Handel samochodami a ich przerejestrowanie

Dla singli

Moderator: Admin1

Tomek
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2018, o 14:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Handel samochodami a ich przerejestrowanie

Post autor: Tomek »

Dzień dobry

Prowadzę działalność gospodarczą, chcę ją rozszerzyć o możliwość handlu samochodami, dokonałem już w tym celu odpowiedniego wpisu do ewidencji ale mam wątpliwości odnośnie dokumentów zakupu i sprzedaży pojazdu.

Przeszukałem już wiele wątków ale nadal nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.
Handel pojadami nie będzie głownym żródłem utrzymania, także prawdopodobnie będzie to maksymalnie kilkanaście sztuk w roku.

Mam też zamiar poruszać się tymi samochodami prywatnie, ewentualnie użyczyć je nieodpłatnie znajomemu, nie będą wykorzystywane w celach zarobkowych ale przede wszystkim będą nabyte w celu dalszej odsprzedaży.

Zacznę może od najprostszej formy, czyli zakupu na umowe Kupna-Sprzedaży, rozumiem, że jako osoba fizyczna prowadząca działalność wystarczy, że wpisze swoje dane ewentualnie NIP.

Istotne jest dla mnie aby przy sprzedaży taki samochód miał już uporządkowane sprawny prawne w razie gdyby miał wiele umów KS, zagubiony dowód czy kartę pojazdu, w takim celu auto zarejestrowałbym na siebie, pozwoliłoby to także na nieprzedstawnie kupującemu mojej ceny zakupu.

Czy taki samochód mogę następnie sprzedać na umowe KS czy musi być to FV marża?
Sprzedając samochód jako osoba prywatna przed upływem pół roku płace podatek dochodowy od różnicy.
Sprzedając na FV marża płace dochodowy i vat od tej róznicy niezależnie od czasu użytkowania tego pojazdu.

Proszę o wyjasnienie tej kwestii.
ODPOWIEDZ