faktura PROFORMA

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: Arwena »

a wracając jeszcze do tych faktur uproszczonych, zastanawiam mnie to czym się taka faktura różni teraz od paragonu, skoro można m.in. pominąć imiona i nazwiska bądź nazwy nabywcy oraz jego adres?
martyna
Posty: 4
Rejestracja: 4 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: martyna »

Wydaję mi się, że na paragonie nie trzeba podawać dla kogo (NIP) jest wystawiony - może więc być anonimowy, natomiast na fakturze uproszczonej musi być NIP.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: Xenia45 »

W końcu doczekaliśmy się wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie faktur proform. Dobrze, że Ministerstwo wypowiedziało się w tej sprawie i rozwiało wszystkie wątpliwości, które powstały w związku z nowelizacją przepisów. Poniżej fragment tego wyjaśnienia, które jednocześnie stwierdza, że faktura proforma nie jest teraz traktowana jako zwykła faktura, nawet jeśli będzie zawierała wszystkie dane wymagane dla faktur (w tym kwotę podatku).
"Dokument nazywany fakturą pro forma nie jest dowodem księgowym. Jest to dokument wystawiany w obrocie gospodarczym i jego celem może być np. potwierdzenie złożenia oferty czy przyjęcia zamówienia do realizacji. Wyraźne oznaczenie tego dokumentu wyrazami pro forma powoduje, że nie można przypisać mu waloru faktury w rozumieniu przepisów o VAT, gdyż podmiot wystawiający taki dokument jednoznacznie wskazuje, że nie jest to faktura. Wystawienie tego dokumentu nie powoduje zatem skutków w zakresie podatku VAT, tj. obowiązku zapłaty wykazanego w tym dokumencie podatku oraz nie stanowi dla kontrahenta podstawy do odliczenia wykazanego w tym dokumencie podatku VAT. Wystawienie takiego dokumentu nie zwalnia również podatnika z obowiązku wystawienia faktury dokumentującej dokonanie dostawy towaru lub wykonanie usługi albo otrzymanie całości lub części należności przed dostawą lub wykonaniem usługi (co do zasady w terminie 7 dni od dokonania tych czynności - vide § 9 i 10 rozporządzenia fakturowego)."

Ministerstwo jak zwykle nie przewidziało wszystkiego i teraz musi prostować swoje niedopatrzenia i tym samym polski podatki przyzwyczajony do literalnego interpretowania przepisów zrobił zamieszanie :D
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: pinezka11 »

No tak ale co ciekawe publikowane przez Ministerstwo Finansów wyjaśnienia nie mają żadnej mocy wiążącej – ani dla podatników ani dla organów podatkowych – i niestety stanowisko w nich prezentowane może być w każdej chwili dowolnie zmienione :( Wiążacym dla podatników wiążącym czyli dającym im określone prawa aktem administracyjnym nie wydawanym w ich indywidualnej sprawie są co do zasady tylko interpretacje ogólne wydawane na podstawie art. 14a ordynacji podatkowej.
ODPOWIEDZ