sprawozdanie według UoR i MSR róznica

Księgi handlowe (pełna rachunkowość)

Moderator: Admin1

obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

sprawozdanie według UoR i MSR róznica

Post autor: obeliks »

witam wszystkich
mam pytanie czy ktos moze mi pokazac jakie są róznice pomiedzy sprawozdaniem finansowym zrobionym według UoR a MSR, będę wdzieczny za jakies wyczerpujące odpowiedzi
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: sprawozdanie według UoR i MSR róznica

Post autor: Xenia45 »

Z tego co się orientuje to różnice są już w samych pozycjach np. bilansu i rachunku zysków i strat. Np. w zakresie aktywów konkretnie WNiP MSR zalicza do nich tylko koszty prac rozwojowych, nie tylko zakończonych – mogą być one w toku a według ustawy o rachunkowości można zaliczyć jedynie koszty prac rozwojowych zakończonych.
Co do aktyw, to zgodnie z ustawą o rachunkowości, wszystkie aktywa prezentuje się łącznie natomiast według MSR oddzielnie wykazuje się aktywa przeznaczone do sprzedaży. W MSR nie przewidziano chyba też pozycji, które odpowiadałyby należnościom długoterminowym, brak jest pozycji długoterminowych rozliczeń międzyokresowych zamiast tego wyszczególniono aktywa z tyt. odroczonego podatku.
W MSR znajduje się też m.in. pozycja aktywa biologiczne, której na próżno szukać w bilansie według uor.
Brak jest też w MSR pozycji krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Tak więc trochę tych rożnic jest jak by się przyjrzeć tym sprawozdaniom dokładnie. Jest też trochę inne spojrzenie na kwestie np. kapitałów i zobowiązań.
W zakresie natomiast rachunku zysków i strat ja najwiekszą różnicę widzę w tym że według MSR jednostka nie może prezentować żadnych pozycji przychodów i kosztów jako pozycji nadzwyczajnych, które według ustawy o rachunkowści są prezentowane i składają się na Wynik zdarzeń nadzwyczajnych.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: sprawozdanie według UoR i MSR róznica

Post autor: obeliks »

ok dzieki za podjecie cie wyjasnienia ciezkiej jak dla mnie działki, jeszcze mam pytanko do Twojej odpowiedz co to sa aktywa biologiczne:) :D
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: sprawozdanie według UoR i MSR róznica

Post autor: Xenia45 »

Aktywa te to nic innego jak zwierzęta w hodowli lub chowie oraz rośliny uprawne oraz produkty rolnicze pozyskiwane wyłącznie w procesie zbioru, uprawy lub hodowli, takie jak np.: wełna, mleko, owoce czy nawet trzcina cukrowa. Temat tych aktyw jest szeroko przedstawiony w MSR 41 dotyczącym rolnictwa.
Aktywa te podobnie jak np. aktywa trwałe według uor muszą być "kontrolowane" przez jednostkę, ponadto
musi także istnieć prawdopodobieństwo uzyskania z nich korzyści ekonomicznych oraz można w wiarygodny sposób ustalić ich cenę lub koszt wytworzenia albo określić ich wartość godziwą. Tylko spełnienie tych wszystkich warunków daje mozliwość ich ujęcia.
Składniki te w bilansie są wyceniane według wartości godziwej pomniejszonej o szacunkowe koszty związane z ich sprzedażą. Tak samo wycenia się pozyskane z aktyw biologicznych produkty rolnicze.

Jak już wspomniałam ustawa o rachunkowości pomija problem aktyw biologicznych czyli całej specyfiki rolnictwa. Ustawa, jak zapewne wiesz, wycenia składniki majątku obrotowego według kosztu wytworzenia lub ceny nabycia, a nie według wartości godziwej jak to jest w przypadku MSR czywiście pomniejszonej o szacunkowe koszty sprzedaży. (aktywa biologiczne w bilansie są ujęte w aktywach obrotowych)

Ciekawi mnie jakie było Twoje pierwsze skojarzenie, z tym określeniem ;) ?
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: sprawozdanie według UoR i MSR róznica

Post autor: obeliks »

a to juz niech pozostanie moja słodka tajemnica :D
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: sprawozdanie według UoR i MSR róznica

Post autor: Xenia45 »

ok, nie drążę tematu ;)
ODPOWIEDZ