Zmiany w leasingu od 2013 roku

Moderator: Admin1

Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Zmiany w leasingu od 2013 roku

Post autor: Hanys »

Śledząc wpisy w innych działach widziałem, że toczą się gorące dyskusje na temat zmian w przepisach, więc i ja postanowiłem się podzielić, co znalazłem odnośnie leasingu (bo to akurat obecnie mnie interesuje) - może będzie to okazja do rozpoczęcia nowej dyskusji :D

Od 1 stycznia 2013 roku inaczej wygląda sprawa z opodatkowaniem umowy leasingu.
Do najważniejszych zmian według mnie zaliczyć należy:
1) możliwość objęcia umową leasingu nie tylko grunty, ale i użytkowanie wieczyste gruntów
2) zmiana strony w umowie leasingu (i tylko ta jedyna zmiana) nie oznacza nowej umowy ale kontynuację uprzednio zawartej (art. 17a ustawy o CIT – „...w przypadku zmiany strony lub stron tej umowy podstawowy okres umowy uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy nie uległy zmianie.”
Według mnie dawno powinno być to doprecyzowane w przepisach – w wielu przypadkach w umowach leasingu operacyjnego jeśli dochodziło do cesji, organy podatkowe stwierdzały, że mamy do czynienia z nową umową, w związku z tym nie zachowujemy prawa do kontynuacji rozliczeń. Po zmianach możemy zaliczać do KUP całość raty leasingowej i możemy wykupić przedmiot leasingu bez konieczności uwzględnienia częściowo odpłatnego nabycia rzeczy.
3) jeśli chodzi o ustalenie wartości przedmiotu leasingu w kolejnej umowie to nie trzeba już odwoływać się do wartości początkowej, która czasem znacznie odbiegała od cen rynkowych.
4) kolejną zmianą jest skrócenie okresu warunkującego możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przypadku leasingu nieruchomości – było 10 lat, teraz wystarczy 5.
Podsumowując powyższe zmiany...co stało się naszym organom podatkowym, że postanowiły pójść w stronę korzystną dla podatnika? ;)
A co Wy myślicie o tych zmianach? Bo ja ciągle się zastanawiam, czego nie doczytałem...za optymistycznie mi to wygląda:)
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zmiany w leasingu od 2013 roku

Post autor: izabelar »

Dodałabym tylko, że te nowe zasady mają zastosowanie jedynie do tych umów leasingu, które zostały zawarte po 31 grudnia 2012 r.

W konsekwencji (a dotyczy to pewnej ilości leasingobiorcow) - osoby, które podpisały umowe na leasing samochodu z kratką, który do końca 2010 r. był traktowany jako cieżarowy, a co za tym idzie mozna było odliczyc 100% VAT naliczonego, a następnie zarejestrowały tę umowę w US, aby nadal korzystac z prawa do pełnego odliczenia - absolutnie nie mogą dokonywac jakichkolwiek zmian w umowie. Zmiana ta oznaczałaby bowiem utrate prawa do tego odliczenia (może nawet - tego nie sprawdzałam - ze skutkiem ,,wstecznym")
BrandonRiz
Posty: 5
Rejestracja: 27 lis 2020, o 17:03
Lokalizacja: Украина
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

-

Post autor: BrandonRiz »

U Nas też zmiany są właśnie dziś uchwalane. Najbardziej mnie interesuje No kill na rzecze Wieprz i Porze, bo ma być przeniesiony na ciekawsze odcinki i zarazem wydłużony. Jest też kilka innych ciekawostek, ale dopóki nie ma nic formalnie....
ODPOWIEDZ