KPiR w Fundacji?

Księga przychodów i rozchodów

Moderator: Admin1

Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

KPiR w Fundacji?

Post autor: Arwena »

Witam,
Czy fundacja może prowadzić księgowość w formie podatkowej książki przychodów i rozchodów gdy posiada zaledwie kilka dokumentów na miesiąc, nie zatrudnia też żadnych pracowników?
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR w Fundacji?

Post autor: słoniu »

Nie słyszałem o takim przypadku.
Fundacja podobnie jak stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.
Osoba prawna musi prowadzić pełną rachunkowość.
Oczywiście są pewne uproszczenia wynikające np. z prowadzenia lub nie działalności gospodarczej.
Tak czy siak, moim zdaniem fundacja musi prowadzić księgi rachunkowe.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR w Fundacji?

Post autor: pinezka11 »

Niestety nie ma możliwości prowadzenia księgowości fundacji w podatkowej książce przychodów i rozchodów, która służy do prowadzenia ewidencji przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na niewielką skalę. Jeśli jakaś organizacja tak robi to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami i oczywiście grożą za to kary, jeśli kontrola to wykryje. Słyszałam, że niektóre fundacje pomimo tego prowadzą księgowość w kpir.
Fundacje ale i nawet małe stowarzyszenia są zobowiązane do prowadzenia pełnej ewidencji rachunkowej, ponieważ muszą stosować przepisy ustawy o rachunkowości. W praktyce muszą księgować wszystkie zdarzenia gospodarcze w księgach rachunkowych zwanych też księgami handlowymi. Słoniu ma rację, że są pewne uproszczenia w związku z prowadzeniem lub nie przez fundację działalności gospodarczej ale głównie dotyczą one sprawozdawczości.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR w Fundacji?

Post autor: Arwena »

To nie fajnie, myślałam, że będziemy mogli zakupić np. Małą Księgowość Rzeczpospolitej i w niej prowadzić księgowość fundacji. Zakup oprogramowania do pełnej księgowości to zapewne dużo większy wydatek :( i pewnie jest to bardziej skomplikowane niż w przypadku prowadzenia kpir :(
Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR w Fundacji?

Post autor: BabciaTeosia »

Witam,
Mała Księgowość Rzeczpospolitej też posiada opcję pełnej księgowości i przy niewielkiej liczbie dokumentów księgowych można prowadzić księgowość.
Większym problemem są umiejętności prawidłowego klasyfikowania , dekretowania oraz wprowadzania na konta księgowe.Do takiej pracy potrzebny jest już księgowy .
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR w Fundacji?

Post autor: Arwena »

czyli zakupując Małą Księgowość mam też opcję pełnej księgowości czy trzeba kupić jakąś inną wersję? Ile może kosztować ta z opcją pełnej księgowości?
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR w Fundacji?

Post autor: Xenia45 »

Mi się wydaje, że Mała Księgowość Rzeczpospolitej jest tylko do prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów i do ryczałtu.
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR w Fundacji?

Post autor: słoniu »

Dobrze Ci się zdaje :).
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR w Fundacji?

Post autor: BabciaTeosia »

Sorki, pomyliłam się :(
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR w Fundacji?

Post autor: obeliks »

w mojej ocenie Mała Księgowość to program za pomocą którego nie można prowadzić pełnej księgowości, fundacja ma osobowość prawną nie musi w niej być prowadzona pełna księgowość
ODPOWIEDZ