KPiR - Excel czy gotowy program

Księga przychodów i rozchodów

Moderator: Admin1

Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

KPiR - Excel czy gotowy program

Post autor: Andźka »

Witam wszystkich. Fajnie, że powstało forum o tematyce obejmującej różne zagadnienia dla osób borykających się z własną działalnością lub myślących o jej założeniu. Ja należę do tych drugich :) . Obecnie zastanawiam się w jakiej formie miałabym prowadzić sobie księgowość, a mianowicie czy zakupić sobie jakiś program księgowy, czy skorzystać np. z Małej Księgowości Rzp (może jakieś opinie na temat tego programu?), czy może byłabym w stanie prowadzić wszystkie obliczenia w Excelu? Excela znam bardzo dobrze, ale nie wiem co na to US w przypadku jakiejś kontroli, możecie mi coś doradzić od siebie? czy zwykłe przechowywanie danych na płytach CD wystarczy?
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR - Excel czy gotowy program

Post autor: lubię_podatki »

Urząd Skarbowy nie ma nic przeciwko prowadzeniu ksiegowości w Excelu, ale ja bym raczej odradzała takie rozwiązanie. Mała Ksiegowość Rzeczpospolitej jest naprawde bardzo dobrym narzędziem i grosze kosztuje. Program intuicyjny, mający wiele funkcji, np. środki trwałe, magazyn. Cóż chcieć więcej?
Zaznaczanie np., że dana faktura do kosztów uzyskania przychodów ujmowana jest np. w marcu, a do VAT w kwietniu w MK jest prościutkie, a w Excelu nadłubać się trzeba. Odradzam jeszcze raz:)
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR - Excel czy gotowy program

Post autor: Andźka »

To dobrze, że US nie ma nic przeciwko Excelowi, bo jeszcze rozważam tą opcję:). Moim zdaniem wystarczy tylko dobry automat sobie stworzyć - oddzielna kolumna ze znacznikiem do KUP i oddzielna do VAT, a później wystarczy założyć odpowiedni filtr. Ale to prawda, że gotowy program typu MK Rzp posiada wiele dodatkowych, pomocnych funkcji i może to lepszy pomysł, żeby na początek skorzystać z gotowego programu, a w miarę upływu czasu jak będę się wdrażała w tajniki księgowości:) stworzę elastyczny automat w Excelu. Może macie jeszcze jakieś inne sprawdzone dobre programy? Najlepiej darmowe - choć wiem, że trudno o takie - lub zbliżone kosztem do MK Rzp.
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR - Excel czy gotowy program

Post autor: lubię_podatki »

W zeszłym roku MK była za free, a dokładniej - za cene gzety. Teraz cena to 49 zł (dla prowadzenia jednej firmy). Uważam, że to grosze. Szkoda dłubania w Excelu:)
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR - Excel czy gotowy program

Post autor: obeliks »

dokładnie ja tez sie z wami zgadzam MK to super prosty i intuicyjny program juz dosc dlugo na nim pracuje, rzeczywiscie kiedys byl to dodatek do gazety teraz wydawcy szukaja pieniedzy i za modul dla jednej firmy trzeba zaplacic 49 zł, polecał bym moduł za 99 zł wtedy mozna prowadzic w nim dowolna ilosc firm, mysle ze za takie pieniadze nie warty jest czas i dłubanina po arkuszach skoro jest takie fajne narzedzie
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR - Excel czy gotowy program

Post autor: pinezka11 »

Ja również zgadzam się z przedmówcami. Warto kupić sobie Małą Księgowość. Trochę mnie zaskoczyliście tym, że teraz kosztuje 49 zł, no ale markę sobie już wyrobiła, więc mogą sobie na to pozwolić. Co do prowadzenia książki w Excelu to też odradzam takie rozwiązanie.
Swego czasu miałam "przyjemność" prowadzić dla jednej fundacji księgi rachunkowe w Excelu. Była to niewielka fundacja, która miała niewiele dokumentów i Excel był mi pomocny do obliczeń, które później były przepisywane do amerykanki. Niestety fundacja nie miała środków na zakup oprogramowania do pełnej księgowości, a że dokumentów było niedużo więc można ją było prowadzić w taki sposób. Amerykanka to nie lada wyzwanie dzisiaj... ;)
Zawsze jednak zastanawiało mnie, jak księgowość była prowadzona bez użycia komputerów. Jakoś sobie teraz tego nie wyobrażam, szczególnie w dużej firmie i przy bardzo rozbudowanym planie kont...
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR - Excel czy gotowy program

Post autor: Andźka »

W takim razie muszę się chyba wycofać z pomysłu prowadzenia księgowości w Excelu - skoro wszyscy mi odradzają:),a ceną MK też mnie zaskoczyliście, bo jeszcze w tamtym roku kupiłam płytkę za cenę gazety, ale i tak chyba się na nią zdecyduję, a wiecie może o jakichś minusach tego programu, na które warto zwrócić uwagę? ja dopiero zaczynam testować ten z zeszłego roku:), a co do darmowych programów to podobno VATowiec jest niezły, zna ktoś może ten program?
raptyk
Posty: 1
Rejestracja: 19 sie 2014, o 10:50
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR - Excel czy gotowy program

Post autor: raptyk »

Jezeli ktos jeszcze poszukuje programu do obslugi KPiR to ciekawa oferta firmy ..... pojawila sie na .......- za grosze mozna kupic licencje na KPiR. Powaznie rozwazam taka opcje, bo po testach wersji demo ze strony ....... zamiar kupic bezposrednio u nich, ale na gruperze cena powala - polecam zainteresowanym.
Awatar użytkownika
Brat PIT
Moderator
Posty: 25
Rejestracja: 5 sty 2013, o 20:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR - Excel czy gotowy program

Post autor: Brat PIT »

Złamanie regulaminu ! Kolejna reklama bez zgody administracji skutkować będzie ostrzeżeniem
Pozdrawiam,
Strasznie wredny Moderator
kamaj.9
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2016, o 17:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: KPiR - Excel czy gotowy program

Post autor: kamaj.9 »

Prowadzenie KPiR w Excelu nie jest chyba najlepszym pomysłem. Lepiej zaopatrzyć się w jakiś wygodny program do obsługi księgowej. Ja używam Pakiet Przedsiębiorcy Księga i jestem bardzo zadowolona. Poza KPiR mam tam ewidencje VAT, kilometrówki, dowody wewnętrzne, wylicza mi podatek, mogę ewidencjonować zapłacone ZUSy, itd. itp. Najlepiej sprawdź sam czy spełni Twoje oczekiwania. Możesz wersje testową pobrać ze strony:
ODPOWIEDZ