rolki kasowe

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

zefirek
Posty: 33
Rejestracja: 16 sty 2013, o 16:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

rolki kasowe

Post autor: zefirek »

Jak to jest teraz z rolkami kasowymi (paragonami)? czy to prawda, że trzeba je od tego roku przechowywać przez 5 lat? Do tej pory po trzech latach można je było zniszczyć.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rolki kasowe

Post autor: Xenia45 »

Od tego roku niestety trzeba będzie je przechowywać przez 5 lata, wynika to z art. 112 ustawy o VAT.
Podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Według tych regulacji zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej).

Jest to zasada ogólna, która jest modyfikowana w przypadku dokumentów dotyczących sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Niestety od tego roku zmieniły się zasady przechowywania dokumentów papierowych. Ustawodawca nie zdecydował się na dalsze przedłużanie obowiązywania przepisu, który określał skrócony termin przechowywania papierowych rolek.
Dotyczy to niektórych rolek w formie papierowej ale również dokumentów przechowywanych w formie elektronicznej :(
W związku z tymi zmianami można teraz wyróżnić dwa terminy dotyczące przechowywania wspomnianych rolek, w zależności od tego, kiedy dana sprzedaż została dokonana:
• po 31 grudnia 2012 r. - do czasu przedawnienia zobowiązania, czyli pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku;
• do 31 grudnia 2012 r. - nie krócej niż przez okres dwóch lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła ta sprzedaż.
karolina
Posty: 30
Rejestracja: 19 sty 2013, o 20:14
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rolki kasowe

Post autor: karolina »

Witam,
Mam pytanie odnośnie raportów dobowych z kasy fiskalnej. Jak to jest w sytuacji, gdy na koniec dnia nie wydrukuje się takiego raportu np. raport z 31 stycznia, nie został wydrukowany, pomimo, że była sprzedaż w tym dniu. Został wydrukowany 1 lutego, Kiedy powinno się go rozliczyć? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rolki kasowe

Post autor: Xenia45 »

Witaj,
Raport dobowy powinien być sporządzony na koniec dnia, w którym ewidencjonowana jest sprzedaż. Co oznacza, że wydruk taki powinien być wykonywany w ściśle określonym czasie, tj. w okresie doby, która jest liczona od godz. 00.00 do godz. 24.00 tego samego dnia. Jednak przepisy dopuszczają możliwość wydrukowania takiego raportu dobowego w dniu następnym, warunek jest taki, że trzeba go wydrukować przed dokonaniem pierwszej sprzedaży (zarejestrowaniem na kasie pierwszej sprzedaży) w tym następnym dniu.

Powinno się go uwzględnić w rozliczeniu za styczeń, pomimo, że data na raporcie jest lutowa. Znaczenie ma data faktycznej sprzedaży, bo wtedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT
Podstawą prawna do zastosowania tego jest § 2 pkt 18, § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania :)
ODPOWIEDZ