moment powstania przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

moment powstania przychodu

Post autor: pinezka11 »

Witam,
Jak myślicie w którym momencie powstaje przychód w przypadku sprzedaży dokonywanej przez internet w której płatność jest regulowana za pomocą systemów płatności elektronicznych takich jak PAYu czy PayPal?
Gdy kupujący płaci za dany przedmiot bezpośrednio na rachunek bankowy przedsiębiorcy, to nie ma wtedy problemu ale w sytuacji gdy odbywa się to poprzez wykorzystanie kanałów płatności elektronicznej, to zastanawiam się jaka data określa moment powstania przychodu? Czy jest to moment przekazania pieniędzy poprzez system płatności elektronicznej, czy dopiero gdy te pieniądze zostaną przelane na nasze konto? Mi się wydaje, że w drugim przypadku, bo w zasadzie dopiero gdy te pieniądze są na naszym koncie to możemy nimi swobodnie dysponować ale ciekawa jestem co o tym sądzicie? Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem?
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: moment powstania przychodu

Post autor: Marti »

Faktycznie, jeżeli chodzi o przekazanie środków pieniężnych na rachunek bankowy, to nie ma problemu kiedy powstanie przychód podatkowy, wątpliwości zaczynają się przy zapłacie za pośrednictwem kanałów płatności elektronicznej.
Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu uważa się (z pewnymi zastrzeżeniami) dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Natomiast w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
Moment powstania przychodu przy zapłacie za pośrednictwem systemu płatności elektronicznej to moment uregulowania należności, o którym mówi ustawa, czyli moment wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy danej osoby. Dopiero wtedy następuje uregulowanie należności i ta osoba może wymienionymi środkami dysponować. Jako potwierdzenie mojej opinii wyszukałam interpretację podatkową Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 września 2012 r., którą zacytuję poniżej:
stwierdzić należy, iż przychody uzyskane w związku ze sprzedażą towarów przez internetowy serwis aukcyjny stanowią dla Wnioskodawczyni przychód z działalności gospodarczej w momencie wpływu środków pieniężnych na jej rachunek bankowy (otrzymanie należności), a nie – jak wskazuje Wnioskodawczyni – na konto w Payu. Dopiero bowiem w momencie wpływu pieniędzy na rachunek bankowy Wnioskodawczyni ma możliwość swobodnego dysponowania nimi, np. dokonania zapłaty za inne towary czy usługi.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: moment powstania przychodu

Post autor: aga »

Zgadzam się z Marti. Sama osobście to przerabiałam i wiem na 100%, że przychód w tym przypadku powstaje w momencie wpływu pieniędzy na nasze konto. Interpretacje to potwierdzają. Kiedyś nawet była taka informacja na Allegro dla osób które prowadzą działalnośc gospodarczą. Jak zaczął funkcjonować system elektronicznych płatności Payu to wiele osób miało z ty problem. Teraz ta sprawa jest wyjaśniona i generalnie nie ma już wątpliwości.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: moment powstania przychodu

Post autor: pinezka11 »

Dzięki za odpowiedzi, to dobrze mi się zdawało
rootsys6
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2015, o 12:54
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: moment powstania przychodu

Post autor: rootsys6 »

Mi się wydaje, że jedyną wadą jest konieczność zapłacenia sporej kwoty zaliczki jednorazowo.
Jest to dobra metoda dla zdyscyplinowanych przedsiębiorców, którzy są w stanie na czas zabezpieczyć większą kwotę do przekazania dla skarbówki




ahsan
ahsan
ODPOWIEDZ