RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Ryczałt ewidencjonowany, akcyza, od nieruchomości, od spadków i darowizn, podatki lokalne, ..........

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Post autor: BabciaTeosia »

Witam ponownie, :) Dawno mnie nie był na forum ale teraz już wracam.
Mam pytanie.
Chciałabym wynająć budynek niemieszkalny na cele gospodarcze. Co teraz mam zrobić? Jest to moja pierwsza działalność i chciałabym potraktować to jako ryczałt ewidencjonowany 8,5%. Czy muszę to zgłosić do US i w jakim terminie? Czy zrobić umowę najmu czy użyczenia?
Czekam na rady. :)
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Post autor: izabelar »

Skoro to jest budynek gospodarczy, to musisz pilnować limitu do VAT (150 tys).
Możesz wybrać ryczałt - najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymasz pierwszy w roku podatkowym przychód.
Jeśli budynek ma być wykorzystywany przez osoby obce i odpłatnie - zdecydowanie podpisz umowę najmu.
Użyczenie jest za darmo. Ale po stronie biorącego w uzywanie może powstać z tego powodu przychód - jeśli jest dla Ciebie osobą obca. Tylko najbliższa rodzina nie musi rozpoznawać z tego powodu przychodu.
Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Post autor: BabciaTeosia »

Dziękuję bardzo.
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Post autor: lubię_podatki »

Jesli budynek jest przedmiotem wspólności małżeńskiej, nalezy poinformować urząd skarbowy, który małżonek będzie rozliczał przychody i wpłacał podatek i w jakiej formie (tu: ryczałt).
I co najważniejsze, takie oświadczenie o tym, kto rozlicza te przychody, trzeba składać co rok (do 20 stycznia) To takie odstępstwo od zasady, że jak się nic nie zmienia w stosunku do poprzedniego roku - to nie trzeba składać żadnych informacji.
sashasuman
Posty: 1
Rejestracja: 12 gru 2014, o 14:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Post autor: sashasuman »

Jak wspomniał vat, możesz się zrzec spadku, masz na to 6 miesięcy. Sporządzasz wtedy oświadczenie o odrzuceniu spadku.
Termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym spadkodawca dowiedział się o podstawie dziedziczenia - w praktyce, od dnia otwarcia spadku w przypadku dziedziczenia ustawowego i w dniu ogłoszenia testamentu w przypadku dziedziczenia na jego podstawie.


____________
sasha
ODPOWIEDZ