Urlop wychowawczy a zlecenie

Nasz ulubiony ZUS

Moderator: Admin1

Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Urlop wychowawczy a zlecenie

Post autor: Marti »

Mam pytanko odnośnie urlopu wychowawczego - wczoraj znajoma mnie zapytała, jak to jest z opłacaniem składek przez aktualnego pracodawcę w trakcie urlopu wychowawczego w przypadku, gdy jednocześnie dana pracownica zatrudni się u innego pracodawcy na umowę zlecenie/umowę o dzieło.
Z tego co ja wiem, to składki wtedy przestają być opłacane, ale później tak się zastanowiłam, czy aby na pewno w każdej sytuacji?
Załóżmy, że na tym zleceniu ktoś sobie dorobi tylko jakieś marne 100 zł na miesiąc i czy też w takiej sytuacji automatycznie nie prawa do składek?
A może jest jakaś wartość poniżej której składki zostają zachowane?
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Urlop wychowawczy a zlecenie

Post autor: aga »

Jeżeli osoba przebywajaca na urlopie wychowawczym zawarła z innym pracodawcą umowę o dzieło, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom z tytułu urlopu wychowawczego. Umowa o dzieło bowiem nie rodzi tytułu do ubezpieczeń. Inaczej jest w sytuacji, gdy dana osoba zawarła umowę zlecenia. Umowa zlecenia generalnie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu (chyba że są inne tytuły do ubezpieczeń i to też po spełnieniu pewnych warunków). osoba przebywajaca na urlopie wychowawczym podlega ubezpieczeniom tylko w przypadku gdy nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz gdy nie ma innych tytułów do ubezpieczeń. Jeżeli zawarta jest umowa zlecenia, to jest ona pierwszym tytułem do ubezpieczeń i tym samym to właśnie z tytułu umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Składki z tytułu urlopu wychowawczego przestają być w tym czasie opłacane. Warto zaznaczyć, że taka sama sytuacja miałaby miejsce gdyby osoba przebywajaca na urlopie wychowawczym zawarła umowę zlecenia z własnym pracodawcą. Osoba taka bowiem nie zachowuje w tym czasie statusu pracownika i pracodawca ma obowiązek zgłoszenia takiej osoby do ZUS z kodem 0411 i opłacania składek jak od zleceniobiorcy.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Urlop wychowawczy a zlecenie

Post autor: Marti »

Dziękuję za odpowiedź, czyli w takiej sytuacji najlepiej postarać się o umowę o dzieło :D .
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Urlop wychowawczy a zlecenie

Post autor: aga »

Rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłaby umowa o dzieło. Nalezy jednak pamietać, że nie każda umowa cywilnoprawna moze mieć charakter umowy o dzieło. Chociaż jest to nagminnie nadużywane, można się spotkać z zarzutem umyslnego zawarcia takiej umowy w celu uniknięcia płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Urlop wychowawczy a zlecenie

Post autor: Arwena »

Zgadzam się , umowy o dzieło są pod szczególnym okiem urzędników, bo niewątpliwie są jedyną szansą na ominięcie obowiązku płacenia składek. Charakter umowy o dzieło jest bardzo specyficzny, więc nie można tylko zamienić nagłówka na papierze (zmienić Umowa zlecenia na Umowę o dzieło ;) ) wazne jest w tej umowie "osiągnięcie określonego rezultatu"
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Urlop wychowawczy a zlecenie

Post autor: Marti »

Dziękuję za odpowiedzi:). Oczywiście, że jest to specyficzna umowa, ale jeżeli proponuje ją pracodawca, to tak naprawdę może w nią wpisać co chce tak, żeby mogła to być umowa o dzieło, a pracownik nie ma nic do gadania - oczywiście ja pisałam o sytuacji kiedy na wychowawczym to byłoby to na rękę również tej mojej znajomej, ale przecież nie zawsze tak jest. Przeważnie pracownikom zależy na opłacaniu składek za nich przez pracodawcę. Ale wiadomo, jak komuś zależy na zarabianiu, to nie będzie się kłócił z pracodawcą, że wykonywane przez niego obowiązki bardziej podlegają pod umowę o pracę lub zlecenie a nie pod umowę o dzieło. Czy w przypadku kontroli takiej umowy odpowiada za nią pracodawca czy pracownik?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Urlop wychowawczy a zlecenie

Post autor: pinezka11 »

Odpowiedzialność za to ponosi pracodawca, ponieważ zatrudniając na pozorną umowę cywilnoprawną łamie przede wszystkim zapisy art. 22 kodeksu pracy: który brzmi, że "nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy". Przesłankami aby to ustalić są np. poniższe sytuacje
- gdy firma wymaga od pracownika obecności w określonym miejscu, o określonych godzinach,
- zlecane są mu czynności, które ma wykonywać pod kontrolą przełożonego, a termin wygaśnięcia umowy nie wiąże się z zakończeniem konkretnej, wykonywanej na rzecz pracodawcy usługi lub dzieła. To może być dowodem na to, że jednak powinna być z pracownikiem zawarta umowa o pracę. W przypadku kontroli Państwowoej Inspekcji Pracy, taki pracodawca naraża się na kary, sankcje oraz inspektorzy domagają się aby naprawił taką sytuację i podpisał z takim pracownikiem umowę o pracę. Pracodawca ma na to 30 dni od wykonania kontroli. Często takie niespodziewane kontrole są wynikiem anonimowych zgłoszeń samych pracowników, którzy nie widzą innej możliwość aby domagać się od pracodawcy zmiany umowy.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Urlop wychowawczy a zlecenie

Post autor: Arwena »

Takie zgłoszenie ze strony pracownika może jednak spowodować, że pracodawca zorientuje się, że to pracownik złożył na niego skargę i może tak być, że zmartwieniem pracownika nie będzie to, że ma umowę zlecenia czy o dzieło a nie umowę o pracę, tylko to że będzie zmuszony poszukać sobie nowej pracy :(
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Urlop wychowawczy a zlecenie

Post autor: Marti »

No dokładnie to samo miałam na myśli co Arwena, w sumie dobrze, że za zawarcie niewłaściwej umowy odpowiada pracodawca, bo pracownik w takiej sytuacji przeważnie nie ma nic do gadania i albo się zgodzi albo musi szukać pracy w innym miejscu i jak już i tak chce zmienić miejsce pracy i ma taką możliwość, to jedynie wtedy może zgłosić na takiego pracodawcę skargę, tylko generalnie jak już i tak zmieniasz to masz gdzieś tego pracodawcę i nie chce Ci się pisać żadnej skargi, a jak nie masz możliwości zmienić, to się boisz napisać, żeby Cię nie zwolnili i kółko się zamyka:).
Chociaż spotkałam się osobiście z dwoma takimi sytuacjami, że inni pracownicy zmieniali pracę a i tak zgłosili starego pracodawcę do PIP, ale w tych sytuacjach nie chodziło o złą umowę, ale w jednej o wydanie świadectwa pracy, a w drugiej o wypłacenie kasy za nadgodziny, więc się nie dziwię, ze w takiej sytuacji zgłosili się do PIPu bo mieli o co walczyć:).
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Urlop wychowawczy a zlecenie

Post autor: pinezka11 »

Z tego co ja się orientuje PIP ma obowiązek chronić anonimowość pracownika zgłaszającego taką skargę.
W przypadku takiej kontroli Inspekcja Pracy kontroluje cały zestaw dokumentów - a nie jedynie te, które należą do skarżącego się pracownika, tym samym nie powinno być zagrożenia, że przez sam fakt przeprowadzenia kontroli zatrudniający zorientuje się, kto złożył na niego donos. W praktyce często jest tak, że nie tylko jedna osoba jest w firmie zatrudniona na takich zasadach. Gdyby było więcej takich kontroli, to pracodawcy baliby się obchodzić przepisy i może mniej by było takich nadużyć.
Ostatecznością jest zgłoszenie skragi do sądu, gdyby pomimo wszystko pracodawca nie chciał wywiązać się z nakazów kontroli, a pracownik nie bałby się zgłosić tego faktu. Wielu pracowników odpuszcza jak to napisała Marti, i kółko się zamyka. Czasami jednak warto powalczyć, bo pracownik zatrudniony na umowę zlecenie, o cechach charakterystycznych dla stosunku pracy, może domagać się wypłaty nadgodzin, czy nawet świadczeń, które przysługują "normalnym" pracownikom (urlopy, świadczenia np. z ZFŚS). Wtedy taki protkół z PIP może się bardzo przydać w sądzie wraz z np. zeznaniami świadków czy innymi dokumentami. Tym bardziej, że taka sprawa w sądzie nie podlega opłacie sądowej ;)
ODPOWIEDZ