przenoszenie odliczenia VAT

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

daromz
Posty: 3
Rejestracja: 7 maja 2013, o 20:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

przenoszenie odliczenia VAT

Post autor: daromz »

witam

Mam problem otrzymuje na koniec miesiąca bardzo dużą fakturę za usługi kurierskie wykonywane w ciągu danego miesiąca przez firmę kurierską.
Data wystawienia faktury ostatni dzień miesiąca. Otrzymuje ją elektronicznie 1 dnia nowego miesiąca. Moja księgowość przenosi mi odliczenia vat za tą fakturę na następny miesiąć twierdząć że aby odliczyć vat w tym samym miesiącu muszę otrzymać tą fakturę najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. Z racji tego że ta sytacja ma miejsce co miesiąc mam bardzo duże środki zablokowane w nadpłaconym podatku VAT. Czy jest jakieś uczciwe wyjście z tej sytuacji ? Jeden dzień różnicy w doręczeniu faktury i zamrożenie ponad 20 tyś zł w vat czy to logiczne?
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: przenoszenie odliczenia VAT

Post autor: izabelar »

Może nie jest to do końca logiczne, ale na pewno zgodne z przepisami:)
Jak wynika z 86 ust. 10 pkt 1) ustawy o VAT - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.
Ważny jest więc moment OTRZYMANIA faktury, a nie data jej wystawienia.

Czy jest jakieś rozwiązanie? Jeśli to możliwe, zmień w umowie z firmą kurierską (a widac, że jesteś sporym odbiorcą ich usług, więc może się uda), okres rozliczeniowy w taki sposób, aby nie obejmował miesiąca, tylko np. tydzień. Wtedy problem będzie dotyczył tylko faktury za ostatni tydzień. Całkiem niestety nie zniknie;)
daromz
Posty: 3
Rejestracja: 7 maja 2013, o 20:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: przenoszenie odliczenia VAT

Post autor: daromz »

Właśnie próbuje żeby mi tą fakturę ktoś indywidualnie wysyłał ostatniego na e-mail i dał takie oświadczenie że tak robią.
Dziwne to Państwo biorą pieniądze do przodu powodują że przez nich dużo rzeczy się nie opłaci robić. Blokując 23% z tej kwoty mogą doporowadzić do tego że zamknę to i nie będą dostawać nic. Dzięki za pomoc.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: przenoszenie odliczenia VAT

Post autor: izabelar »

To nie ,,oni" mają Ci dac oswiadczenie, że ostatniego dnia miesiąca wysłali Ci fakturę, tylko Ty masz mieć tego maila u siebie na skrzynce ostatniego dnia i wtedy udowodnisz, że otrzymałes fakturę ostatniego dnia. Wskazane jest też porozumienie o wysyłaniu faktur droga mailową.
daromz
Posty: 3
Rejestracja: 7 maja 2013, o 20:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: przenoszenie odliczenia VAT

Post autor: daromz »

Z tym e-mailem to śliska sprawa. Tak naprawdę to da się wysłać e-mail do siebie samego z dowolnym nadawcą kilkoma kliknięciami.
Nie wspomnę już kto trzyma wiadomości na skrzynce przez 6 lat. Rozumiem że tyle musiałbym je tam przechowywać. Może wystarczyłby wydruk e-maila z poczty z datą? Ewentualnie podpis jakiegoś świadka pod tym?
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: przenoszenie odliczenia VAT

Post autor: izabelar »

Na to, że takie ,,numery" z mailami można robić, to bym nie wpadła;)
Jesli wydrukujesz prawdziwego maila, to nie powinno byc problemów. Procedura wysyłania faktur droga mailową powinna być zaakceptowane przez obie strony. Zwykle jest jeszcze tak, że Ty odbierając maila wysyłasz potwierdzenie odbioru do nadawcy, który to potwierdzenie sobie przyczepia do faktury I wtedy w razie kontroli US wie, kiedy odebrałeś fakturę. Bo - powtarzam - ważny jest moment, kiedy Ty odebrałeś fakturę, a nie moment, kiedy znalazła się ona w Twojej skrzynce, czy kiedy też oni ją wysłali.
ODPOWIEDZ