Praca na pełny etat i własna działalność gospodarcza

Dla singli

Moderator: Admin1

robertk
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2014, o 22:58
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Praca na pełny etat i własna działalność gospodarcza

Post autor: robertk »

Własnie zarejestrowalem się i jest to mój 1-szy wpis, dlatego na początku chciałem się (krótko) przedstawić i powitać wszystkich Forumowiczów.

Mam na imię Robert i noszę się z zamiarem otworzenia własnej działalności gospodarczej :o .

Obcenie jestem zatrudniony na pełnym etacie. Jednocześnie świadczę usługi (takie consulting) dla kilku , nazwijmy to firm 3cich. Praktycznie każda z nich daje do zrozumienia, że najlepiej byłoby, gdybym mógł wystawiać im 'fakturę'.
W kontekście w/w faktów mam następujące pytania i naiwnie liczę, że uda mi się uzyskać tu- na forum- na nie odpowiedź.

1 Czy prawdą jest, że będąc zatrudnionym na pełny etat, w przypadku jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej jest się zwolnionym z płacenia 'składek ZUSowskich'?

2 Gdy przyjmowałem się do pracy (na pełny etat), mój pracodawca poprosił o wpisanie numeru PESEL do jednego z formularzy i jednocześnie poinformował mnie, że w przypadku podjęcia działalności gospodarczej konieczna jest zmiana w dokumentach zatrudnienia i wpisanie numeru NIP w miejsce gdzie wpisywałem PESEL.
Moja praca na 'etacie' nie koliduje czasowo z konsultacjami udzialnymi w czasie prywatnym. Chciałbym uniknąć konieczności informowania pracodawcy o rozpoczęciu prowadzenia równolegle z zatrudnieniem działalności gospodarczej. Czy prawo wymaga poinformowania pracodawcy o fakcie rozpoczęcia DG? Czy pracodawca żądając zmiany z numeru PESEL na NIP w dokumentach pracowniczych (rozumiem tu dokumenty potrzebne do wpłaty zaliczek na podatek dochodowy i zus oraz rocznej informacji o dochodach) nie próbuje w ten sposób uzyskać od grupy pracowników informacji o tym, ze po godzinach prowadzą własną działalność gospodarczą?
leokadiaananas
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2014, o 10:22
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Praca na pełny etat i własna działalność gospodarcza

Post autor: leokadiaananas »

Najlepiej skorzystać z profesjonalnego doradztwa ;)
malinoska87
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2016, o 19:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Praca na pełny etat i własna działalność gospodarcza

Post autor: malinoska87 »

Najlepiej jest sprawdzić jaki masz zapis w umowie. Czy Twoja działalność nie łamie ewentualnego zapisu o zakazie konkurencji. Pozdrawiam!:)
superlajt
Posty: 34
Rejestracja: 6 lis 2013, o 12:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Praca na pełny etat i własna działalność gospodarcza

Post autor: superlajt »

Składki ZUS są mniejsze, około 320 złotych.
Awatar użytkownika
AlbertRich
Posty: 1
Rejestracja: 3 sie 2022, o 00:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Praca na pełny etat i własna działalność gospodarcza

Post autor: AlbertRich »

W świetle polskiego prawa nic nie stoi na przeszkodzie, aby praca na etacie była łączona z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Znajdujac zatrudnienie na etacie, nie trzeba likwidować własnej działalności.
Jednak, aby było to możliwe, muszą zostać spełnione pewne warunki. Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak konflikt z pracodawcą czy nawet kłopoty z urzędem ochrony konkurencji. Zatem, co musimy wiedzieć o zależności: własna działalność a umowa o pracę? Co zrobić, aby uniknąć ewentualnych problemów? Jak pogodzić pracę na etacie i działalność gospodarczą? Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na umowę, jaką podpisaliśmy z pracodawcą. Może się zdarzyć, że w niej zawarta została klauzula o zakazie konkurencji. Oznacza to, że w przypadku, gdy praca na umowie ma podobny charakter do tej, jaką wykonujemy w ramach własnej działalności, możemy zostać pozwani o nieuczciwą konkurencję. Zauważmy jednak, że konflikt z pracodawcą w takiej sytuacji jest najmniej dotkliwą konsekwencją. Według przepisów dotyczących konkurencji na rynku, na nieuczciwego pracownika mogą zostać nałożone wysokie kary finansowe. www.praca. pl/poradniki/rynek-pracy/praca-na-etacie-i-dzialalnosc-gospodarcza-podstawowe-informacje_pr-2467.html
BBOmaF
Posty: 18
Rejestracja: 3 lut 2024, o 22:40
Lokalizacja: Russia
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

-

Post autor: BBOmaF »

właśnie o to mi chodzi, jeśli założę działalność w jaki sposób rozliczam się z dochodów z gospodarstwa? czy pozostaje to bez zmian czy jak biorę dofinansowanie na różnicowanie to muszę to jakoś połączyć?
ODPOWIEDZ