e-faktury

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

zefirek
Posty: 33
Rejestracja: 16 sty 2013, o 16:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

e-faktury

Post autor: zefirek »

Witam, orientujecie się jakie są obecnie zasady dotyczące wysyłania e-faktur?
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: e-faktury

Post autor: Xenia45 »

Są pewne zmainy od tego roku w tym zakresie.
Wysyłka e-faktury jest możliwa w przypadku, gdy klient wyrazi uprzednio zgodę na ich otrzymywanie. Od tego roku forma, w jakiej to nastąpi pozostaje już tylko w gestii stron transakcji, a przepisy nie narzucają w tym zakresie żadnych wymogów. Nie ma więc obowiązku zawierać umów o wysyłaniu faktur elektronicznych

Nie oznaczają, że od tego roku można przesyłać faktury elektroniczne tym podmiotom, które tego nie akceptują. Wyrażenie zgody na taką formę otrzymywania faktur jest w dalszym ciągu niezbędne, jednak nie ma już potrzeby uzyskiwania formalnej zgody w formie pisemnej lub elektronicznej. Jeżeli więc strony mają do siebie zaufanie, wystarczy, że umówią się na przesyłanie faktur elektronicznych ustnie. Mogą jednak pozostawić dotychczas obowiązujące formy albo zdecydować się na jeszcze inne.
zefirek
Posty: 33
Rejestracja: 16 sty 2013, o 16:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: e-faktury

Post autor: zefirek »

ale zmieniło się chyba coś w zakresie zapewniania ich autentyczności.... ;(
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: e-faktury

Post autor: Xenia45 »

fachowo zostało to nazwane autentyczność pochodzenia faktury, jej czytelność i integralność :) innymi słowy nabywca musi być pewny tego, że faktura pochodzi od faktycznego wystawcy i dane na niej zawarte są aktualne. Warunek zapewnienia e-fakturze tych cech można spełnić np. poprzez wykorzystanie podpisu elektronicznego (weryfikowanego poprzez ważny certyfikat) lub elektronicznej wymiany danych (EDI), a także co jest nowością od 1 stycznia obowiązuje dodatkowa możliwość - kontrola biznesowa.
Kontrola ta powinna powinna przybrać formę np. regulaminu, w którym określi się poszczególne etapy i powiązanie przyjęcia zamówienia, wydania towaru lub wykonania usługi, dokumentami magazynowymi, płatnościami, wystawieniem faktury, a także wystawieniem faktur korygujących czy otrzymywaniem not korygujących do danej czynności.
zefirek
Posty: 33
Rejestracja: 16 sty 2013, o 16:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: e-faktury

Post autor: zefirek »

czyli można wysyłać faktury w dowolnym formacie elektronicznym, który zapewni jej integralność, nawet wtedy gdy nie będzie bezpiecznego podpisu (np. e-mail, PDF, xls)?
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: e-faktury

Post autor: Xenia45 »

tak, firmy mogą zrezygnować nawet z przesyłania faktur na skrzyknę mailową odbiorcy, ponieważ możliwe jest także, by faktury były udostępniane na własnym serwerze wystawiającego fakturę. Nabywca uzyskuje wówczas prawo wejścia na serwer oraz pobrania faktury z serwera. Procedura taka jednak wymaga zachowania autentyczności, integralności i czytelności faktury.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: e-faktury

Post autor: aga »

Bardzo dobry wątek, bo ja kompletnie nie rozumiem zasad związanych z e-fakturami. Tzn. kojarzę kwestię autentyczności, integralności danych,formatu pdf itd. Natomiast nie wiem kiedy można uznać wysłaną fakturę drogą elektroniczną za e-fakturę. Przypuśćmy że uzgodniłam z moim kontrahentem, że prześle mi fakturę mailem w formacie pdf. Ja ją drukuję i dołączam do pozostałej dokumentacji. Czy to e-faktura? Czy mam prawo do odliczenia VAT z takiej faktury?
ODPOWIEDZ