uważajcie na oszustów

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

uważajcie na oszustów

Post autor: pinezka11 »

Słyszeliście o nowym procederze związanej z zakładaniem konta na czyjeś nazwisko bez wiedzy tej osoby i wyłudzaniu w ten sposób pożyczek?
Czytałam, że co najmniej kilka tysięcy osób w całym kraju mogło paść ofiarą oszustw w związku z tzw. kontem za grosz. Osoby te mogą się niedługo dowiedzieć, że mają spłacić pożyczki, których nie zaciągnęły. Jest to podobno jeden z nowych sposobów na wyłudzanie pożyczek. Wykorzystywana jest w ten sposób możliwość założenia w banku konta bez podpisywania papierowej umowy. Podobno oszuści otwierają nowe rachunki na nazwiska osób, które nie są świadome tego, poprzez wyłudzenie od nich podstawowych danych osobowych, a później już po założeniu takiego konta składają wnioski o pożyczki. Osoba na którą jest zakładane konto, nie ma świadomości, że na jej nazwisko została wzięta pożyczka. Dowiaduje się o tym dopiero gdy pożyczkodawca żąda od niej jej zwrotu. Ten proceder jest podobno możliwy z związku z ułomnością procedur stosowanych przez instytucje finansowe pozwalających m.in. na otwarcie kont przez podpisywania papierowej umowy jedynie wymagana jest weryfikacja danych poprzez przelew z rachunku w innym banku. Oszuści poprzez masowe rozsyłanie poczty elektronicznej lub ogłoszenia w internecie, werbują nieświadome tego osoby np. do testowania usług bankowych. Wykorzystują pretekst w postaci konieczności podpisania umowy i w ten sposób wyciągają dane i proszą o przelanie na utworzone konto symbolicznego grosza w celu potwierdzenia tych danych.
Później na tak otwarte konto wyłudzają pożyczki. Niezła akcja. A wszystko moim zdaniem jest wynikiem tego, że banki chcą sprzedać jak najwięcej produktów w postaci np. rachunków bankowych kosztem bezpieczeństwa. Ułatwiają ich założenie do niezbędnego minimum, a później tacy oszuści wykorzystują to wyłudzania pieniędzy.
Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: uważajcie na oszustów

Post autor: Hanys »

Hej
Dzięki Pinezka za zapoczątkowanie tego tematu, bo po tym, jak przeczytałem ten temat zacząłem bardziej grzebać w poszukiwaniu informacji o tym i mogłem przestrzec znajomego, który obecnie poszukuje pracy zdalnej, a ku przestrodze innych postanowiłem zamieścić treść maila będącego przykładem takiego oszustwa - właśnie tego maila dostał mój znajomy i podziękował mi, że go ostrzegłem, bo gdybym tego nie zrobił, prawdopodobnie by się skusił i pewnie teraz miałby zaciągniętą gdzieś nie przez siebie oczywiście pożyczkę do spłaty.
A oto fragment treści wspomnianej wiadomości:
Praca przeważnie jest 2-3razy w tygodniu (pisane, raportowanie, sprawdzanie, itp. będzie zajmowało około 4-6godzin w ciągu dnia). Potrzebujemy osoby odpowiedzialnej, która będzie ze starannością wykonywała przez nas powierzone zadania, a nie że będziemy musieli później za tą osobę coś poprawiać.
CV przeszło weryfikacje pozytywnie - w celu potwierdzenia danych będzie potrzebna przelać na nasze konto 0,01gr. (przez to też będzie później miał pan/i w naszym banku konto (tak jak nasz każdy tester bankowy) w którym będziemy zarządzać i tam będzie przychodzić co miesiąc pensja z którego będzie można przelewać na pani/a konto bankowe jeżeli już się posiada)

Podsumowując, uwaga na ogłoszenia rekrutacyjne na stanowiska typu tester bankowości elektronicznej!!!
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: uważajcie na oszustów

Post autor: pinezka11 »

Cieszę się, że mogłam jakoś pomóc ;) i choć jedna osoba nie dała się nabrać na nowy rodzaj oszustwa. Krew mnie zalewa jak czytam o takich procederach, gdzie oszukuje się nieświadomych tego ludzi.
Praca zdalna jest często bardzo atrakcyjną formą pracy, dlatego nie trudno znaleźć chętnych na taką pracę. Moim zdaniem powinni w ogóle zlikwidować taki sposób na udzielania pożyczek i postawić na większe bezpieczeństwo danych osobowych. Jednym słowem trzeba się mieć na baczności.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: uważajcie na oszustów

Post autor: Andźka »

Dokładnie! Kto to w ogóle wymyślił, żeby była możliwość udzielenia pożyczki bez ani jednego spotkania z daną osobą!!! Nie wiem, czy w innych krajach też się takie głupoty dzieją czy tylko u nas, ale nie dlatego postanowiłam napisać w tym temacie, żeby sobie ponarzekać. Powód niestety jest gorszy - gorszy dla mojej znajomej. Ona niestety padła ofiarą tego typu oszustwa - odpowiedziała właśnie na ogłoszenie o testowaniu bankowości elektronicznej, oczywiście zaraz po tym jak przesłała swoje dane i dokonała przelewu nie mogła już skontaktować się z "rzekomą" firmą, w której miała pracować. Po paru miesiącach (nie wiem dokładnie po ilu) zaczęła otrzymywać informacje z pewnego znanego banku, który udziela takich bzdurnych pożyczek wirtualnych, że nie spłaca w terminie pożyczki, a później wezwania do zapłaty. Do tej pory nie reagowała na to, bo po pierwsze zaczęło się to dosyć niedawno, a po drugie biedna nie ma pojęcia co dalej z tym może zrobić, bo żadnej pożyczki nie zaciągała :( .
Postanowiłam więc poradzić się na forum, skoro znalazłam taki temat.
Wiecie może jak teraz najlepiej zareagować i gdzie można zgłosić ten problem poza bankiem, który nie chce słuchać argumentów, że ta pożyczka nie została przez nią zaciągnięta?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: uważajcie na oszustów

Post autor: pinezka11 »

Ja bym zgłosiła to na policję i do prokuratury. Ten proceder jest znany policji. Twoja znajoma powinna jasno przedstawić całą sytuację organom ścigania i myślę, że wtedy to policja będzie się zapewne kontaktować z bankiem. Napewno nie jest ona jedyną ofiarą tego banku. Współczuję jej, że tak ją wkręcili. Człowiek chce sobie zarobić parę dodatkowych groszy i niestety pada ofiarą oszustów. Myślę, że po zgłoszeniu tego na policję, sprawa się wyjaśni. Bank zapewne nie reaguje, bo albo myśli, że ktoś kręci albo, że może jednak wyciągnie te pieniądze od kogoś.
artysta
Posty: 3
Rejestracja: 21 maja 2013, o 09:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: uważajcie na oszustów

Post autor: artysta »

Problem jest znany wszem i wobec od wielu, wielu lat. Za czasów gdy pracowałem w jednym śmierdzącym banku, udało mi się udaremnić wypłatę 2 kredytów hipotecznych złodziejowi, który właśnie posługiwał się cudzymi dokumentami. Miał pecha że zadzwonił do mnie:D Proponował bym również uważać na swoje karty zbliżeniowe. Terminale są ustawione na 50zł bez potwierdzenia zatem dużych zakupów taki delikwent nie zrobi, aczkolwiek mimo wszystko może zczyścić konto w kilku sklepach.
rovent
Posty: 7
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 12:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: uważajcie na oszustów

Post autor: rovent »

Najwięksi oszuści to moim zdaniem parabanki... z nimi jest największy problem jeżeli chodzi o tzw. lichwiarskie oprocentowanie.
ODPOWIEDZ