dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Moderator: Admin1

Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Post autor: Holka »

Witajcie,

od kilku miesięcy prowadzę działalność gospodarczą, dostałam niedawno od księgowej PIT za 2012 rok, w którym widnieje w okienku na dole kwota do wpłaty: XX zł

jednakże przez cały rok wpłacałam zaliczki na podatek dochodowy ( ksiązka przychodów i rozchodów)

czy mam odjąć od tej ogólnej rocznej kwoty do wpłaty zaliczki, które już wpłaciłam i ta róznica będzie kwotą do wpłaty?

Proszę o pomoc:)
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Post autor: słoniu »

Na 99,99 % to jest kwota do zapłaty. Uwzględnia ona wcześniej zapłacone zaliczki.
Na wszelki wypadek podaj wzór formularza i nr pozycji o której piszesz.
Pozdrawiam,
Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Post autor: Holka »

słoniu pisze:Na 99,99 % to jest kwota do zapłaty. Uwzględnia ona wcześniej zapłacone zaliczki.
Na wszelki wypadek podaj wzór formularza i nr pozycji o której piszesz.
Jest to kolumna 203
PIT 36

Pytam dlatego, że z moich obliczeń wynika, że naliczona przez księgową suma pomija własnie te zaliczki wplacane przez cały rok.

Czyli sytuacja wyglada tak:
jest dochód załózmy XX za cały rok
od niego odejmuję opłacane składki na ubezpiecenie społeczne, kwotę wolną od podatku
od wyliczonego podatku odejmuję wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne

i wychodzi mi suma, którą wyłuszczyła mi księgowa do wpłaty, ale pominięto to, że od tej sumy ogólnej XX opłacałam co miesiąc częściowo podatek, jesli wychodził

Zapoznaj się regulaminem (par. 7)!
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Post autor: aga »

Jeżeli jesteś pewna, że w ciągu roku wpłacałaś zaliczki na podatek dochodowy do US, sprawdz, czy w zeznaniu wypełniona jest poz. 188. Jest to Suma wpłaconych zaliczek oraz pobranych przez płatników. Pominięcie tej pozycji powoduje, że system uznaje wpłacone zaliczki w wartości 0 zł i z tego powodu pojawia się cała kwota do wpłaty w pozycji 203. Jeśli to nie jest ten problem - napisz do nas - będziemy dalej szukać rozwiązania.
Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Post autor: Holka »

Faktycznie, w kolumnie 188 jest wpisana wartość 0 zł

mimo ze w kolumnach 253- 264 są zaznaczone kwoty, które wpłacałam jako zaliczki. Przelewy na pewno poszły, wszystko zostało wciagniete w dokumenty przez księgową. Własnie stąd mój wątek - wydaje mi sie, ze nie powinnam placic dwa razy podatku za ten sam dochód (!)

Przejrzałam zresztą dokładniej PIT i widzę, że księgowa nie uwzględniła strat, których ewidencję jej dostarczyłam i rozmawiałysmy o niej, płacę p odatek wg. niej od strat. A pomijajac wszystko, już na wstępie wpisała również kwotę kosztów niższą o prawie 5 tyś. zł niż wynika z dokumentów i stanu faktycznego. Co za masakra.

Umówiłam się z nią na spotkanie i jutro wyjaśnię sprawę, dla mnie to jest juz naprawde nie do pojecia jak mozna nawet w tym zrbic błedy, a dodam, że takich podstawowych błedow w czasie całej wspolpracy było mnostwo, z tego tez powodu zrezygnowałam z usług.

dzięki za odpowiedzi
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Post autor: aga »

Holka - odliczona kwota może być w porządku. Przepisy nie pozwalają na odliczenia całej kwoty straty a jedynie 50%. Stąd mogła wyniknąć ta różnica o której piszesz. Ale oczywiście warto to sprawdzić - w końcu to wszystko pieniądze.
Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Post autor: Holka »

Chodzi mi bardziej o to, że kwota strat została całkowicie zignorowana

do obrotu zamiast chociazby odjąc owe 50% strat dodano 5 tysięcy nie wiadomo skąd

W każdym razie, bardziej chodzi mi w całej sprawie o to, że nie uwzglednia się zaliczek wpłacanego podatku przez cały rok i wpisuje 0 , więc chyba jednak jest coś nie tak.

Wszystko to pieniadze, a można nawet ogolnie powiedzieć, że z tych kwot, które mam napdłacić wychodzą z takich kwot niezłe wakacje, a jesli mysle o tym ile juz w przeszlosci było błedów ksiegowej to faktycznie sprawdze to dokladniej :/
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Post autor: aga »

Holka - może warto dac innej księgowej dokumenty do sprawdzenia.
Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Post autor: Holka »

Zobaczę po prostu w jaki sposób kobieta wytłumaczy te koszty zmniejszone o 5 tys, mimo że w systemie ksiegowym wszyscy widzimy jaka jest kwota kosztów oraz w jaki sposob mamy rozumieć to pomijanie zaliczek przy wykazywaniu podatku rocznego. Byc moze jest cos o czym nie wiem, ale jak widzę nie macie pomysłu.
Naprawde, jestem wsciekla juz, jak mozna po miesiacach nieudanej współpracy dalej mi wysłac takie bzdury nawet w rocznym rozliczeniu



UWAZAJCIE NA TAX CARE
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: dostałam PIT za 2012 r. pomocy

Post autor: aga »

Holka - weź wszystkie dokumenty od księgowej i rozliczenie roczne niech zrobi Ci ktoś inny. Na podstawie przedstawionych danych na pewno nie będzie z tym problemu. Powodzenia i cierpliwości do księgowej życzę.
ODPOWIEDZ