zwrot VAT a kompensata

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

zwrot VAT a kompensata

Post autor: pinezka11 »

Witajcie,
Orientujecie się czy poprzez kompensate należności jest spełniony warunek w zakresie uregulowania zobowiązań, które warunkują możliwość zwrotu VAT-u w przyspieszonym terminie? Różnie niektórzy do tego podchodzą...
Chodzi mi skrócenie ustawowego terminu z 60 dni do 25. Wiem, że to oczywiście może się wiązać z kontrolą z urzędu skarbowymi ale interesuje mnie, czy taka kompensata a nie faktyczna zapłata może spełnić ten ustawowy obowiązek. Przepisy bowiem zobowiązują do uregulowania wszystkich faktur dokumentujących zakupy, które zostają wskazane w danej deklaracji i oczywiście ich zapłata musi nastąpić do dnia złożenia tej deklaracji.
agnieszka
Posty: 9
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zwrot VAT a kompensata

Post autor: agnieszka »

Witam, moim zdaniem kompensata jest to zapłata za fakturę (tylko posiada inną formę - nie przelew tylko forma bezgotówkowa), zwróciłabym jedna uwagę czy mamy tą kompensatę podpisaną przez stronę przeciwną lub dodatkowo wysłać potwierdzenie salda z którego także wynika ta płatność w formie kompensaty.
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zwrot VAT a kompensata

Post autor: Xięgowa »

Po co podpis pod kompensatą? Przecież do kompensaty zobowiązań dochodzi przede wszystkim na skutek oświadczenia złożonego drugiej stronie. Wystarczy więc oświadczenie wysłane do kontrahenta. Ale oczywiście może to nastapic także w drodze umowy - z podpisami:)
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zwrot VAT a kompensata

Post autor: Xenia45 »

Ja też uważam, że taka kompensata może być traktowana na równi z zapłatą za daną fakturę lub faktury, pomimo, że fizycznie pieniądze ani nie przeszły przez konto bankowe ani nie otrzymaliśmy ich w formie gotówki. W wyniku kompensaty bowiem następuje wzajemne potrącenie. A co do samych kompensat, to zgadzam się Xięgową wystarczy samo oświadczenie przesłane lub przekazane drugiej stronie. Oświadczenie takie może być np. jednorazowe i nie wymaga zgody drugiej strony. Co innego jest w przypadku kompensaty umownej, która wymaga zgody drugiej strony. Moim zdaniem druga forma jest dużo lepszym rozwiązniem, ponieważ pozwola to uniknąć rozbieżności w zakresie stanu wzajemnych rozrachunków. W swojej poprzedniej pracy często miałam tak, że zanim kompensata (w formie oświadczenia) dochodziła do działu księgowości, faktury były już przez nas zapłacone przelewem, a kontrahent je sobie skompensował :?
ODPOWIEDZ