PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Moderator: Admin1

AgaZ
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 20:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Post autor: AgaZ »

Witam,

Mam pytanie dotyczące zaliczek płaconych w trakcie roku podatkowego.
Czy w części NALEŻNE ZALICZKI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 44 UST. 1, 1a, 1c i 7 USTAWY należy wpisać wysokości jakie powinny być poprawnie wyliczone czy takie jak się faktycznie zapłaciło?

Pytam bo w lutym zapłaciłam o 106 zł za dużo i później sobie zaliczkę w marcu o tą samą kwotę zmniejszyłam,
I teraz nie wiem jak tą część N wypełnić. Tak jak powinno być czy tak jak zapłaciłam? Czy to w ogóle ma znaczenie?
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Post autor: słoniu »

Ma znaczenie. Jeśli wypełnisz źle, zostaniesz wezwana do korekty. W części N mają być zaliczki prawidłowo obliczone, niezależnie czy zapłacone czy nie.
Pozdrawiam,
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Post autor: izabelar »

Ja w części N zawsze wpisuję to, co POWINNO być wpłacone. To są przecież należne zaliczki, a nie zaliczki, które wpłaciłam. Tyle, że urząd nie tak od razu Cię wezwie;) Przecież oni dokąd nie zrobią kontroli - to tak naprawdę nie wiedzą, jaki miałaś miesięczny dochód i w jakiej kwocie powinna być wpłacona zaliczka.
Natomiast w miejscu, gdzie wpisuje się zaliczki wpłacone - wpisuję kwotę RZECZYWIŚCIE wpłaconych zaliczek. I tu - jeśli cos nie będzie się zgadzać - urząd od razu wzywa podatnika.
W Twoim przypadku suma zaliczek, które powinny być wpłacone będzie taka sama jak kwota zaliczek, które wpłaciłaś. Te 106 zł, o które pomniejszyłaś zaliczkę za marzec nie powinno być problemem. Do tej pory (zeznania za 2011) przynajmniej nie było.
Teraz jednak pojawiają się ,,głosy", że jak się coś za mało, albo za późno wpłaciło, to wtedy urząd liczy odsetki aż do dnia złożenia zeznania. Mała masakra z tego wychodzi. W wolnej chwili poczytam o tym problemie i się z Wami podzielę refleksjami. A może Wy coś o tym wiecie?
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Post autor: Marti »

Zgadzam się z Izabelar, w części N należy podać wartość zaliczek należnych, a nie faktycznie wpłaconych.
Natomiast wartość zaliczek w kolejnych miesiącach roku wylicza się na podstawie różnicy pomiędzy podatkiem należnym, a wysokością zaliczek z poprzednich miesięcy, czyli dobrze, że wartość w marcu została skorygowana o to 106 zł. Dobrze, że to było w tą stronę, że najpierw zostało zostało zapłacone za dużo, a później nastąpiło wyrównanie. W sytuacji odwrotnej US gotów naliczyć sobie odsetki za zwłokę :D .
A tak na poważnie z tymi odsetkami, to słyszałam, że jeśli w ciągu roku podatnik ureguluje wysokość zaliczek, to nie będzie musiał płacić odsetek (chociaż oczywiście wszystko zależy od uprzejmości danego urzędu, przepisy przepisami, a i tak jest ogromna różnica w postępowaniu z "petentem" w różnych urzędach). A jeżeli w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku wyjdzie, że wysokość zaliczek na podatek dochodowy lub vat nie zgadza się z tą wykazaną w deklaracji lub zaliczki nie zostały w ogóle zapłacone lub tylko w części, to wtedy jest ustalana wysokość odsetek za zwłokę.
Odsetki są naliczane także wówczas, gdy odraczamy lub chcemy rozłożyć na raty zapłatę zaległego podatku.
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Post autor: słoniu »

Toż to samo napisałem, a ze mną nikt się nie zgadza :cry:
Pozdrawiam,
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Post autor: Xięgowa »

Ja się z Tobą zgadzam :D
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Post autor: lubię_podatki »

Pomóżcie, bo się mega zakręciłam:(

To, że w części N zeznania rocznego wpisuje się należne zaliczki, to jasne.
Ale dziś koleżanka zapytała mnie, czy w sytuacji, gdy podatnik wpłacał zaliczki zawsze na czas i w odpowiedniej kwocie.
Ale np. już w lutym 2013 r. okazało się, że trzeba doksięgować jeszcze koszt z datą listopadową. W konsekwencji zaliczka za listopad zamiast 100 zł wyszła 90 zł.
Co trzeba wskazać w części N? Zaliczki należne na czas liczenia czy już tę należną po korekcie? Czyli 100 zł czy 90 zł?

Ja uważam, że 90 zł, koleżanka, że 100 zł, bo wtedy (tj. na dzień wymagalności tej zaliczki) należna zaliczka wynosiła 100 zł.
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Post autor: słoniu »

Trzeba wyjść od tego, że suma zaliczek z części N musi się równać należnej zaliczce w części D1. Ponieważ dokonano korekty, należna zaliczka w części D1 zmniejszyła się. Stąd wniosek, że zaliczka za listopad w części N też musi ulec zmniejszeniu.
Pozdrawiam,
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Post autor: izabelar »

Wpisz 90 zł.
RalphOcean
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2013, o 20:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przedsiębiorcy-pomyłka w zaliczkach

Post autor: RalphOcean »

Inicja..................ik pomoże uniknąć błędów w płatnościach podatków i składek ZUS. Program księgowy wygeneruje odnośnik do płatności podatku.
ODPOWIEDZ