optymalizacja podatkowa

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: optymalizacja podatkowa

Post autor: Xenia45 »

Kredyt podatkowy dotyczy osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą oraz wspólników spółek osobowych, pod warunkiem że spełniają definicję małego przedsiębiorcy oraz niedawno rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Małym przedsiębiorcą natomiast jest (zgodnie ustawą o swobodzie działalności gospodarczej- art. 105) przedsiębiorca spełniający poniższe warunki w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 10 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nie przekraczający równowartości w złotych 10 mln euro.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2013, o 10:47 przez Xenia45, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KaśkaS
Posty: 10
Rejestracja: 21 sty 2013, o 23:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: optymalizacja podatkowa

Post autor: KaśkaS »

Ok, zrozumiałam. Nie wiem tylko dlaczego wydawało mi się, że czytałam o tym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. A może to było wcześniej? :)
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: optymalizacja podatkowa

Post autor: obeliks »

jednym ze sposobów optymalizacji podatkowej jest umieszczenie firmy szczególnie produkcyjnej w specjalnej strefie ekonomicznej co daje nam zwolnienie z płacenia PDOP
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: optymalizacja podatkowa

Post autor: Xenia45 »

Kasiu,
Do tej pory nie spotkałam się z kredytem podatkowym w stosunku do osób prawnych ale zagłębiając się w temat doczytałam, że masz chyba rację, dotyczy on nietylko osób fizycznych ale też osób prawnych i mowa jest o tym kredycie w trzech ustawach: ustawie o podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podatku dochodowego od osób prawnych ;) najważniejsze, żeby to byli mali przedsiębiorcy rozpoczynający działalność.
Jednak jak zapewne sama wiesz, kredyt podatkowy jest jednym z rodzajów optymalizacji danym nam przez urzędników, jednak nie cieszy się wielką popularnością, gdyż jest praktycznie niedostępna dla przeciętnego przedsiębiorcy. Powodem są rygorystyczne warunki jej otrzymania, które dla większości przedsiębiorców są nie do spełnienia.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: optymalizacja podatkowa

Post autor: pinezka11 »

masz racje obeliks, to bardzo dobre rozwiązanie, zwolnienie z podatku to korzyść dla przedsiębiorcy ważne jest też to, że dzięki takim strefom powstało wiele nowych miejsc pracy szczególnie w miejscach o dużym stopniu bezrobocia. W tym roku podobno posłowie mają głosować czy wydłużyć czas funkcjonowania takich stref, bo obecnie mogą one działać tylko do 2020 roku.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: optymalizacja podatkowa

Post autor: izabelar »

A optymalizacja poprzez odpowiednie planowanie amortyzacji? Chociażby w przypadku samochodów osobowych droższych niż równowartość 20 tys. euro. Obniżenie amortyzacji do nawet 1% (czego nie zabraniają przepisy podatkowe, i z czym zgadzają się organa podatkowe:) ) powoduje to, że w razie sprzedaży jeszcze niezamortyzowanego samochodu, do kosztów uzyskania przychodów zostanie zaliczona znacznie wyższa kwota.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: optymalizacja podatkowa

Post autor: Xenia45 »

Masz rację izabelar dzięki odpowiednio zaplanowanej amortyzacji można dużo zyskać. Wszystko zależy też od tego jakie przedsiębiorca chce uzyskać korzyści. Poprzez obniżenie stawki amortyzacyjnej można też obniży koszt podatkowy w długim okresie, co może zwiększyć szanse firmy np. na uzyskanie kredytu, bo przecież obniżenie stawek amortyzacji to niższy koszt, a niższy koszt to wyższy dochód. Im wyższy dochód przedsiębiorcy ubiegajacego się o kredyt, tym niższe ryzyko bankowe niespłacenia takiego kredytu.
Myślę, że starając się o kredyt bankowy można rozważyć taki krok z uwagi na fakt, że nie będzie to miało znaczenia w kontekście zmiany wielkości produkcji czy wielkości świadczonych usług.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: optymalizacja podatkowa

Post autor: izabelar »

Akurat jeśli chodzi o banki, to zwykle patrzą one na to, jaki jest udział odpisów amortyzacyjnych w kosztach uzyskania przychodu. Moim zdaniem nie do końca prawdziwe jest zdanie ,,obniżenie amortyzacji to niższy koszt". Wydatki na zakup środków trwałych zostały juz przeciez poniesione. Amortyzacja to jedynie zaliczenie ich w koszty uzyskania przychodów.
Bardziej mam na myśli taki rodzaj optymalizacji:
Podatnik obniża amortyzację. Dzięki temu ma wyższy dochód. Może więc rozliczyć stratę podatkową z lat ubiegłych, która by mu się ,,przedawniła"

albo:
Amortyzowanie samochodu droższego niż równowartość 20.000 euro stawką np. 1%, co pozwoli na uzyskanie wyższych kosztów uzyskania przychodów na etapie sprzedaży jeszcze niezamortyzowanego pojazdu.
renia5555
Posty: 1
Rejestracja: 26 sty 2014, o 20:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: optymalizacja podatkowa

Post autor: renia5555 »

mam taka ogromną prośbę, do Pani

mianowicie nieoczekiwanie zostałam poproszona o poprowadzenie ksiąg fundacji, nie prowadzą działalnosci gospodarczej a ja znam się na Sp. zo.o. a nie na fundacji i nie wiem jak się do tego zabrać, czy nie zechciałaby mi Pani odrobinkę pomóc, proszę do mnie posłać sygnał na telefon ja oddzwionie na mój koszt tel 600 859 308 renata , Bardzo prosze o pomoc
ODPOWIEDZ