towary, których fizycznie nie ma

Księga przychodów i rozchodów

Moderator: Admin1

elsol
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2013, o 18:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

towary, których fizycznie nie ma

Post autor: elsol »

zastanawiam się nad kwestią - mój dostawca zagraniczny zaproponował mi zakup dodatkowych towarów, ale z powodu braku kaski i niepewności zbytu nie zdecydowałam się, więc zaproponował, że mi je zarezerwuje, a ja mam poszukać klientów w PL, więc pomyślałam o allegro, ale rachunek na zakup otrzymałabym dopiero w momencie sprzedaży, po poinformowaniu dostawcy o zbyciu, więc nie wiem jak to się ma do przepisów i jak to księgować, a co w sytuacji gdy przez jakiś czas klienci się nie znajdą i wycofam aukcje - czy to nie będzie wyglądało jak jakaś niby potajemna sprzedaż czy sugerowanie próby obejścia / ukrycia sprzedaży? pozdrawiam
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: towary, których fizycznie nie ma

Post autor: izabelar »

Troszkę niejasny jest stan faktyczny.
Jeśli to ma wyglądać tak, że Ty dysponujesz towarem a jedynie fakturę dostawca zagraniczny wystawi Ci po faktycznej sprzedaży towaru - to nie jest to (moim zdaniem) prawidłowe. W relacjach międzynarodowych nie ma miejsca na komis. Jest po prostu WNT.
Czyli: umawiasz się z dostawcą zagranicznym, że kupujesz towar pod warunkiem możliwości dokonania zwrotu niesprzedanych ilości w terminie do dnia ....., a jednocześnie ustalacie termin zapłaty na dzień ... (najlepiej, aby był to dzień, kiedy dojdzie już do ostatecznego rozliczenia danej partii towaru) dostajesz towar, rozpoznajesz WNT, sprzedajesz coś, resztę zwracasz (korekta WNT) i wszystko gra:)
Wtedy nikt nie ma prawa zarzucić Ci, że próbowałaś ukryć sprzedaż. Wystawiałaś na aukcji towar, którego byłaś właścicielem. Nie udało się go sprzedać. Wycofałaś z aukcji i zwróciłaś (legalnie) do dostawcy zagranicznego.
elsol
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2013, o 18:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: towary, których fizycznie nie ma

Post autor: elsol »

no to szkoda, ale mimo wszystko doprecyzuje - chodziło mi o to, że zapłaciłabym za towar dostawcy w momencie sprzedaży go w PL (dlatego dopiero wtedy wystawił by mi na niego rachunek), a do tego czasu towar by był u niego, a ja bym go sprowadziła dopiero pod konkretne zamówienie po sprzedaży. chodzi o to abym nie musiała wydawać dużo kasy na towar z góry, nie będąc pewna czy sprzedam. wydawało mi się, że w ten sposób sprzedają azjatyckie ciuchy na allegro, gdzie jest napisane, że wysyłka potrwa miesiąc i przyjdzie z np. Szanghaju, a przychodzi ostatecznie z polskiego adresu.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: towary, których fizycznie nie ma

Post autor: izabelar »

No to, jak tak sprawa wygląda, to nie ma żadnego problemu. Wystawienie towaru na aukcji nie jest jednoznaczne z tym, że towarem tym dysponujesz już w tej chwili. Z dokumentacji Twojej firmy (maile, zamówienia, faktury) będzie wynikać, że tryb sprzedaży jest taki, jak piszesz, czyli:
- wystawiasz towar
- klient składa zamowienie
- wtedy Ty zamawiasz towar u dostawcy zagranicznego
- towar otrzymujesz w ramach WNT
- wykazujesz sprzedaż krajową
Czyli wszystko jest ok:)
elsol
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2013, o 18:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: towary, których fizycznie nie ma

Post autor: elsol »

aha, to super, dzięki za info, a co to jest jeszcze to WNT? :) i w razie wycofania oferty gdy nie znajdę klientów jak to opisać, aby nie wyglądało to jak ukrycie sprzedaży?
Iwona
Posty: 23
Rejestracja: 3 mar 2013, o 18:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: towary, których fizycznie nie ma

Post autor: Iwona »

Jesli chodzi o sprzedawców, którzy, jak mowisz, wysyłają z Polski pisząc, że wysyłka z Chin - faktycznie jest tak, że wysyłka ta jest z Chin. Z uwagi na to, że często nie dociera, sprzedawcy adresują ją najpierw do siebie, a pozniej wysyłają klientom rzeczy. Co jest faktycznie dziwne, zwazywszy na to, że sa to tanie rzeczy, ktore dobrze schodzą, a na każdą sztukę czasami trzeba czekać po 3 miesiące, bo zamawiają pojedynczo:) płacąc 100% ceny za pojedynczą przesyłkę
Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: towary, których fizycznie nie ma

Post autor: Holka »

mozesz ksiegować wplaty od klientów jako zaliczki w tym wypadku i wszystko będzie ok
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: towary, których fizycznie nie ma

Post autor: izabelar »

WNT to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Jesli masz zamiar kupować towary od dostawców z Unii Europejskiej, musisz zarejestrowac się do VAT UE (na formularzy VAT-R). Numer ten (de facto jest to Twój numer NIP, ale poprzedzony literami PL) musisz podać dostawcy. Wystawia on fakturę ze stawką VAT 0%. Obowiązek podatkowy z tytułu WNT spoczywa na Tobie. Rozpoznajesz z tego tytułu zarówno VAT należny, jak i naliczony. Podstawą opodatkowania jest cena zakupu towarów oraz koszty transportu, ktorymi obciąży Cię dostawca towaru. Przeliczenia na złote (jesli faktura jest wystawiona w walucie obcej) nalezy dokonac według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury.
Jesli by się zdarzyło, że nie otrzymasz faktury, obowiązek podatkowy wykazujesz 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymałaś towar.
Jesli otrzymasz fakturę, obowiązek podatkowy powstaje w tym dniu. Oczywiscie czym innym jest data powstania obowiązku podatkowego, a czym innym data wykazania go w deklaracji VAT oraz zapłata podatku:)

Operację tę wykazujesz w deklaracji VAT-7. Masz tez obowiązek złożenia informacji VAT UE. Jeśli kwota nabyć nie przekracza w danym kwartale 50 tys. zł, informację tę możesz sporzadzać w trybie kwartalnym. Uwaga: jeśli masz w planie złozyć ją w wersji papierowej, trzeba to zrobić w terminie do 15-go dnia pierwszego miesiąca kolejnego kwartału. Jeśli zaś wyślesz ją elektronicznie - wtedy w terminie do 25-go dnia pierwszego miesiąca kolejnego kwartału.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: towary, których fizycznie nie ma

Post autor: obeliks »

Troszeczke polemizowałbym z moim poprzednikiem po pierwsze jesli ktos kupuje towary z karjów poza UE to nie jest zadneWNT tylko import towarów, po drugie rzeczywiscie taką dostawę trzeba wykazac w deklaracji VAT7 składanej miesiecznie lub kwartalnie w zależnosci od decyzji warunków i mozliwości, po trzecie informacji podsumowujacej czyli VATUE nie składamy przy nabyciu towarów a jedynie przy sprzedzy towarów, usług do ktregokolwiek z krajów wspolnoty to tyle moich dygresji
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: towary, których fizycznie nie ma

Post autor: Xięgowa »

obeliks pisze:informacji podsumowujacej czyli VATUE nie składamy przy nabyciu towarów a jedynie przy sprzedzy towarów, usług do ktregokolwiek z krajów wspolnoty
No tu to się z Tobą nie mogę zgodzić;)
Przyjmując, że z kontrahentami z Unii można wyróżnić cztery typy relacji:
- zakup towarów
- zakup usług
- sprzedaż towarów
- sprzedaż usług
VAT UE nie składa sie tylko w przypadku nabycia usług z UE. Wszystkie pozostałe sytuacje nalezy wykazać na informacji VAT UE.
ODPOWIEDZ