VAT od materiałów budowlanych

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

agata
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

VAT od materiałów budowlanych

Post autor: agata »

Czy macie problemy z rozliczeniem VAT-u za materiały budowlane? Rozliczałam już kilka razy znajomym tą deklarację, ale pomimo tego, że całą ideę rozumiem, także samo rozliczenie rozumiem, to problem mam z ustaleniem, które materiały mogę uwzględnić. Kiedyś na fakturach był obowiązek wpisywania PKWiU, teraz przy zakupach na 23% VAT-u takiego obowiązku już nie ma, bardzo trudno jest po samej nazwie ustalić czy odliczenie się należy czy nie.
Proszę o podpowiedź – w jaki sposób sobie z tym radzicie.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: VAT od materiałów budowlanych

Post autor: obeliks »

witam rozliczanie tego vatu to żmudna szukanina zwłaszcza ze tak jak piszesz nie ma podanych nr PKWiU proponowałbym skorzysac na poczatek z tej stronki mysle ze bedzie pomocna
http://www.gunther.com.pl/zwrotvat.php
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: VAT od materiałów budowlanych

Post autor: aga »

Zgadzam się - wypełnienie prawidłwo takiego wniosku to żmudna robota:
1) na fakturach brak PKWIU, a nazwy towarów często takie, że trudno skojarzyć czego dotyczą
2) nie każdy towar można odliczyć, nawet jeśli PKWIU znajduje się w wykazie - np. krzyżyki do glazury są knsekwentnie odrzucane przez US
3) jedni urzędnicy liczą VAT od kwoty brutto, inni zliczają każdą pozycję na fakturze. Stąd jeśli odliczamy np. tylko kilka pozycji mogą powstać różnice zaokrągleń, które trzeba ewentualnie korygować.

Tak na pocieszenie - ostatecznie nie trzeba szukać PKWIU, ustalać pozycji do odliczenia (nie ma takiego obowiązku). Można wspisać do wniosku wszystkie faktury, a US zweryfikuje dane, poprosi o korektę wniosku i zwróci należną kwotę.
Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: VAT od materiałów budowlanych

Post autor: Hanys »

To prawda, że trzeba trochę posiedzieć, żeby uzyskać zwrot z jak największej części materiałów budowlanych, ale warto bo naprawdę się opłaca - mi udało się odzyskać jakieś 30% całkowitego kosztu remontu mieszkania. Jeśli mogę coś dodać na podstawie własnego doświadczenia, to brak PKWiU na niektórych fakturach jest czasem plusem, bo część materiałów ma charakter dyskusyjny i US kieruje się przy ich uwzględnieniu zasadą uznaniowości. Nazwy niektórych materiałów z faktury nie wskazują jednoznacznie, co zostało zakupione i w takiej sytuacji duże znaczenie ma, jaki numer PKWiU osobiście w tym miejscu przypiszemy i czy urzędnikowi będzie się chciało wnikać:). Dlatego ja osobiście doradzam uzupełnić całą listę numerami PKWiU - oczywiście w miarę możliwości.
A jeśli chodzi o pomocne źródła do wyszukiwania, to też korzystałem z wymienionej stronki plus dwie poniższe:
http://www.pit.pl/wykaz-zwrot-vat/
http://podatki.wieszjak.pl/vat/258073,2 ... anych.html
a jak czegoś nie było na żadnej liście, to szukałem na forach internetowych, to chyba tyle mogę pomóc od siebie:)
Powodzenia wszystkim starającym się o zwrot!
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: VAT od materiałów budowlanych

Post autor: Arwena »

Mam pytanie do praktyków w zakresie VATu od materiałów budowlanych :)
Na co warto zwrócić uwagę, przy zakupie materiałów aby jak najwięcej odzyskać tego VATu. Może macie jakieś rady. Przymierzam się do remontu mieszkania i fajnie by było jak najwięcej później uzyskać tego zwrotu ;)
ODPOWIEDZ