darowizny w PIT

Moderator: Admin1

Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

darowizny w PIT

Post autor: Arwena »

Jakie darowizny można odliczyć w PIT i jakie warunki trzeba spełnić żeby sobie je odliczyć?
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: darowizny w PIT

Post autor: Xenia45 »

Odliczyć można darowizny na: cele organizacji pożytku publicznego (OPP), krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi, kultu religijnego oraz na działalność charytatywno-opiekuńczą m.in. Kościoła katolickiego, Kościoła prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz zielonoświątkowego.
W przypadku pierwszych trzech darowizn obowiązują limity wydatków, które możemy odliczyć od dochodu. Niezbędne jest też spełnienie warunków określonych w art. 26 ustawy o PIT.
Zgodnie z tym artykułem w przypadku darowizn przekazanych na cele OPP, kultu religijnego oraz krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi, można odliczyć nie więcej niż 6 proc. dochodu. Co istotne, limit dotyczy tych darowizn łącznie, czyli w przypadku przekazania pieniędzy na cele OPP oraz na cele kultu religijnego, to w sumie można odliczyć nie więcej niż 6 proc. dochodu.
Darowizny można odliczyć od dochodu pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów.
Jeśli np. przekazujesz OPP lub na cele kultu religijnego pieniądze, to musisz je przelać na konto bankowe. Jeśli przekażesz pieniądze w gotówce – z ręki do ręki, z odliczenia nie można skorzystać. Jeśli przekażesz rzeczy, np. ubrania, środki czystości czy jedzenie, będziesz musiała otrzymać oświadczenie od obdarowanego, że ten przyjął darowiznę. Z dokumentu musi też wynikać, kto otrzymał rzeczy i jaka jest ich wartość.
karolina
Posty: 30
Rejestracja: 19 sty 2013, o 20:14
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: darowizny w PIT

Post autor: karolina »

A jak wyliczyć tzw. ulgę na krew?
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: darowizny w PIT

Post autor: Xenia45 »

Jej wysokość możesz obliczyć, mnożąc ilość oddanej bezpłatnie krwi lub osocza przez ekwiwalent pieniężny. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów ekwiwalent wynosi 130 zł za 1 litr pobranej krwi lub osocza. Co istotne, mężczyźni mogą w ciągu roku przekazać maksymalnie 2,7 litra krwi, a kobiety – 1,8 litra. Oznacza to, że mężczyźni odliczą maksymalnie od dochodu 351 zł, a kobiety 234 zł, o ile kwoty te mieszczą się w limicie 6 proc. ich dochodów. Musisz mieć zaświadczenia jednostki organizacyjnej, realizującej zadania w zakresie pobierania krwi, o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. :)
ODPOWIEDZ