TaxFree

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

matz
Posty: 2
Rejestracja: 13 kwie 2013, o 23:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

TaxFree

Post autor: matz »

Witam serdecznie.

Chciałem zapytać się w jaki sposób działa TaxFree. Załóżmy, że chciałbym otworzyć lokal przy granicy z państwem nie należącym do UE w którym sprzedawałbym elektronikę pochodzącą z Polski. Chciałbym aby kupujący zza granicy mieli możliwość zwrotu podatku VAT.

I teraz moje pytania:

Jaki dokument muszę wystawić kupującemu?
Przypuszczalnie klient kupuje telewizor za 1000 zł netto (VAT: 230 zł) Jak przebiega cała procedura?

a) Wystawiam fakturę TaxFree z podatkiem 23% na imię i nazwisko kupującego zweryfikowane po okazanym paszporcie, celnik przy wywiezieniu towaru w bagażu podręcznym stempluje dokument, i kupujący ma możliwość odebrania VAT. Pytanie gdzie odbiera VAT? Czy aby wystawiać faktury TaxFree muszę spełnić wymogi urzędowe (400.000 obrotu w zeszłym roku podatkowym itp.) czy warunki o których wspomniałem muszę spełnić tylko i wyłącznie kiedy chciałbym aby u mnie w punkcie była możliwość odebrania towaru?

b) Wystawiam fakturę TaxFree z podatkiem 0%, więc przyjmuje od kupującego mniej pieniędzy a pożniej przy deklaracji podatkowej ubiegam się o zwrot z urzędu skarbowego? (pytanie tylko co z dokumentami celnymi)

P.s. Czy Państwa firma obsługuje opisany przeze mnie rodzaj dzialalności?
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: TaxFree

Post autor: słoniu »

Tax Free to temat rzeka.
To wcale nie musi być firma zlokalizowana przy samej granicy. Zwrotów może dokonywać sam sprzedawca (liczne warunki i ograniczenia, m.in. obroty, z tego co pamiętam, powyżej 400.000) lub za pośrednictwem pośrednika (do niedawna był jeden "monopolista" w Polsce).
Musisz zaczekać aż ktoś bardziej "kumaty" w tej materii się odezwie.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Brat PIT
Moderator
Posty: 25
Rejestracja: 5 sty 2013, o 20:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: TaxFree

Post autor: Brat PIT »

matz pisze:Czy Państwa firma obsługuje opisany przeze mnie rodzaj dzialalności?
Tego rodzaju zapytania prosimy kierować bezpośrednio ze strony biura rachunkowego, przez formularz kontaktowy
Pozdrawiam,
Strasznie wredny Moderator
Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: TaxFree

Post autor: Hanys »

Zgadzam się z moim przedmówcą. Zwrotu może dokonać sam sprzedawca lub przez usługi pośrednika.
Aby podróżny mógł ubiegać się o zwrot podatku musi przedstawić imienny dokument wystawiony przez sprzedawcę. Dokument musi zawierać w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów, na tym samym dokumencie musi być potwierdzenie wywozu towaru przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator, dodatkowo do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej (fiskalnej). Wywóz towaru zostaje potwierdzony przez polski lub inny urząd celny, przez który towary zostały wywiezione z terytorium UE na tym dokumencie po tym, jak podróżny okaże wywożony towar i sprawdzona zostanie zgodność danych podróżnego z dokumentu z danymi z jego paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość podróżnego.
Ten wyżej opisany, potwierdzony dokument stanowi podstawę do tego, żeby móc zastosować stawkę 0% przez sprzedawcę.
Poza tym sprzedawca musi wysłać pismo do US i poinformować w nim o tym, że dokonuje zwrotu, o miejscu gdzie podróżny mógłby odebrać vat,
czy i z kim zostały zawarte umowy o zwrot VAT (jeśli tak to trzeba dołączyć kopie tych umów).
Żeby móc zastosować stawkę 0% w danym roku podatkowym, sprzedawca musi przed złożeniem deklaracji otrzymać dokument potwierdzający wywóz towarów, jeśli otrzymałby go później, można złożyć korektę podatku należnego w terminie 6 miesięcy (licząc od końca miesiąca, w którym dokonana została dostawa).
Na koniec jeszcze tylko mogę dodać, że są dostępne na rynku oprogramowania ułatwiające wystawianie dokumentów w systemie tax free, może warto pomyśleć, żeby takie nabyć w celu ułatwienia sobie pracy.
matz
Posty: 2
Rejestracja: 13 kwie 2013, o 23:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: TaxFree

Post autor: matz »

Witam ponownie.

Dziękuję za powyższe odpowiedzi, znalazłem bardzo dobry artykuł na ten temat:

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat- ... -FREE.html

Mam spółkę która miała większe obroty niż 400.000 zł w ubiegłym roku podatkowym i spełniam resztę kryteriów. Jednak sam proces pozostaje dla mnie nadal tajemnicą.
Ja kupuje towar za 1000 zł netto (1230 zł brutto) (dla ułatwienia kalkulacji przyjmijmy, że sprzedaję bez narzutu), sprzedaję go "podróżnemu" uprawnionego do zwrotu podatku za jaką kwotę? 1000 zł i 0% VAT czy za 1230 zł i 23% a dopiero po przewiezieniu przez granicę i okazaniu podstemplowanych przez celnika dokumentów zwracam mu 230 zł ?
Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: TaxFree

Post autor: Hanys »

Według mnie to jest tak, że na fakturze musisz wykazać normalną stawkę vat-u (w Twoim przykładzie 23%), czyli sprzedajesz towar za 1230 zł.
Żeby skorzystać z 0% stawki nie wystarczy sama sprzedaż towaru turyście, ale jeśli sam dokonujesz zwrotu, a nie firma pośrednik (a z tego co piszesz, to chyba chcesz sam się tym zająć, ponieważ wielkość obrotu Twojej spółki na to pozwala), to warunkiem zastosowania 0% stawki w zeznaniu jest otrzymanie potwierdzenia wywozu towaru od turysty poza granicę UE. Moim zdaniem jest to wystarczający argument przemawiający za tym, że na fakturze sprzedaży musi być wykazana normalna stawka, bo co w sytuacji, gdy taki turysta po powrocie do kraju rozmyśli się i nie będzie mu się chciało ubiegać o zwrot? Jeśli nie dostaniesz takiego potwierdzenia w terminie rozliczenia (czyli do 25 miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż), to musisz zapłacić 23%, natomiast w miesiącu otrzymania potwierdzenia będziesz mógł dokonać korekty podatku w rozliczeniu za okres, w którym otrzymasz potwierdzenie. Żeby móc dokonać takiej korekty potwierdzenie musi wpłynąć do Ciebie w terminie 10 miesięcy od dokonania sprzedaży.
Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: TaxFree

Post autor: Hanys »

I jeszcze jedno, nie wiem czy wiesz, ale takie samodzielne dokonywanie zwrotów związane jest jeszcze z jednym problemem.
Zwroty vatu są dokonywane tylko w złotówkach, więc o ile z wypłatą gotówkową nie będzie problemu (turysta sam poniesie koszty przewalutowania), to jeżeli będziesz chciał skorzystać np. z przelewu, jak już turysta wyjedzie, to musisz Ty pokryć koszty przewalutowania - tak mi się przynajmniej wydaje :? .
faariwasi
Posty: 1
Rejestracja: 21 gru 2014, o 17:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: TaxFree

Post autor: faariwasi »

Moda na e-papierosy ciągle rośnie w Polski, ciekawy jestem czy w zakładzie pracy w którym nie ma palarni, możliwe jest palenie e-papierosa?


__________
faari
ODPOWIEDZ