Korekta deklaracji

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

ktostamtaki
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2015, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Korekta deklaracji

Post autor: ktostamtaki »

Złożyłem ostatnio deklarację roczną PIT-36 za 2014 rok. Jednak policzyłem zbyt duże koszta uzyskania przychodu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w grudniu 2014 roku. Wychodzi na to, że muszę dopłacić kilkadziesiąt złotych z tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tym samym roku uzyskałem jeszcze przychód z innego źródła. Dla celów rozliczenia powiązałem - w ciągu podatkowego - drugie źródło przychodów z kwotą wolną od podatku. W związku z tym powstał obowiązek uiszczenia zaliczki na PIT za grudzień 2014 z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednak w rozliczeniu rocznym suma dochodów za 2014 roku nie przekroczyła 3091 zł. W przypadku korekty deklaracji rocznej PIT w związku uzupełnieniem zaliczki za grudzień 2014 roku, wciąż dochód będzie wynosił poniżej 3091 zł. W ten sposób kwota zaliczki za grudzień będzie stanowić nadpłatę.

Czy w związku z powyższym:

a) złożyć korektę deklaracji rocznej PIT-36 za 2014 rok wraz z uzupełnieniem zaliczki za grudzień 2014, by później wnioskować o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych,

czy też

b) dla nie mnożenia czynności mogę ograniczyć się do złożenia korekty deklaracji i wyjaśnienia całej sytuacji w stosownym piśmie dołączonym do korekty deklaracji?
ODPOWIEDZ