Jak odliczać paliwo?

Dla singli

Moderator: Admin1

nikon
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2013, o 10:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Jak odliczać paliwo?

Post autor: nikon »

Witam.
Prowadzę Działalność Gospodarczą od niedawna , ok 2 razy w tygodniu korzystam z auta prywatnego nie będącego moją własnością.Ponoszę wydatki na paliwo.Czy w związku z powyższym mam możliwość odliczenia paliwa? Oczywiście samochód wykorzystuje na potrzeby firmy.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak odliczać paliwo?

Post autor: pinezka11 »

Wydatki związane z eksploatacją prywatnego samochodu użytkowanego w działalności gospodarczej mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, także gdy nie są twoją własnością.
Aby móc zaliczyć paliwo do kosztów powinnieneś prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu, bo tylko ona umożliwia zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów. Brak ewidencji uniemożliwia zaliczenie wspomnianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym, a także obniżenie podatku VAT należnego o naliczony. (jeśli oczywiście jest to samochód ciężarowy i jesteś Vatowcem.) W przypadku samochodu osobowego nie możesz w ogóle odliczyć Vat-u od zakupionego paliwa.

Ewidencja przebiegu pojazdu jest to ustawowo przewidzianą forma określenia przez podatnika przebiegu samochodu niebędącego środkiem trwałym firmy, a wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.
Musisz pamiętać, że w ewidencji przebiegu pojazdu możesz wykazywać jedynie te kilometry, które przejechałeś w celu załatwienia spraw związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej. Przede wszystkim należy mieć tu na uwadze art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, który stanowi, że wydatki muszą mieć bezpośredni lub pośredni związek ze źródłem przychodów, innymi słowy wydatki na paliwo zużywane na przejazdy prywatne nie mogą być zaliczone w ciężar kosztów podatkowych.
Musisz wyliczyć sobie limity, które zezwolą Ci na zaliczenie tych fatur za paliwo do koszów, bo wydatki na eksploatację samochodów osobowych są limitowane tak zwaną kilometrówką, czyli mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu do celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
A na podstawie jakiej umowy używasz tego samochodu?
nikon
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2013, o 10:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak odliczać paliwo?

Post autor: nikon »

Dziękuję za odpowiedź.Nie mam żadnej umowy na użytkowanie tego auta, jest to samochód mojego kuzyna, który mieszka po sąsiedzku i od czas do czasu , średnio ok 2 x w tygodniu użycza mi tego auta.Nie ponoszę względem niego żadnych opłat z tego tytułu poza oczywiście tankowaniem.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak odliczać paliwo?

Post autor: pinezka11 »

To w takim przypadku najlepiej byłoby spisać z kuzynem umowę nieodpłatnego użyczenia samochodu. Jeśli kuzyn jest Twoją bliską rodziną czyli zalicza się do I lub II grupy podatkowej, to nie zapłacisz podatku dochodowego od takiego bezpłatnego użyczenia.
Z tego co się orientuje to zgodnie z przepisami umowa użyczenia może byc zawarta w dowolnej formie, jednak moim zdaniem forma pisemna jest wskazana, gdyż w praktyce urzędy skarbowe żądają umów w takiej formie.
Poludnik
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak odliczać paliwo?

Post autor: Poludnik »

Ja też polecam podpisać z kuzynem umowę bezpłatnego użyczenia. Nie musi być ona zbyt rozbudowana, ale powinna zawierać najważniejsze punkty, czyli kto, co, komu, na jakich warunkach i w jakim w okresie. Polskie prawo przewiduje umowy ustne, ale praktycznie żadna instytucja tego nie przewiduje. Nawet jeśli ojciec własnemu dziecku udostępnia lokal na prowadzenie działalności gospodarczej, to trzeba podpisać umowę użyczenia, bo mogą być problemy. Choćby z podpisaniem umowy z energetyką na dostarczanie prądu, a co dopiero mówić o problemach jakie stworzy skarbówka.
fairyanna
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2014, o 11:08
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak odliczać paliwo?

Post autor: fairyanna »

Też uważam, że biura księgowe powinny mieć taką możliwość, tym bardziej, że występowanie z takim wnioskiem, często przekracza możliwości i wiedzę zwykłego przedsiębiorcy, który korzysta z usług biura księgowego.


________________
Lily lara
przemekmoza
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2014, o 12:34
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak odliczać paliwo?

Post autor: przemekmoza »

Wystarczy wpisać w Google i się dowiedzieć.
ODPOWIEDZ