Jak policzyć odsetki i kwotę do zapłaty

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Jak policzyć odsetki i kwotę do zapłaty

Post autor: słoniu »

Po krótce przedstawię problem.

1. Podatnik w kwietniu 2011 złożył PIT-36L za rok 2010. Z zeznania wynikała dopłata 5000 zł. Podatek wpłacony 25.04.2011.

2. W styczniu 2013 zorientował się, że zaniżone zostały przychody w roku 2010. Złożył korektę deklaracji. Z zeznania korygujacego wynikało do dopłaty 10000 zł. Powyższa kwota plus odsetki wpłacone zostały 25.01.2013.

3. W marcu 2013 US wezwał podatnika do kolejnej korekty zeznania za rok 2010 z powodu zawyżenia przez podatnika kwoty wpłaconych zaliczek w poz. 59.

4. Podatnik złożył korektę nr 2 zeznania 06.03.2013. Z korekty tej wynika kolejna dopłata 6000 zł. Czyli łączna dopłata w wyniku obu korekt, w stosunku do zeznania pierwotnego, wynosi 16000 zł (10000 + 6000).

I teraz zaczynaja się schody. A wszystko muszę przeliczyć na jutro :shock:
Wychodzi na to, że zaległość 16000 zł wpłacona zostaje w dwóch częściach. Po pierwszej korekcie i drugiej.

Problem jednak w tym, że w wyniku pierwszej skutecznie złożonej korekty, w ciagu 7 dni podatnik uregulował zaległość. Tym samym miał prawo skorzystać z uprzywilejowanej stawki odsetek podatkowych w wysokości 75% stawki podstawowej.
I skorzystał.

Druga część wynika z korekty podyktowanej czynnościami sprawdzającymi i wezwaniem US. To oznacza, że podatnik nie może skorzystać ze stawki uprzywilejowanej.

I tu dylemat. Czy podatnik stracił prawo do stawki uprzywilejowanej za cały okres od 01.05.2011 do chwili uregulowania zaległości do końca ? Czy prawo to traci tylko do części zaległości powstałej w wyniku korekty nr 2 ?

Jak byście liczyli kwotę do wpłaty w wyniku tej drugiej korekty ? A jak podzielili pierwszą dopłatę na zaległość główną i odsetki ?

Uf, sorry ale się rozpisałem :).
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Chinajag
Posty: 77
Rejestracja: 2 sty 2022, o 18:26
Lokalizacja: https://clck.ru/36Evdm
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

-

Post autor: Chinajag »

Robi pisze:Nigdy nie słuchałem radia przez internet, ale wiem, że jetAudio posiada taką możliwość. Czy konfiguracja jest podobna jak przy Winampie?
https://clck.ru/36EvoC
ODPOWIEDZ