Inwestycje

Moderator: Admin1

Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Inwestycje

Post autor: Michal »

Trudno mi przyporządkować do innego działu ten wątek, więc zacznę tutaj.

Inwestując pieniądze w lokaty bankowe generalnie niewiele się zarabia. Jeśli mamy dobre warunki, to w najlepszym wypadku zyski z lokaty po odjęciu podatku Belki pokryją nam inflację i tak naprawdę niewiele albo nic nie zarobimy. Dlatego od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zainwestowaniem wolnych środków w inne dziedziny. Chodzi mi po głowie kupno akcji na giełdzie, nie zamierzam jednak "grać", a jedynie szukam możliwości kupna takich akcji, które będą mi przynosiły dywidendy. Co sądzicie o takim rodzaju ulokowania środków finansowych? Znacie jakieś dobre rozwiązania w tym zakresie?
Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Inwestycje

Post autor: Hanys »

Ja osobiście uważam, że jest to fajna sprawa, jeśli znasz się na tym i lubisz analizować rynki (lub tylko lubisz a zamierzasz dopiero poznać specyfikę inwestowania), ale jest kilka "ale".
Z własnego doświadczenia wiem, że zanim zaczniesz inwestować w poważniejsze rzeczy (nawet jeśli to nie jest typowa "gra na akcjach"), to musisz założyć, że kasa przeznaczona na inwestycje może zniknąć - chodzi mi o to, że rynek jest tak niepewny, że nigdy nic nie wiadomo, więc muszą to być pieniądze, które możesz stracić. Nawet przy inwestycji w dywidendy może się okazać, że firma, w którą zainwestujesz splajtuje lub wstrzyma wypłacanie dywidend.
Nie wiem czy analizą chcesz się zająć sam czy komuś to zlecić, ale ja proponuję samemu, bo to niezła frajda.
Trzeba tylko sporo czasu najpierw poczytać i pośledzić trendy rynkowe - można na początek wybrać jedną firmę bezpieczniejszą o ugruntowanej pozycji (NewConnect odpada - za młode tam są firmy do wypłacania dywidend) lub stworzyć odpowiedni portfel inwestycyjny (polecam wybrać coś z indeksu wigdiv - jest to indeks specjalnie stworzony pod firmy, które w ostatnich latach wypłacały dywidendy).
Ja osobiście preferuję konstruowanie portfeli inwestycyjnych na podstawie stóp zwrotu, współczynników korelacji i analiz fundamentalnych. Dobrze jest wybrać spółki do portfela z różnych branż, żeby zdywersyfikować ryzyko.
A wracając do inwestycji głównie w dywidendy - pewnie jest to bezpieczniejsze, choć dla mnie trochę mniej ciekawe, ale na początek może być (w końcu wypłacanie dywidend też opiera się na wysokich stopach zwrotu:)).
Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Inwestycje

Post autor: Hanys »

Propozycja dla Administratora - może by tak utworzyć nowy dział w Finansach - "Inwestycje"? :D
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Inwestycje

Post autor: Michal »

Myślę o takiej inwestycji z perspektywy wielorakiego zysku: po pierwsze będę otrzymywał dywidendy, które będą stanowić dla mnie zysk (który z kolei będę mógł ponownie reinwestować w kolejne akcje). Po drugie jak będę chciał się przestawić na bardziej agresywne granie na giełdzie, to będę mógł sprzedać te akcje i mieć uzbierany w ten sposób kapitał, a do tego czasu będę miał okazję trochę bardziej poznać giełdę, więc i może lepsze efekty z tej gry będą. Po trzecie z kolei, tak sobie myślę, że akcje które przynoszą całkiem niezłe dywidendy raczej systematycznie (choć może i powoli) idą w górę, więc nawet jak kiedyś będę chciał się wycofać zupełnie z giełdy, to sama różnica w cenie akcji będzie dla mnie zyskiem.

Przy czym zupełnie nie mam zielonego pojęcia jak podejść do tematu. Czy samemu mogę kupować takie akcje, czy muszę przez jakieś biuro maklerskie, czy przez jakiś bank? Coś mi się obiło o uszy, ale jestem zupełnie zielony. Wiem tylko, że do kupowania akcji trzeba mieć jakieś uprawnienia czy licencje wyrobione. Potrafisz mi to Hanys wyjaśnić?
Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Inwestycje

Post autor: Hanys »

Postaram się oczywiście:).
Akcji nie możesz kupić samemu, musisz skorzystać z jakiegoś domu maklerskiego - owszem, najczęściej domy maklerskie działają przy bankach/grupie banków, ale nie popełniaj tego błędu, co większość ludzi - nie wybieraj w ciemno domu maklerskiego, który działa przy banku, w którym masz rachunek bankowy. Zasada wyboru DM jest taka sama, jak banku. Otwierając rachunek bankowy każdy ma jakieś swoje priorytety, podobnie jak chcesz otworzyć rachunek brokerski - musisz się zastanowić, na czym Ci zależy.
Pierwsza rzecz to opłata za prowadzenie rachunku (do opłaty miesięcznej dochodzą często opłaty roczne). Kolejna sprawa to prowizja za przeprowadzenie transakcji (kupno/sprzedaż akcji). To na co ja jeszcze proponuję zwrócić uwagę, to dostępne kanały obsługi klienta - większość DM obsługuje oczywiście internetowo, ale niektóre przy połączeniu telefonicznym skierują Cię do "prawdziwego" maklera, inne po prostu do pracownika call center, który nie za profesjonalnie Ci doradzi w sytuacji problemowej.
Jeżeli zamierzasz być aktywnym graczem (częste zlecenia w miesiącu), to koszt prowadzenia rachunku mniej Cię interesuje, ważny jest natomiast koszt za realizację zlecenia. Ważne, żeby zwrócić uwagę na to, czy opłata jest pobierana od całości transakcji czy za kolejne zlecenie (czy transakcja jest dzielona na transze).
Podsumowując, musisz pomyśleć sobie, jak chcesz grać, porównać oferty różnych DM - proponuję zacząć od poszukania różnych rankingów - ja mam dobre doświadczenia z BOŚ - dla Ciebie byłoby to dobre ze względu na fajną platformę edukacyjną, ale zawsze można wybrać inny DM, a doedukować się w innych miejscach:)
Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to się polecam:)
i jeszcze jedno, jeśli chodzi o ten wieloraki zysk, to na pierwszą pulę zysku możesz trochę poczekać:), aaa i nie kupuj akcji przed wypłatą dywidendy, tylko w momencie jak kurs spada:)
To tak parę informacji w skrócie, mam nadzieję, że się na coś przydadzą:)
artysta
Posty: 3
Rejestracja: 21 maja 2013, o 09:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Inwestycje

Post autor: artysta »

Zgadzam się z Hanysem, trzeba się poważnie zastanowić który dom maklerski wybrać. Jeszcze nie widziałem takiego co by był darmowy. Co do prowizji za operacje: niektóre domy maklerskie za dopłatą oferują zdalny dostęp do systemu umożliwiającego zarządzaniem zakupami na giełdzie, wtedy obsługa transakcji jest pozbawiona dodatkowych kosztów. Jak bierzesz pod uwagę rynek akcji, zastanów się nad rynkiem FOREX, do handlu walutami na świecie. Zasady są podobne z tym że obracasz walutami. Rynki walutowe również trzeba znać aby prognozować spadki i wzrosty walut - tutaj platformę na 100% możesz mieć w domu.
Pella
Posty: 26
Rejestracja: 13 lis 2018, o 10:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Inwestycje

Post autor: Pella »

Inwestować trzeba umieć, a niestety mało kto to potrafi. Widzi jak mu się zdaje ciekawą możliwość zarobku i nawet nie zastanawia się nad tym, jak to działa i jaki mechanizm tym kieruje, a potem zazwyczaj jest zaskoczenie. Jak chce się inwestować, trzeba się najpierw z tematem zapoznać.
ODPOWIEDZ