urlop na ślub

Z niewolnika nie ma pracownika

Moderator: Admin1

zefirek
Posty: 33
Rejestracja: 16 sty 2013, o 16:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

urlop na ślub

Post autor: zefirek »

Cześć,
Wiem, że pracodawca musi dać urlop z okazji ślubu pracownika, bodaże przysługują wtedy dwa dni, a na jakie jeszcze dni wolne można liczyć?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: urlop na ślub

Post autor: pinezka11 »

Potoczna nazwa urlopów o którym piszesz, to urlopy okolicznościowe - używana jest do określenia dni, w których pracownika jest zwolniony od obowiązku świadczenia pracy ale pracodawca ma obowiązek wypłacić za taki dzień wynagrodzenie. Urlopy te związane są z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi i osobistymi pracownika.

I tak jeden dzień przysługuje :
- w razie ślubu dziecka pracownika,
- w razie zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka pracownika,
- w przypadku zgonu i pogrzebu innej osoby, będącej na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką pracownika,

a dwa dni
- w związku ze ślubem pracownika,
- w razie urodzenia się dziecka,
- w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, ojca matki, ojczyma lub macochy.

Na pracodawca ciąży obowiązek udzielania wyżej wymienionych zwolnień okolicznościowych. Tym samym nie ma on prawa odmówić pracownikom określonych dni wolnych. Jednak trzeba wcześniej wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu okolicznościowego.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: urlop na ślub

Post autor: Xenia45 »

Jednak są pewne jeszcze formalności związane z takimi udzielonymi dniami wolnymi na ślub. Tak jak zostało wspomniane potrzebny jest pisemny wniosek w którym pracownik zobowiąże się do załączenia w późniejszym okresie aktu zawarcia małżeństwa, ponieważ pracownik powinien udowodnić ten fakt.
Udokumentowanie tego zdarzenia następuje przez dostarczenie pracodawcy wydanego przez urząd stanu cywilnego – aktu zawarcia małżeństwa. W praktyce pracownik dostarcza pracodawcy akt małżeństwa po pewnym czasie. Związane jest to z wymogami proceduralnymi, niezbędnymi do wydania takiego aktu. Tak wygląda to teoretycznie ale w praktyce różnie to bywa.

Z tego też co się orientuje nie każde zawarcie małżeństwa daje prawo do urlopu okolicznościowego. Jedynie te, które wywołuje skutki cywilnoprawne, czyli oznacza to, że zarówno małżeństwo zawarte przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, jak i małżeństwo zawarte przed duchownym, z którego później akt małżeństwa sporządził kierownik urzędu stanu cywilnego, daje prawo do dni wolnych. Prawa do urlopu okolicznościowego nie uzyskają osoby, które zawierają małżeństwa wyznaniowe, czyli zawarte wyłącznie przed duchownym. Nie ma znaczenia, czy jest to pierwszy, czy kolejny ślub pracownika.
kawa
Posty: 4
Rejestracja: 17 lut 2013, o 18:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: urlop na ślub

Post autor: kawa »

A jak wygląda sytuacja w przypadku kiedy pracownik w okresie zatrudnienia u jednego pracodwacy bierze ślub 2 razy. Mam tu na myśli przypadek kiedy pracownik bierze ślub z osobą A, wykorzystuje 2 dni urlopu, za jakiś czas rozwodzi się z tą osobą i bierze koleny ślub z osobą B. Czy wtedy też należy mu się urlop okolicznościowy?
leszek
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2013, o 20:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: urlop na ślub

Post autor: leszek »

kawa pisze:A jak wygląda sytuacja w przypadku kiedy pracownik w okresie zatrudnienia u jednego pracodwacy bierze ślub 2 razy. Mam tu na myśli przypadek kiedy pracownik bierze ślub z osobą A, wykorzystuje 2 dni urlopu, za jakiś czas rozwodzi się z tą osobą i bierze koleny ślub z osobą B. Czy wtedy też należy mu się urlop okolicznościowy?
Pracodawca powinien udzielić urlopu pracownikowi w przypadku zawarcia ślubu, bez względu na to czy jest to pierwszy czy drugi ślub pracownika. Jednak nie każdy ślub gwarantuje urlop okolicznościowy. Chodzi o ślub cywilny lub konkordatowy. Nie dostaniesz dwóch dni urlopu jeśli już wziełaś kiedyś slub cywilny i wziełaś z tego powodu urlop okolicznościowy, a teraz bierzesz ślub kościelny.
Jeśli interesuje Cię ten temat proponuję zajrzeć do 15 rozporządzenia z 15 maja 1996 roku, w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz odzielania pracownikom zwolnień lekarskich (Dz. U. Nr 60, poz. 281 ze zm.).
martas
Posty: 4
Rejestracja: 27 sty 2014, o 11:14
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: urlop na ślub

Post autor: martas »

Zawsze warto pamiętać o wykorzystanych urlopach, aby potem nie było problemu, a co najważniejsze zaskoczenia :) Zwłaszcza przed ślubem.
MacB
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2014, o 12:14
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: urlop na ślub

Post autor: MacB »

martas pisze:Zawsze warto pamiętać o wykorzystanych urlopach, aby potem nie było problemu, a co najważniejsze zaskoczenia :) Zwłaszcza przed ślubem.
Edit Brat PIT: Uwaga ! nie cytujemy posta, odpowiadając bezpośrednio pod nim !

To znaczy? Bo nie zrozumiałem. Że urlop okolicznościowy ma jakiś związek z normalnym urlopem płatnym?
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: urlop na ślub

Post autor: słoniu »

Nie ma żadnego.
Pozdrawiam,
superlajt
Posty: 34
Rejestracja: 6 lis 2013, o 12:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: urlop na ślub

Post autor: superlajt »

Można ewentualnie zarządać kopi aktu ślubu.
ODPOWIEDZ