Amortyzacja mieszkania

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: aga »

Spotkałam się z interpretacją, która pozwalała na amortyzację tylko części pokoju. Podatnik przeznaczył na działalność gospodarczą pół pokoju i urząd skarbowy uznał za prawidłowe ustalenie proporcji i amortyzację tej części. Jednakże to była interpretacja z 2005 roku i poza nią nie spotkałam się z podobną. Znam najnowszą linię orzeczniczą, która potwierdza, że w przypadku przeznaczenia części pokoju na cele związane z działalnością gospodarczą nie można skorzystać z amortyzacji, ponieważ część pokoju nie odpowiada definicji lokalu lub jego części, a tym samym nie może stanowić przedmiotu amortyzacji. Z tych także względów nie można uznawać za koszty uzyskania przychodów części opłat za media czy czynsz.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: izabelar »

No właśnie... Dawniej jakby łatwiej podatnikowi się żyło;)
Tylko z tego, co ja obserwuję - to nadal wśród podatników oraz ksiegowych istnieje przekonanie, że można odpisywać w koszty te czynsze, prądy, itp. bez względu na to, czy powierzchnia służy też (a może przede wszystkim) celom prywatnym.
Ja też dopiero teraz zdałam sobie sprawę z tego, że wiele się pozmieniało w tej kwestii.
Ale dobrze jest pogadać tu z Wami na forum:)
miki
Posty: 14
Rejestracja: 26 lut 2013, o 19:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: miki »

Widzę, że sprawa nie była prosta... Dzięki za Wasze wypowiedzi. Chyba odpuszczę tę amortzyację i ksozty. Kwota niewielka a problem może powstać wielki:(
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: Andźka »

Sprawa rzeczywiście nie jest prosta, szczególnie jeśli chodzi o amortyzację części lokalu mieszkalnego z opisanego przeze mnie przykładu (kawalerka służąca do celów prowadzenia działalności gospodarczej i równocześnie będąca lokalem mieszkalnym).
Ale zawzięłam się i znalazłam indywidualną interpretację podatkową, która jest dosyć aktualna, bo z 25 czerwca 2012 roku (Izba Skarbowa w Katowicach - nr IBPBI/1/415-379/12/ZK).
Niestety jej fragment brzmi:
„...Jedynie w przypadku, gdy posiadany przez podatnika lokal, jako całość lub wyodrębnione w tym lokalu pomieszczenie służy tylko i wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i jednocześnie nie służy celom osobistym, nie ma przeszkód do zaliczenia wydatków związanych z jego utrzymaniem i eksploatacją do kosztów uzyskania przychodów.”
Zatem zgodnie z powyższym, kawalerka, która przede wszystkim służy celom mieszkaniowym, a dodatkowo byłaby w niej prowadzona działalność gospodarcza nie może być amortyzowana, a wydatki z nią związane nie mogą być KUP (nie spełniają przesłanek art. 22 ust.1 ustawy o pit).
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: aga »

To właśnie to, o czym pisałam kilka postów wcześniej. Np. wyodrębiony pokój można uznać za część lokalu. Część lokalu można amortyzować. Natomiast jakiś ułamek pokoju nie stanowi części lokalu i tym samym nie ma mozliwości ujęcia amortyzacji jako kosztu uzyskania przychodów. Właściwie to nawet nie mozna mówić o jakiejkolwiek amortyzacji, gdyż taki ułamek nie spełnia definicji części lokalu.
Tutaj tak naprawdę zaczynają się schody. Jak się ma co najmniej 2 pokoje, to jeden z nich można uznać za przeznaczony na cele działalności gospodarczej, a drugi na cele prywatne. Ale jak ma sie kawalerkę, to trudno udowodnić, że pokój słuzy działalności a Ty mieszkasz w kuchni i łazence. ;)
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: obeliks »

witam ja rowniez bym się zachowal powsciągliwie przed amortyzowaniem mieszkania które służy po czesci celom osobistym i celom prowadzenia działalnosci gospodarczej, jak widać powyżej interpretacje organów podatkowych są bardzo odmienne, wiec należałoby albo wystąpić o indywidualną interpretację albo rzeczywiscie zgłosić lokal jako miejsce prowadzenia działalności, płacic przez to wyzszy podatek, wprowadzić do ewidencji i wtedy bezpiecznie amortyzować, co do mediów i czynszu to ja osobiście proporcjonalnie do powiechni zaliczał poszczególne wydatki za media i czynsz w koszty
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: Andźka »

No dobrze to, że nie można amortyzować mieszkania, które służy po części celom osobistym i do prowadzenia działalności gospodarczej, to już wiemy.
Załóżmy, że dane mieszkanie jest już zgłoszone do Urzędu Miasta lub Gminy jako siedziba działalności i opłacany jest wyższy podatek od nieruchomości.
Ale nadal nurtuje mnie pytanie, co w sytuacji, gdy właściciel firmy równocześnie w tym lokalu mieszka, a lokal jest kawalerką?
Przecież nie można wówczas wydatków za media i czynsz podzielić proporcjonalnie do powierzchni...ktoś wie, co w takiej sytuacji można zrobić?
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: Xięgowa »

Jeśli ta kawalerka jest tylko adresem przedsiębiorcy - osoby fizycznej, a ta osoba tam przede wszystkim mieszka, to urząd gminy nie podniesie stawki podatku od nieruchomości. Wyższy podatek płaci się wyłącznie od pomieszczeń zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli zaś zachowane są również funkcje mieszkalne - podatek nadal jest płacony wg niższych stawek.
A jak mieszkanie spełnia w całości funkcje mieszkalne (plus prowadzona jest tam działalność gospodarcza, ale nie w wydzielonym pomieszczeniu, ale w ,,kąciku";)), to nie da się rozliczyć części czynszu i opłat w kosztach. Tak wynika z interpretacji indywidualnych:(
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: aga »

W 100% zgadzam się z Xięgową.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Amortyzacja mieszkania

Post autor: Andźka »

No i mam co chciałam:), dzięki Xięgowa za odpowiedź, choć wcale mnie nie satysfakcjonuje, to niestety tego się spodziewałam:(, trzeba w takim razie przemyśleć kwestię wynajmu lokalu pod działalność, ale w warszawie są takie ceny, że nie wiem czy będzie się opłacało:(.
ODPOWIEDZ