Zmiana pracy a zaległy urlop

Z niewolnika nie ma pracownika

Moderator: Admin1

Poludnik
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Zmiana pracy a zaległy urlop

Post autor: Poludnik »

Od 1 kwietnia przyjmujemy do pracy nową pracownicę i mam z tym mały problem. Dziewczynie przysługuje pełny wymiar urlopu: 26 dni + ma zaległy urlop za zeszły rok: 5 dodatkowych dni. W starej firmie kończy pracę dokładnie 31 marca, a od 1 kwietnia już będzie u nas. Czy oprócz bieżącego urlopu - za ten rok, będzie jej przysługiwał u nas także ten zaległy, czyli te 5 dni? Zaznaczam, że chcę być - jako pracodawca - wobec niej w 100% fair i nie chcę jej zmuszać do wykorzystywania tego zaległego urlopu u dotychczasowego pracodawcy, ale jeśli miałaby je stracić, to lepiej żeby to wykorzystała teraz, przed końcem miesiąca.
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zmiana pracy a zaległy urlop

Post autor: lubię_podatki »

Dziewczyna nic nie straci. Poprzedni pracodawca musi się z nią rozliczyć - albo udzielając jej urlopu w okresie wypowiedzenia, albo wypłacając ekwiwalent za okres do 31 marca oraz za urlop z zeszłego roku.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zmiana pracy a zaległy urlop

Post autor: Michal »

Raczej nie będzie mogła wykorzystać zaległego urlopu u poprzedniego pracodawcy za poprzedni rok u Ciebie - w tym roku. Niech lepiej rozliczy to co jej zalega i zacznie pracę u Ciebie z czystym kontem.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zmiana pracy a zaległy urlop

Post autor: Xenia45 »

Jeśli poprzedni pracodawca nie wyśle jej na urlop, innymi słowy jeśli nie wykorzysta ona przysługującego jej urlopu, to pracodawca ten bedzie musiał wypłacić jej ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jeśli wyśle ją na urlop, to nie będzie mogła otrzymać ekwiwalentu nawet jeśli uzna, że nie chce korzystać ze swojego urlopu wypoczynkowego... W praktyce jest tak, że pracodawcy wolą wysłać pracownika na urlop niż mu za niego płacić, no chyba, że faktycznie jest on niezbędny w pracy.
Innymi słowy przepisy nie pozwalają na przyjęcia pracownika z urlopem, którego ten nie wykorzystał w czasie pracy w poprzedniej firmie.
Poludnik
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zmiana pracy a zaległy urlop

Post autor: Poludnik »

Czyli jednoznaczna odpowiedź jest taka: nie ma możliwości zrealizowania zaległego urlopu z zeszłego roku w nowej, mojej firmie? Dziękuję za pomoc, teraz już wszystko wiem ;)
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zmiana pracy a zaległy urlop

Post autor: Xenia45 »

Zgadza się. Nie masz co przejmować się zaległym urlopem swojej nowej pracownicy. A tak na marginesie podoba mi się Twoja postawa w stosunku do pracowników :) Trudno teraz taką spotkać. Pomijam już fakt, że trudno teraz znaleźć pracę na umowę o pracę. Pomimo tego, że charakter takiej pracy sugeruje podpisanie z pracownikiem właśnie umowy o pracę. Wielu pracodawców decyduje się np. na umowy zlecenia, gdzie o płatnym urlopie można zapomnieć :?
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zmiana pracy a zaległy urlop

Post autor: aga »

No właśnie - nasze słynne umowy śmieciowe. Wszędzie umowy zlecenia, brak urlopów, praca po 14 godzin dziennie. Rzadko można spotkać pracodawcę, który zatrudnia od razu na umowę o pracę. Ale to wszystko wina tego, że koszty pracownicze są tak duże i pracodawca oszczędza na pracowniku jak może. Nie powinno tak oczywiście być, ale teoria sobie, a praktyce jest tak jak wszyscy wiemy.
Poludnik
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zmiana pracy a zaległy urlop

Post autor: Poludnik »

Dziewczyna jest specjalistką i zależy mi właśnie na niej, jako pracowniku, więc chcę, żeby od początku była zadowolona współpraca. Jej ideą było wykorzystanie tego urlopu z zeszłego roku u mnie, ale to jest niemożliwe, więc wybierze sobie te dni teraz, u starego pracodawcy. Zresztą dzwoniłem już w tej sprawie do Państwowej Inspekcji Pracy i jest jeszcze ciut inaczej. Mianowicie nowy pracownik musi wykorzystać cały zaległy urlop w starym miejscu pracy - nie tylko ten z zeszłego roku, ale też proporcjonalnie z tego roku, czyli do końca marca. A u mnie będzie jej przysługiwał urlop proporcjonalnie od 1 kwietnia do końca roku. A pani w informacji PIP okazała się wyjątkowo miła i kompetentna, tylko na połączenie czekałem 7 minut. Trochę to denerwuje, ale co tam, rachunek za telefon i tak wrzucam w koszta ;)
superlajt
Posty: 34
Rejestracja: 6 lis 2013, o 12:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zmiana pracy a zaległy urlop

Post autor: superlajt »

Ekwiwalent zależy od jej zarobków, i niejednokrotnie opłaca się pracować i odebrac na koniec jeszcze pieniądze.
ODPOWIEDZ