NIP czy PESEL

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

tosia006
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 13:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

NIP czy PESEL

Post autor: tosia006 »

Witam,
Jak wiadomo dziś dobiega koniec wyznaczonego terminu składania do Urzędu Skarbowego deklaracji PIT.
Mnie nurtuje jedna sytuacja, która mi się przytrafiła ostatnio a ciągle mi się wydaję, że to ja miałam rację i chcę się upewnić.
A więc... jak wiadomo jednym z dylematów przy sporządzaniu zeznania jest wybór poprawnego numeru (albo NIP albo PESEL).
Trochę poczytałam na pewnej stronie internetowej od czego to zależy, który numer podać. Przytoczę tu fragment ze strony http://winienczyma.bn.org.pl/

Identyfikator podatkowy osoby fizycznej

***numer PESEL
osoba spełniająca łącznie następujące kryteria:

jest objęta rejestrem PESEL
nie prowadzi działalności gospodarczej
nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT
nie jest płatnikiem podatków
nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

***NIP
osoba prowadząca działalność gospodarczą podlegająca wpisowi do CEIDG
osoba niebędąca przedsiębiorcą (niepodlegająca wpisowi do CEIDG), ale prowadząca działalność gospodarczą
osoba niebędąca przedsiębiorcą (niepodlegająca wpisowi do CEIDG), ale zarejestrowana jako podatnik VAT lub podlegająca zarejestrowaniu jako podatnik VAT
osoba nieprowadząca działalności gospodarczej nieobjęta rejestrem PESEL
osoba nieprowadząca działalności gospodarczej będąca płatnikiem podatków
osoba nieprowadząca działalności gospodarczej będąca płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

Ja to rozumiem tak:
Osoba fizyczna, która płaci składki ZUS (społeczne i zdrowotną) powinna wpisać nr NIP tak jak jest to ujęte w tekście:
„osoba nieprowadząca działalności gospodarczej będąca płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne”.

Natomiast osoba fizyczna, która nie płaci składek ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne powinna wpisać nr PESEL.

Dlaczego pani w Urzędzie Skarbowym kazała mi skreślić nr NIP na PIT-37 i wpisać PESEL skoro jestem osobą fizyczną i płacę składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Kiedy wypełniałam PIT osobie z rodziny to wpisany tam NIP (taka sama sytuacja jak moja dotycząca składek ZUS) był uznany za poprawny i już sama się pogubiłam. Czy może mi to ktoś w końcu solidnie wytłumaczyć

PS. Jeżeli taki wątek już był to przepraszam, nie znalazłam.
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: NIP czy PESEL

Post autor: Xięgowa »

Najprościej mówiąc - jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś PŁATNIKIEM składek ZUS, wtedy podajesz NIP
Z działalnością gospodarczą sprawa jest jasna:)
A to, że jest się PŁATNIKIEM składek ZUS, nie oznacza, że od Twojego wynagrodzenia te składki są pobierane, ale że to TY pobierasz je od wynagrodzenia np. zatrudnionej przez siebie pomocy domowej (jesli nie prowadzisz działalności gospodarczej)
ODPOWIEDZ