Błąd w określaniu czasu składania VAT

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

bh91
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 14:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Błąd w określaniu czasu składania VAT

Post autor: bh91 »

Witam!
Właśnie wyjaśniłem jedną sprawę z urzędem, bo nie nanieśli korekty na system rozliczania (zmieniłem z ryczałtu na ogólny, a zmiany nie nanieśli w US)

Pojawił się jednak inny problem.
Do tej pory rozliczałem się co kwartał, ale zauważyłem, że we wpisie mam zaznaczone na miesiąc (mimo, że chciałem na kwartał) Rozliczam się tak od początku - kwoty wyliczone wpłacam, ale nie wiem co teraz zrobić? Czy mam rozliczyć ten kwartał jak dotychczas a potem co miesiąc (jak powinienem) czy wysyłać wszystkie zaległe formularze? Czy jakieś konsekwencje będą? Kwoty i terminy wpłat do systemu kwartalnego były dotrzymane.

Pozdrawiam i proszę o pomoc osoby z doświadczeniem :)
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Błąd w określaniu czasu składania VAT

Post autor: słoniu »

Chyba nie we wpisie a VAT-R. Jeśli tak, musisz uzupełnić wszystkie deklaracje miesięczne z okresu obowiązywania systemu miesięcznego. Razem z deklaracjami złóż zawiadomienie o wykroczeniu w ramach instytucji czynnego żalu. Dzięki temu, jeżeli US nie wszczął jeszcze postepowania wyjaśniającego i nie wzywał Cię w tej sprawie, masz szanse uniknąć konsekwencji karno-skarbowych.

Edit:
Oczywiście musisz też zapłacić miesięczne podatki VAT. Napisz do US wniosek o przeksiegowanie kwot zapłaconych (VAT-7K) na VAT-7. Jeśli starczy tych wpłat kwartalnych to OK. Jeśli nie, musisz dopłacić.
Pozdrawiam,
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Błąd w określaniu czasu składania VAT

Post autor: izabelar »

Zanim cokolwiek zaczniesz korygować, spójrz, co masz wpisane na VAT-R. To formularz rejestracyjny (aktualizacyjny) przedsiębiorców, którzy chcą (lub muszą) byc podatnikami VAT.
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że składałeś deklaracje VAT kwartalnie (jak piszesz ,,od początku", czyli już pewnie jakiś dłuższy czas, a co najmniej 2-3 kwartały), a urząd skarbowy nie dopatrzył się błędu.
Jak gdzieś zagubiłeś ten VAT-R, pójdź do urzędu i poproś o udostępnienie tego, który u nich złożyłeś.
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Błąd w określaniu czasu składania VAT

Post autor: słoniu »

Miałem taki przypadek, że podatnik składał przez 1,5 roku kwartalne, a powinien miesięczne. Zero reakcji US.
Pozdrawiam,
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Błąd w określaniu czasu składania VAT

Post autor: Xięgowa »

Tak, to wszystko zależy od urzędu. W jednym zareagują, w drugim cicho siedzą, a potem walą kary za 5 lat wstecz:(
Ale najlepiej, zanim zaczniesz robić te korekty, sprawdź, jak rzeczywiście powinieneś robić. A na to pytanie odpowiedź będzie w VAT-R, który złożyłeś do US
ODPOWIEDZ