Wsparcie pomostowe i finansowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

piatkapalas
Posty: 2
Rejestracja: 7 sie 2013, o 16:50
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Wsparcie pomostowe i finansowe

Post autor: piatkapalas »

Witam. W ramach DG otrzymałem wsparcie pomostowe oraz wsparcie finansowe. Sam prowadzę sobie księgowość i w związku z tym chciałbym zasięgnąć Państwa rady. Otóż w jaki sposób mam księgować wsparcie pomostowe? Czy w ogóle to się księguje? Za te wsparcie opłacę telefon, internet, art. biurowe, ZUS itp. Rozumiem, że te faktury normalnie mogę zaksięgować oraz odliczyć ZUS mimo, że to jest wsparcie? A dowód wpłaty na którym widnieje przelanie transzy wsparcia pomostowego księgujemy, tak jak np. czynsz, składki? Druga sprawa to wsparcie finansowe. Dostałem 35000 zł i za to kupiłem narzędzia i samochód. Czy ten samochód mogę amortyzować i normalnie vat odliczyć? Oraz dodam, że wykorzystałem te 35000 plus dodałem ze swojej kieszeni kilka groszy, nawet nie 2 zł, ale czy to jakoś się gdzieś księguje, zapisuje? Bardzo bardzo proszę o pomoc, jeśli ktoś się w tym orientuje. Będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wsparcie pomostowe i finansowe

Post autor: słoniu »

Jedna podstawowa zasada:
Otrzymana dotacja nie jest przychodem, ale wartość wydatków pokrytych z tej dotacji lub amortyzacja środków trwałych kupionych z tej dotacji nie jest kosztem uzyskania przychodu.
Pozdrawiam,
piatkapalas
Posty: 2
Rejestracja: 7 sie 2013, o 16:50
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wsparcie pomostowe i finansowe

Post autor: piatkapalas »

Ok, rozumiem. Wiem, że z pomostówki nie mogę odliczyć zusów od podatku itp. Nie wiem tylko czy skoro pomostówka będzie wypłacana (6 transz po 1000 zł) co miesiąc przez pół roku, to przez te pół roku nie mogę odliczyć zusów? A co z kosztami typu art. biurowe, telefon, internet, które też są finanasowane z pomocy pomostowej? Nie daję ich w KUP, więc tylko do vatu?
kathi
Posty: 1
Rejestracja: 5 lis 2014, o 06:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wsparcie pomostowe i finansowe

Post autor: kathi »

Przy trzecim małe wyjaśnienie do mojej poprzedniej odpowiedzi. W przypadku nieruchomości nie ma praktycznie sytuacji gdy nie można ustalić kosztów nabycia, dlatego, że takiej transakcji towarzyszy zawsze akt notarialny. Czyli koszty są jasno ustalone.
W Twojej sytuacji sumujesz koszty nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z obecnymi kosztami towarzyszącymi przekształceniu w pełną własność.

_____________
kathi
ODPOWIEDZ