Ulga internetowa - czy otrzymam 760 zł?

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

sebastianmoszko
Posty: 3
Rejestracja: 4 lut 2014, o 14:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Ulga internetowa - czy otrzymam 760 zł?

Post autor: sebastianmoszko »

Witam, mam prośbę, aby ktoś naświetlił mi tą sprawę, ponieważ z tego, co wylicza program, okazuje się, że nie otrzymam zwrotu za internet.
Sprawa wygląda tak: otrzymałem od swojego pracodawcy PIT-11. Pracowałem na okres próbny (3 miesiące) na 1/2 etatu. Pracuję tam nadal. Dane w PIT-11: przychód: 1600,00. Koszty uzyskania przychodów: 222,50. Dochód: 1377,50. Zaliczka pobrana przez płatnika: 8,00. Tak, też mnie to boli, że dostanę tylko 8 zł zwrotu. Internet mam na siebie (w domu). Za cały 2013 rok wydałem na niego 1067,86 zł, ale wiadomo, że maksymalnie można uzyskać 760 zł. Nigdy nie korzystałem z ulgi internetowej. Czekam na drugi PIT z Urzędu Pracy, ponieważ byłem na półrocznym stażu. Ciekawe, czy za niego dostanę jakiś zwrot. Ktoś wie może? Co miesiąc otrzymywałem 816,32 zł. Zawsze rozliczam się za pomocą programu e-pity. Zrobiłem sobie dzisiaj taką próbę, wszystko wklepałem, jak należy, uwzględniłem ulgę internetowa... i po zakończeniu w oknie programu "Kwota do zwrotu" wyszło mi 8 zł. Dlaczego tylko 8 zł, a nie 768 zł? Czy nie należy mi się zwrot za internet? W wygenerowanym zeznaniu PIT-37 w polu D. 105 widnieje kwota 760 zł. PIT/0 także się wygenerował i tam też widnieje 760 zł. Napiszcie mi proszę, czy otrzymam te 760 zł, czy nie należy mi się ze względu na tak niski dochód? Proszę o pomoc. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ulga internetowa - czy otrzymam 760 zł?

Post autor: słoniu »

Po:
1. Koszty internetu odlicza się od dochodu a nie od podatku. Nie wiem dlaczego spodziewasz się 760,00 zwrotu.
2. Niezależnie od powyższego, nie dostaniesz zwrotu podatku wyższego niż zapłaciłeś. Skoro miałeś potrącony podatek 8,00 zł, to tyle co najwyżej masz zwrotu. Jak dołączysz dodatkowe dochody, o których piszesz, zwrot pewnie będzie większy.
Pozdrawiam,
sebastianmoszko
Posty: 3
Rejestracja: 4 lut 2014, o 14:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ulga internetowa - czy otrzymam 760 zł?

Post autor: sebastianmoszko »

No zobaczymy czy będę miał jakiś zwrot ze stażu. Więc jakie musiałbym spełnić warunki, aby otrzymać 760,00 zł za ulgę internetową?
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ulga internetowa - czy otrzymam 760 zł?

Post autor: słoniu »

Nie rozumiesz. Nigdy nie miałeś i nie będziesz miał zwrotu w tej wysokości. Co najwyżej 760,00 X 18% = 136,80. O ile starczy dochodu do odliczenia 760 zł i podatku do odliczenia 136,80.

Powtórzę, 760 zeta odliczasz od dochodu. Od powstałej róznicy oblicza się podatek. W Twojej sytuacji, ze względu na kwotę wolną, podatek za cały rok wychodzi zero (bez uwzględnienia dochodów ze stażu). Ponieważ płatnik potrącił Ci 8 zł podatku, cały ten podatek masz do zwrotu. Nawet gdybyś nie uwzględniał ulgi internetowej.
Pozdrawiam,
sebastianmoszko
Posty: 3
Rejestracja: 4 lut 2014, o 14:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ulga internetowa - czy otrzymam 760 zł?

Post autor: sebastianmoszko »

Teraz zaczynam powoli łapać, o co w tym wszystkim chodzi. Zapomniałem napisać, że jestem zielony w tych sprawach, ale myślę, że się Pan domyślił :) Zobaczymy co wyjdzie, gdy otrzymam PIT z Urzędu Pracy. Dziękuję za pomoc i naświetlenie sprawy. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ