Koszty uzyskania przychodu

Moderator: Admin1

Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Koszty uzyskania przychodu

Post autor: Arwena »

Co zrobić w sytuacji, gdy pracodawca nie uwzględnił podwyższonych kosztów uzyskania przychodów w związku z dojazdem do pracy z innej miejscowości? Załóżmy mam dwa pity 11, firmy, które jej wystawiły znajdują się poza miejscem zamieszkania, jeden z pracodawców uwzględnił podwyższone koszty, a drugi nie pomimo, że powinien. Jak to uwzględnić w PIT-37? Praca była świadczona w jednym zakładzie przez 4 miesiące (luty-maj) i w drugim (wrzesień-listopad). W jakiej wysokości należy wtedy uwzględnić koszty uzyskania przychodu?
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Koszty uzyskania przychodu

Post autor: aga »

W swoim zeznaniu rocznym PIT-37 masz prawo podwyższyć sobie koszty uzyskania przychodu, pomimo tego że pracodawca tego nie uwzględnił. Ponieważ świadczyłaś pracę przez 7 miesięcy w roku, masz prawo zastosować koszty w wysokości 973,42 zł (7x139,06 zł).
To są koszty zryczałtowane. Możesz również zastosować koszty faktycznie poniesione. Jeśli dojeżdżałaś do pracy i posiadasz imienne bilety okresowe, sprawdź czy nie przewyższają kosztów zryczałtowanych. Wtedy będziesz miała większy zwrot lub mniejszy podatek do wpłacenia.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Koszty uzyskania przychodu

Post autor: Arwena »

Dzięki za odpowiedź, tak mi się zdawało ale chciałam się upewnić ;) rozumiem w takim wypadku, skorzystać z kosztów w pełnej wysokości mogę również w sytuacji, gdy przepracowałam nawet tylko kilka dni w danym miesiącu, np. od 20 do 31 stycznia, to i tak koszty przysługują mi w wysokości 139,06 zł.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Koszty uzyskania przychodu

Post autor: aga »

Wystarczy, że przepracowałaś tylko jeden dzień i przysługują Ci koszty w pełnej wysokości.
BrandonRiz
Posty: 5
Rejestracja: 27 lis 2020, o 17:03
Lokalizacja: Украина
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

-

Post autor: BrandonRiz »

pierwszy raz składam cit 8 do US. Mam problem z interpretacją przepisów do wypełnienie CIT 8.
przez cały rok 2015 uzyskaliśmy przychów w wysokości 2553,26 z czego 2500 to darowizna od fundacji a reszta to darowizna od osoby fizycznej. Wydalismy natomiast 2643,54, z czego 84 złote na prowadzenie konta w banku a resztę na realizację projektu na który dostaliśmy darowizne z fundacji.
Jak wyliczyć koszty uzyskania przychodu? Czy koszty bankowe się tutaj wliczają i wtedy wpisuję pełną kwotę wydatków, czy też mam pomniejszyć to co mi wyszło o te 84 zł?
Czy jeżeli osoba fizyczna płaciła za jedną z faktur gotówką i to była darowizna to ją normalnie ujmuję w przychodach tak? Faktura jest na stowarzyszenie, ale z analizy konta widać, że te pieniądze były nie od stowarzyszenia tylko od osoby fizycznej.

Zupełnie nie wiem jak to ugryźć?
ODPOWIEDZ