Darowizna od syna

Ryczałt ewidencjonowany, akcyza, od nieruchomości, od spadków i darowizn, podatki lokalne, ..........

Moderator: Admin1

Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Darowizna od syna

Post autor: Michal »

Cześć, mam prośbę o pomoc.
Koleżanka żony aktualnie ma trudną sytuację. Ponad rok temu straciła pracę i nie może nic znaleźć. Przechodziła zresztą małą depresję z tego powodu, ale jakoś już wychodzi. W tej chwili jest praktycznie na utrzymaniu swojego syna. Całe szczęście chłopakowi się powiodło, skończył studia i wyemigrował do Szwajcarii, gdzie pracuje w zawodzie. Teraz regularnie przesyła matce pieniądza i chwała mu za to. Problem jednak jest w tym, że koleżanka zaczyna się martwić, że będzie musiała płacić podatek od tych darowizn. Gdzieś usłyszała, że zmieniły się przepisy w tym zakresie i teraz będzie musiała to robić. Obiecałem jej pomóc, ale niestety nie znalazłem żadnych informacji, które byłyby przydatne. Pomoże ktoś rozwiązać mi ten problem? Dzięki.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna od syna

Post autor: Xenia45 »

Witaj,
W przypadku o którym piszesz moim zdaniem można by było rozpatrywać dwie kwestie. Pierwszą z nich jest darowizna, która w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku do kwoty 9 637 zł. Do tej kwoty nie płaci się podatku i nie jest konieczne zgłaszanie czegokolwiek do Urzędu Skarbowego. Ważne jest jednak to, że kwota ta jest rozliczana na przestrzeni 5 lat. Więc nie jest to limit roczny. Powyżej tej kwoty również nie zapłaci się podatku pod warunkiem, że zgłosi się to do urzędu w ciągu 6 miesięcy i taka darowizna musi być przekazana przelewem lub przekazem pocztowym.
Druga kwestia, która moim zdaniem może wchodzi grę w tej sytuacji może wynikać z kodeksu opiekuńczo-rodzinnego. Z którego wynika, że w przypadku gdy rodzic znajdzie się w trudnej sytuacji dokładnie to zostało określone jako "stan niedostatku" to może otrzymywać świadczenie alimentacyjne np. od dzieci wynika to z artykułu 133 tegoż kodeksu. Innymi słowy na dziecku ciąży obowiązek alimentacyjny względem rodzica.
Co do opodatkowania to w przypadku świadczeń alimentacyjnych może wchodzić w grę nie podatek od spadków i darowizn ale podatek dochodowy od osób fizycznych.
Poludnik
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna od syna

Post autor: Poludnik »

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno rozwiązanie, tylko nie jestem pewien czy jest w pełni legalne. Ale jeśli jest, to będzie można zupełnie pominąć kwestie podatku. Mianowicie, gdyby syn udostępnił matce swoją kartę bankomatową i ona dokonywałaby zakupów czy wypłat z bankomatu za pomocą tej karty, to może w ogóle nie byłoby mowy o darowiźnie. Po prostu korzystaliby z tego samego konta. A najlepiej jakby mieli wspólne konto, na które ona także miałaby swoje wpływy - jeśli oczywiście jakiekolwiek ma. Co o tym sądzicie?
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna od syna

Post autor: aga »

Myślę, że trudno byłoby jej się wytłumaczyć wspólnym kontem. Zapytana z czego żyje, skąd ma wartości materialne itp. musiałaby wskazać środki pieniężne syna. Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie środków na konto mamy np. przelewem, dwa razy do roku zgłosić ten fakt do US i spać spokojnie.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna od syna

Post autor: Michal »

OK, dzięki za pomoc. Coś mi chodzi po głowie, że ona ma jakieś stałe własne wpływy, nie jestem pewien czy to zasiłek dla bezrobotnych, renta czy coś w tym stylu, ale kwoty są w gruncie rzeczy niewielkie i nie wystarczyłyby do przeżycia. Czy gdyby miała to wspólne konto ze swoim synem, na które wpływałyby jej pieniądze i jego, i korzystaliby z tego konta wspólnie, to czy wówczas też byłoby to trudne do wytłumaczenia?
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna od syna

Post autor: izabelar »

Michał, ja bym byla ostrożna z tym jednym kontem. Może to byc różnie interpretowane. I to raczej na niekorzyść podatnika:(
Co innego, jak takie konto mają małżonkowie.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna od syna

Post autor: Michal »

OK, jeszcze raz wielkie dzięki. Teraz już chyba wszystko wiem i przekażę koleżance co robić.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna od syna

Post autor: izabelar »

Jakby co - dawaj tę koleżankę do nas na forum:)
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna od syna

Post autor: Michal »

Na pewno powiem jej, gdzie zdobyłem te informacje, ale szczerze mówiąc to wątpię, żeby przyszła tu na stałe. Niestety komputer dla niej ogranicza się do funkcji maszyny do pisania oraz tanich rozmów z synem, więc pewnie się nie skusi ;)
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna od syna

Post autor: obeliks »

ja rowniez uwazam ze opcja ze wspolnym kontem nie jest zbyt dobra i US zaraz bedą weszyc tym bardziej ze jest dziura budzetowa, w tej sytuacji w pierwszej linii pokrewienstwa nie placi sie podatku od darowizn tylko rzeczywiscie przy wyzszej kwocie trzeba ten fakt zgłosci do US w ciagu 6 miesiecy od daty otrzymania najlepiej jak bedzie to zrobione przelewelm z wyraznym wskazaniem czego on dotyczy lub przekazem pocztowym i wtedy sprawa jest czysta jasna i klarowna
ODPOWIEDZ