odsetki od należności

Księga przychodów i rozchodów

Moderator: Admin1

justysia
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2013, o 14:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

odsetki od należności

Post autor: justysia »

Witam,
Jak to jest gdy kontrahent zalega z zapłatą należności za zakupiony towar. Za niedotrzymanie terminu zapłaty naliczone zostały odsetki. W kolejnym miesiącu kontrahent dokonał spłaty zaległej należności oraz części odsetek za zwłokę. Czy przychodem jest kwota naliczonych, czy otrzymanych odsetek? W jaki sposób należy ująć to zdarzenie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 7 czy 8?
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: odsetki od należności

Post autor: Xenia45 »

Witaj,
Odsetki od należności związanych z prowadzoną działalnością są przychodem z tej działalności. Wynika to z art. 14 updof, przychodem stają się w dacie ich otrzymania. Odsetki od należności naliczone, lecz nieotrzymane nie stanowią przychodu.
Otrzymane odsetki od należności podlegają ujęciu w kolumnie 8 "pozostałe przychody" podatkowej księgi, w dacie ich otrzymania, ponieważ zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi, zawartymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika, że kolumna 7 przeznaczona jest tylko do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług, a kolumna 8 natomiast do wpisywania pozostałych przychodów, np. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych itp.
ODPOWIEDZ