowy o amortyzacji (starsze interpretacje to dopuszczały), to zobaczcie to:

interpretacja IBPBI/1/415-379/12/ZK, świeża bo z 25.06.12

,,Jedynie w przypadku, gdy posiadany przez podatnika lokal, jako całość lub wyodrębnione w tym lokalu pomieszczenie służy tylko i wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i jednocześnie nie służy celom osobistym, nie ma przeszkód do zaliczenia wydatków związanych z jego utrzymaniem i eksploatacją do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast w sytuacji, gdy pomieszczenie jest wykorzystywane przede wszystkim na cele prywatne, a jedynie dodatkowo jest wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, wydatki związane z posiadaniem takiego pomieszczenia stanowią bez wątpienia wydatki o charakterze osobistym. W rezultacie nie mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie są spełnione wymogi, o których mowa powoływanym wcześniej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."

Czyli - nie ma możliwości (a myslałam, że jest...) wrzucania w koszty np. 10% mieszkania.
Nic... trzeba jeszcze popatrzeć, jak się kształtuje linia orzecznicza WSA w tej kwestii.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: aga »

Moim zdaniem można również przyjąć procentowy wskaźnik wykorzystywana mieszkania w działalności gospodarczej. Procent powyższy powinien być ustalony na podstawie ilości metrów kwadratowych mieszkania zgłoszonego do podatku od nieruchomości jako wykorzystywanego na cele działalności. Jedyny warunek to taki, aby mieszkanie lub wydzielone pomieszczenie w całości służyło celom działalności gospodarczej, a nie celom prywatnym. Może podam przykład:
Kosmetyczka prowadzi działalność gospodarczą w swoim prywatnym mieszkaniu. Wydzieliła w tym celu jeden pokój o powierzchni 15 m2. Pokój służy tylko celom działalności - przyjmowane tam są klientki, trzymane maszyny, urządzenia i inne wyposażenie związane z pracą.
Zgłosiła ten fakt do urzędu miasta i od 15m2 płaci podwyższony podatek od nieruchomości. Nie ma przeszkód, aby amortyzowała tą część mieszkania. W mieszkaniu jest oczywiście łazienka, z której również korzystają klientki gabinetu, oraz kuchnia, w której przygotowywana jest np. kawa dla klientek. Niestety tych dwóch pomieszczeń nie będzie można amortyzować, gdyż służą przede wszystkim celom prywatnym kosmetyczki, a do działalności wykorzystywane są sporadycznie. Tym samym remonty tych pomieszczeń nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów. To chyba taki łopatologiczny przykład ale mam nadzieję, że w przejrzysty sposób obrazuje podejście do tego problemu. :)
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: izabelar »

Tak, aga - masz racje, że może być przyjęty udział procentowy, jesli wydzielony jest np. jeden pokój. Ale co w sytuacji, gdy mam np. 2 pokojowe mieszkanie i jeden z tych pokoi słuzy i do mieszkania i do pracy (przysłowiowe biurko w kącie? Na to biurko zajmuję 5% mieszkania.
Dotychczas wydawało mi się, że te 5% czynszu mogę wrzucic w koszty. Teraz wygląda na to, że nie, bo powierzchnia pokoju służy i działalności i celom mieszkalnym.
Właściwie nie sposób się z tym nie zgodzić. W końcu czynsz płaci się w stałej wysokości co miesiąc (bez względu na to, czy jest to biurko w kącie czy nie). Zużycie prądu tylko pewnie będzie wyższe.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: Andźka »

Zasmuciły mnie Wasze wypowiedzi i znalezione interpretacje. Choć nie ma odpowiedzi wprost na moje pytanie, czy można amortyzować lokal mieszkalny, który służy również do prowadzenia w nim działalności gospodarczej.
Co w takim razie ma zrobić ktoś, kto mieszka w kawalerce, ma działalność gospodarczą jako masażystka i rehabilitant i chce przyjmować pacjentów w tej kawalerce, w której mieszka? Czy to znaczy, że nie może jej amortyzować? a co z wydatkami na czynsz i media? Pomoże ktoś?
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: lubię_podatki »

Chyba jedyną wiążącą odpowiedź możesz dostać, jak wystąpisz o wydanie interpretacji indywidualnej. Koszt niewielki, bo 40 zł. Samo sporządzenie też specjalnie trudne nie jest - no może oprócz tego, że trzeba podać, które przepisy są przedmiotem interpretacji. Tu bym dała art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (jesli chodzi o czynsz, prąd) i ew. art. 22a i następne (w przypadku amortyzacji).
ODPOWIEDZ