ZUS zwrot zasiłku za pracownika

Podziel się swoją historią

Moderator: Admin1

KrzysztofBryndza
Posty: 1
Rejestracja: 25 kwie 2014, o 20:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

ZUS zwrot zasiłku za pracownika

Post autor: KrzysztofBryndza »

Mamy ogromny problem z ZUS'em ponieważ zatrudniliśmy dziewczynę która była w ciąży jak się później okazało.
Owa dziewczyna popracowała pół miesiąca i przysłała zwolnienie lekarskie i tyle ją widzieliśmy u nas w firmie.
Oczywiście ZUS przysłał kontrole(kontrola styczeń 2014) do firmy przesłuchał nas wypytał czy nie wiedzieliśmy że była w ciąży itd.
Minął miesiąc dostaliśmy protokół po kontrolny więc uznaliśmy że temat zakończony. W połowie kwietnia nagle przyszło pismo z ZUS że w związku z całą sytuacją podważają stosunek pracy i nakazują wyrejestrować z systemu ZUS tą dziewczynę. Nas to w sumie ucieszyło bo ewidentnie dziewczyna szukała zatrudnienia żeby mieć zasiłek a nie po to żeby pracować dłużej.
Problem w tym że po kilku dniach jak otrzymaliśmy tą decyzję przyszła druga decyzją nakazująca nam zwrot zasiłku pobranego przez tą dziewczynę.
Co gorsza kwota jaką trzeba zwrócić do ZUS jest razem z zaliczką na podatek dochodowy którą ZUS zapłacił do US.
Dzwoniliśmy do tej Pani co wydała tą decyzję i w jednej rozmowie zaprzeczyła sama sobie bo zasiłek się jej nie należy i każą ja wyrejestrować a z drugiej strony uznają że skoro dostała w tym okresie zasiłek to się jej należał. Pani powiedziała mi że takie ma przepisy i nic ją nie obchodzi bo musi zwrócić płatnik składek.
Po rozmowie z tą dziewczyną powiedziała że nie chce żeby robić jej problemów i że jest skłonna pieniądze te które dostała z ZUS razem z odsetkami.
Problem w tym że zostaje kwestia tej zaliczki na podatek dochodowy do US którą zapłacił ZUS.
Czy jest jakiś sposób aby odzyskać tą zaliczkę podatku zapłaconą przez ZUS ? Przecież ani firma ani ta dziewczyna nie była płatnikiem tej składki więc nie może się zwrócić do US o jej zwrot.
A ZUS wchodzi z założenia że prościej obciążyć płatnika składek i z niego ściągnąć.
Dla mnie sytuacja jest paradoksalna po Państwo odbiera sobie więcej niż wypłaciło.
Czy ktoś się kiedyś spotkał z podobnym przypadkiem ?
Kolejne pytanie czy taka decyzją z ZUS jest równoznaczna z tym że umowa o pracę nie istniała ?
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ZUS zwrot zasiłku za pracownika

Post autor: słoniu »

Po:
1. Typowe, bezprawne działanie ZUS. Nie ma żadnego przepisu zabraniającego zatrudnić pracownicę w ciąży, niezależnie od tego czy pracodawca wiedział o tym fakcie, czy nie.
2. Jeśli nie minął jeszcze termin na odwołanie od tej decyzji, zrób to. Nawt jeśli sprawa miałaby się skończyć w sądzie pracy.
Pozdrawiam,
riccopoznan
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2015, o 14:44
Lokalizacja: Poznań
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ZUS zwrot zasiłku za pracownika

Post autor: riccopoznan »

Z ZUS, najlepiej kończyć sprawy w sądzie, niestety taka jest prawda. Mam bardzo podobne doświadczenie w tej materii, orzecznictwo zus czasami to po prostu paranoja - czują się niczym niezawisłe sądy i orzekają o takich rzeczach jak to, czy firmę było stać na danego pracownika czy nie - kpina.
Awatar użytkownika
Chinajag
Posty: 77
Rejestracja: 2 sty 2022, o 18:26
Lokalizacja: https://clck.ru/36Evdm
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

-

Post autor: Chinajag »

Witam
Może jest ktoś w stanie mi doradzić... urodziłam w listopadzie 2019, umowa w mojej pracy skończyła się w grudniu 2019r...ta więc do aktualnego miesiąca co miesiąc zasilek wyplacal mi ZUS. Niestety na chwilę obecną nie chce małego dawać do żłobka, a nie mam z kim go zostawiać...poza tym aktualna sytuacja w kraju związana z pandemia też nie pomaga....moje pytanie jest następujące....czy jest jakaś możliwość otrzymania jakichś pieniędzy od Państwa? Rejestracja jako bezrobotna? Bardzo proszę o podpowiedź.....
Pozdrawiam
https://clck.ru/36EvoC
ODPOWIEDZ