skrócona nazwa na fakturze

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: aga »

Marti - podatnicy VAT zwonienieni nie mogą odliczać sobie VAT naliczonego. Mogą jedynie wystawiać faktury VAT. Samo zarejestrowanie się jako podatnik VAT zwolniony nie daje prawa do odliczeń. Jest szereg innych warunków, które trzeba spełnić aby odliczenie VAT było mozliwe.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: Marti »

Jejku Aga dzięki za wychwycenie tej oczywistej bzdury:)(może inni nie zdąża tego przeczytać) - zmieszałam dwie różne sprawy: zarejestrowanych zwolnionych i faktury uproszczone, ale chodziło mi o tych, którzy mogą VAT odliczyć dzięki fakturom uproszczonym, a do tej pory mogli wystawiać tylko rachunki:)
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: aga »

Sory Marti, ale dalej nie rozumiem Twojego toku myślenia. :shock: Mogłabyś jeszcze raz?
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: Marti »

Aga, ja chyba już lepiej odpuszczę sobie ten temat, żeby czegoś nie palnąć:),
może to przez tą gorączkę, z którą wylądowałam w łóżku - dlatego korzystam z okazji i przeglądam różne artykuły, ale jak widać chyba jeden z nich źle zrozumiałam:)
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: pinezka11 »

Marti zdrówka życzę.
VAT można odliczyć jak się jest czynnym podatnikiem VAT i to nie od wszystkich towarów i usług ale faktury mogą wystawiać teraz w zasadzie wszyscy przedsiębiorcy (ci zwolnieni z VATu też pod warunkiem zarejestrowania się w urzędzie skarbowym). W sumie nie wiem jaka jest korzyść z wystawiania faktur przez podatników zwolnionych z VAT, no ale dali taką możliwość więc jest teraz prawo wyboru rachunek lub faktura.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: aga »

Dla mnie właściwie żadna korzyść. Kiedyś było jasne, że jak ktoś nie był Vatowcem to wystawiał rachunki, vatowiec miał obowiązek wystawiania faktur vat. I to było logiczne. Po co ktoś ma się rejestrować jako podatnik vat zwolniony? Może czas pokaże, że w praktyce będzie to wykorzystywane i będzie miało sens. Teraz nasunęło mi się pytanie. Czy jak ktoś się zarejestruje jako podatnik vat zwolniony, to będzie miał wybór - rachunek lub faktura, czy to już będzie jednoznaczne z tym, że musi wystawiać faktury vat?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: pinezka11 »

Zarejestrowanie się jako podatnik VAT zwolniony nie pozbawia możliwości wystawiania rachunków. Nawet jak dokona się takiej rejestracji to nadal można wystawiać rachunki. Ustawa tego nie zabrania. Jedynie daje możliwość wyboru. Z drugiej strony jak ktoś się zarejestruje, to chyba tylko i wyłącznie, żeby skorzystać z takiej możliwość, choć nie wiem po co. W końcu nie ma z tym żadnej korzyści, VATu i tak nie można odliczyć, a rejestracja w urzędzie skarbowym nie jest przecież bezpłatna.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: Marti »

Oj spóźniłam się z odpowiedzią - miałam napisać to, co Pinezka, a jeśli chodzi o możliwość wyboru to myślę, że jest to głównie zmiana wprowadzona z myślą o nabywcach, którym zależy czasem na otrzymaniu faktury, a nie rachunku (ale mogę się mylić).

A tak poza tematem, dzięki Pinezka za odpowiednie ułożenie w słowa moich wczorajszych myśli i życzenia zdrowia - dziś czuję się trochę lepiej:),
Aga, fajnie jest wiedzieć, że pozostali użytkownicy forum czuwają nad rzetelnością wyrażanych tu opinii:)
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: aga »

Dzięki dziewczyny za odpowiedzi. Właśnie też przez cały czas się zastanawiam nad sensem tego wszystkiego. Rejestracja VAT kosztuje 170 zł i wszystko po to by móc wystawić FV? A i dla nabywcy nie ma to żadnego znaczenia, bo VAT-u nie odliczy, bo zwyczajnie go na fakturze od podatnika vat zwolnionego nie ma.
A właśnie - faktura będzie wyglądała tak jak od podatnika vat czynnego zwolnionego przedmiotowo? Tzn. będzie wystawiana ze stawką zw.? Chyba trzeba będzie dać jakąś adnotację na fakturze. Orientujecie się może?
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: Marti »

Faktura wystawiona przez podatnika zarejestrowanego zwolnionego z VAT powinna zawierać dodatkowe informacje:
1) przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,
2) przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub
3) inną podstawę prawną wskazującą na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia.
Jeśli chodzi natomiast o informacje, których nie musi zawierać to są to między innymi stawka podatku i kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto.
A wracając do nabywców, to wiem z doświadczenia, że chociaż nie mają czasem korzyści z otrzymania faktury, to i tak taką chcą dostać, nie wiedzieć czemu :) i nawet są gotowi zmienić dostawcę, który nie może wystawiać faktur.
ODPOWIEDZ