PIT przez internet

Moderator: Admin1

Marti
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: Marti »

Po odpowiedzi Arweny zaciekawił mnie ten temat szerzej i znalazłam więcej informacji, między innymi ciekawy artykuł w Gazecie Wyborczej.
No bo niby budżet państwowy nie zostanie uszczuplony - jak słusznie stwierdziła Arwena - bo nie będzie Funduszu Kościelnego, niemniej jednak wpływy z podatków do budżetu będą mniejsze, jak będą mniejsze wpływy podatkowe, to i zmniejszą się dochody samorządów z udziałów w podatku PIT.
W związku z tym poszczególne miasta już zaczęły kalkulację, ile to może być.
Ale podobno ten cały pomysł przekazywania 0,5% ma zostać oceniony po 3 latach, więc może coś zmienią jeśli miasta naprawdę tak źle na tym wyjdą.
A co do pytania Michała, to 0,5% można będzie przekazać tylko na wybrany Kościół (z tego co mi wiadomo przynajmniej), a jak nie odpiszesz to pieniążki powędrują pewnie tam gdzie wędrują gdy nie odpisujesz 1% na OPP czyli do Państwa.
Awatar użytkownika
pinezka11

Post autor: pinezka11 »

Chyba jeszcze tak dokładnie nie wiadomo jak to będzie funkcjonowało w praktyce, bo wprowadzone zmiany mają zostać określone w obustronnej umowie pomiędzy rządem a Episkopatem. Dopiero póżniej ma być skierowany do Sejmu projekt ustawy, na mocy której Fundusz Kościelny zostanie zniesiony i w zamian za to wprowadzą możliwość odpisu. Samorządy się faktycznie boją, bo w sumie nie ma się co dziwić trochę na tym rozwiązaniu stracą.
aga

Post autor: aga »

Ja jakośc negatywnie podchodzę do tego całego odpisu. Dopóki mnie to nie dotyczyło bezpośrednio. bo szło na kościół z Funduszu Kościelnego, to byłam wobec tego obojętna. Jak widzę bogactwo instytucji kościoła to szkoda mi oddawać nawet złotówki. Wolę oddać biednym dzieciom. Dobrze, że odpis będzie dobrowolny.
Hanys

Post autor: Hanys »

Aga, idąc Twoim tokiem myślowym, powinnaś być zadowolona ze zmiany:) - na przekazywanie pieniędzy na Fundusz Kościelny nie mieliśmy w ogóle wpływu - była to odgórna regulacja i tyle, a teraz będziesz miała możliwość wyboru - nie chcesz to nie dawaj na Kościół, tylko na dzieci i już:), a pozostali też niech decydują za siebie. Tylko prawosławny Kościół nie jest za bardzo zachwycony, bo kto odda swoje 0,5% na prawosławny, jak na katolicki nikt nie chce?:)
A tak wracając do tematu na poważnie, to ja osobiście uważam, że z tym bogactwem Kościoła to różnie bywa - jak w firmach czasem jest dobry zarządzający i środki pójdą na dobre cele (np. właśnie na dzieci, wiem, że niektóre Kościoły organizują spędzanie wolnego czasu dzieciom), a czasem na bezsensowne że tak powiem "złocenia" w Kościołach nikomu do niczego niepotrzebne - to jest dopiero zmarnowanie pieniędzy! Podobne mam zdanie o stawianiu pomników papieża - po co to komu? właśnie lepiej na stypendia to przeznaczyć, jak to robił Jan Paweł II - ciekawe jakie podejście teraz będzie miał nasz nowy papież Franciszek?:)
aga

Post autor: aga »

Wybrał imię inspirując się Franciszkiem z Asyżu - symbol ubóstwa i prostoty. Mam nadzieję, że Kościół będzie szedł właśnie w tym kierunku.
ODPOWIEDZ