ZFŚS

Podatek dochodowy od osób prawnych

Moderator: Admin1

agata
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

ZFŚS

Post autor: agata »

ZFŚS – kiedy jest kosztem?
Obowiązkowy odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych firma wpłaca na konto 75% do 31 maja, a pozostałe do 30 września. Obecny odpis to 1.093,93 razy planowaną liczbę zatrudnionych w danym roku, na koniec roku robi się korektę według faktycznej ilości pracowników.
Moje pytanie nr 1 to: czy już od stycznia 1/12 odpisu będzie kosztem podatkowym, czy dopiero w maju, gdy firma przekaże na wyodrębnione konto określoną sumę?
Pytanie nr 2: czy jeśli firma rozpędzi się i w wakacje lub przed Bożym Narodzeniem rozda pracownikom więcej pieniędzy niż na dzień 31 grudnia (przy korekcie) powinna być faktycznie kwota na ZFŚS? Zdarzyło się tak w mojej firmie, gdy zakładana liczba zatrudnionych była trochę zawyżona a prezes w wakacje wydał większość tych pieniążków na wczasy pracownikom, potem w grudniu okazało się, że dawno wydał to co zostało naliczone, a korekta była na minus. Czy ta wypłacona już kwota też będzie kosztem (mi sie wydaje, że raczej NIE).
Jak to ugryźć?
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ZFŚS

Post autor: Xenia45 »

1) ZFŚS jest kosztem podatkowym dopiero w momencie wpłacenia środków na rachunek funduszu, tak więc dopiero kosztem podatkowym będzie w maju. Natomiast zgodnie z zasadą memoriałową zawartą w ustawie o rachunkowości co miesiąc należy ten odpis rozliczać w czasie przez konto „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”.
2) Moim zdaniem te wypłacone środki nie mogą być kosztem, ponieważ nie znajdują one potwierdzenia w faktycznej średniorocznej liczbie pracowników, która została ustalona na początku roku, pomimo, że środki zostały przelane na konto funduszu. Warunkiem, żeby stały się one kosztem podatkowym jest nie tylko ich przelanie ale również naliczenie a skoro to naliczenie było błędne należy dokonać jego korekty zawsze na koniec roku. Nie można też w takiej sytuacji pomniejszyć odpisów na następny rok kalendarzowy, ponieważ środki socjalne bilansują się bowiem w cyklu rocznym i wszystko musi być rozliczone w tym przedziale czasowym. Tym sposobem firma nie odzyska nadwyżki odpisów wynikających z przewagi zatrudnienia planowanego nad rzeczywistym, bo jak wspomniałaś pieniądze zostały już wydane. Dlatego trzeba bardzo rozważnie wydawać pieniądze z tego funduszu w ciągu roku;)
ODPOWIEDZ