bilans - nadpłata

Księgi handlowe (pełna rachunkowość)

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

bilans - nadpłata

Post autor: Xenia45 »

Gdzie w bilansie wykazalibyście nadpłatę, która wynikła z podwójnej zapłaty tej samej faktury? W sytuacji gdy odbiorca pomylił się i dwukrotnie zapłacił za wystawioną fakturę z tytułu dostaw materiałów.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: bilans - nadpłata

Post autor: pinezka11 »

Moim zdaniem należałoby to ująć w pasywach bilansu pozycji Zobowiązania krótkoterminowe dokładnie wobec pozostałych jednostek - w pozycji INNE, ponieważ podwójne uregulowanie przez odbiorcę tej samej faktury powoduje, że w księgach handlowych z jednej strony należność z tytułu dostaw znika, a z drugiej strony powstaje zobowiązanie krótkotrwałe, które wymaga spłaty (tj. musimy to zwrócić lub rozliczyć przy okazji następnej dostawie) w pełnej wysokości w roku następującym po dniu bilansowym. Zobowiązanie takie na "pierwszy rzut oka" mogłoby być ujęte w zobowiązaniach z tytułu dostaw i usług (bo było w takim rodzaju należnościach)ale z uwagi, że podwójna zapłata nie jest związane z zobowiązaniem w związku z zakupem materiałów wykorzystywanych w działalności operacyjnej, nie może też stanowić dostawy niezafakturowanej materiałów, a to jest ujmowane m.in. właśnie w zobowiązaniach z tytułu dostaw i usług . A skoro nie można tego przypisać do dostaw to ja bym to umieściła w innych zobowiązaniach.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: bilans - nadpłata

Post autor: obeliks »

popieram mojaj przedmowczynie skoro na koncie naleznosci widnieje nadplata to jest to jednoczenie nasze zobiowiazanie które trzeba ujac w pasywach
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: bilans - nadpłata

Post autor: Arwena »

W której pozycji bilansu ujmuje się saldo konta 234 "Rozrachunki z pracownikami"? W którym momencie wykazuje się w księgach rachunkowych koszty z tytułu podróży służbowej?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: bilans - nadpłata

Post autor: pinezka11 »

To zależy jakie jest to saldo, jeśli jest to saldo Ma i odzwierciedla np. zobowiązanie firmy wobec pracownika z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowej - to ujmuje się je w pasywach bilansu w pozycji B.III. konkretnie "Inne zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek".
W takiej sytuacji saldo Ma będzie gdy na poczet podróży służbowej pracownikowi nie wypłacono zaliczki lub zaliczka była w niższej wysokości niż koszty, które pracownik poniósł związku z podróżą służbową (koszty wynikają z rozliczenia delegacji).

W odwrotnej sytuacji czyli gdy pracownikowi wypłacono zaliczkę w kwocie wyższej niż faktycznie poniesione koszty delegacji, konto 234 wykazywać będzie saldo Wn. W tej sytuacji saldo to stanowi należność od pracownika, którą ujmuje się w aktywach bilansu w pozycji B.II. "Inne należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek".
Co do ujęcia kosztów podróży służbowych, to ujmuje się w okresie, którego dotyczą. Oznacza to, że należy je ująć w księgach miesiąca, roku w którym pracownik odbył podróż służbową. Wynika to z zasady memoriału określonej w art. 6 ustawy o rachunkowości. Nie ważne jest wówczas, kiedy taka delegacja zostanie rozliczona.
ODPOWIEDZ