Dieta a podatek

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Dieta a podatek

Post autor: obeliks »

witam chciałbym poruszyć kontrowersyjny i do końca niejasny dla mnie problem, spotkałem sie ostatnio z takimi interpretacjami ze pracodawcy finansujacy pracownikom podróże słuzbowe muszą bardzo uwazać gdyż ministerstwp finansów żda PIT od zwracanych zatrudnionym kwot m in za wyzywienie na wyjezdzie, chodzi mianowicie o to ze zwrot za podróż ponad limit diety stanowi dodatkowy przychód ze stosdunku pracy podlegajacy PIT i ZUS, czy spotkaliście się tez z takimi interpretacjami i jak to dokładnie jest, generalnie spotkałem się z praktyką ze pracownicy okazuja faktury za wyzywienie a pracodawca im zwraca pieniądze na tej podstawie
Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Dieta a podatek

Post autor: BabciaTeosia »

Witaj,
Tak spotkałam się z taką interpretacją ,podczas kontroli z US w 2012 roku. Poprosiłam o uzasadnienie no i teraz wiem, że diety wypłacane w związku z podróżami służbowymi stanowią dla pracownika przychód, którego źródłem jest stosunek pracy.
Podstawowym kryterium decydującym o tym, czy dane świadczenie jest traktowane jako przychód ze stosunku pracy, jest fakt występowania związku prawnego lub też faktycznego, danego świadczenia ze stosunkiem pracy.
I tak jak mówi artykuł 21 ust. 1 pkt. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego wolne od podatku są diety i inne należności za czas:
• podróży służbowej pracownika,
• podróży osoby niebędącej pracownikiem
– ale tylko do wysokości określonej w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Oznacza to w praktyce konieczność odprowadzenie podatku od nadwyżki ponad limit, wypłaconej przez pracodawcę diety.
Tak jak napisałeś wielu pracodawców rozwiązuje to w taki sposób, że bezpośrednio finansują koszty całodziennego wyżywienia podróżujących pracowników. W takim przypadku pracownik nie otrzymuje diety albo otrzymuje dietę w zmniejszonej wysokości, a wydatki na wyżywienie rozliczane są na podstawie faktur i rachunków. Niemniej, zgodnie z aktualnie dominującym podejściem organów podatkowych, w przypadku kosztów wyżywienia zwracanych pracownikowi, każda nadwyżka ponad kwotę diety stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu, nie korzystający ze zwolnienia
Jest na to interpretacji przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie oraz wyrok WSA w Warszawie./ chyba z 2011r/
Interesowałam się tą sprawą i wiem że ten artykuł ma być nowelizowany tak jak wysokość diety /od marca 2013 ma wynosić 30 zł/. Obecne dwa rozporządzenia ma zastąpić jedno, przewidujące m.in. wyższe świadczenia dla pracowników określone ryczałtem. Zmienić się mają także zasady ich naliczania.
Można by jeszcze wiele pisać i dywagować na ten temat ale dopóki jest jedno orzeczenie WSA i jedno rozstrzygnięcia, organy podatkowe konsekwentnie będą ograniczały możliwość stosowania zwolnienia z opodatkowania.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Dieta a podatek

Post autor: obeliks »

hej babciu:)
dzieki za wyczerpującą odpowiedz jak zwykle organy podatkowe szukaja kasy u zwyklego podatnika stad te rożne interpretacje i zmiany ehh ciezkie to zycie, o zmianie wysokosci diety rownież słyszałem ale co to jest 30 zł na dobe smiech na sali
Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Dieta a podatek

Post autor: BabciaTeosia »

no właśnie....nie dość że podatnik zawsze bity :) to jak coś zrobią to jak wg starego powiedzenia " psu na budę"
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Dieta a podatek

Post autor: pinezka11 »

jak nawet od "głupiego" pączka, którego pracownik zje w tłusty czwartek każą płacić podatek, to nie ma co się dziwić, że wszędzie gdzie się da chcą wyciągnąć kasę :? jak byśmy mało tych podatków płacili :x
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Dieta a podatek

Post autor: obeliks »

co niektore formy sciagania podatkow przybieraja już formę absurdu i ewidentnie są formą pustoszenia kasy przedsiebiorcow i zwykłych podatników którzy sa na koncu tego ogniwa
ODPOWIEDZ